Gaziantep Atatürk Anı Evi Müzesi

Gaziantep Atatürk Anı Evi Müzesi

Aslen Selanikli olan Atatürk’e bağlılığını göstermek amacıyla da Gaziantep’in tarihi yapıları arasındaki Bey Mahallesi’nde bir Atatürk Anı Evi Müzesi yaptırılmıştır. Gaziantep’te kazanılan zaferin ardından, dönemin belediye başkanı tarafından Atatürk’e verilen fahri hemşerilik beratı ile Atatürk, Bey Mahallesi nüfusuna kaydedilmiş o zamanlar.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne Konukoğlu ailesi tarafından bağışlanan geleneksel bir Antep evi içerisinde Cumhuriyet’in ve Antep’in tarihine ilişkin önemli materyaller ve konular yer alıyor.

Ataturk Ani Muzesi Gezi Rehberi
Ataturk Ani Muzesi Gezisi

Müzenin ilk katında Atatürk’ün Antep’e geldiği dönemde, Atatürk’ün kullandığı karyola ile birlikte geleneksel bir Antep Evi‘nin eşyalarından Antep kilimi, paşa mangalı, işlemeli gömlek, sedir gibi eşyalar teşhir ediliyor. Müzenin üst katında ise Atatürk Araştırma Kitaplığı yer alıyor. Çoğu bağış yoluyla elde edilen kitaplarda Cumhuriyet Dönemi ve Türk Tarihi’nin yayınları bulunuyor. Bu kitapların yanı sıra Gaziantep’in ünlü kişileri de açıklamalarıyla birlikte büyük panolarda yer alıyor.

Gaziantep’in Ünlü İsimleri

Mütercim Âsım: Arapça ve Farsça’dan yaptığı çeviriler nedeniyle mütercim lakabıyla tanına Mütercim Âsım, Antep doğumlu. Para kazanmak için İstanbul’a gelerek Tebrizli Hüseyin bin Halef’in Tıbyan-ı Nâfî der Tercüme-i Burhân-ı Katı adlı eserini Türkçe’ye çevirerek dönemin padişahı III. Selim’e takdim eder. Birkaç çeviri eseri de padişah tarafından beğenildikten sonra vakanüvis görevine atandı. Sarayda ölen kişilerin biyografilerini tüm detaylarıyla Osmanlıların tarihi kaydına geçirmekle görevlendirildi.

Şahin Bey: Antep doğumlu Şahin Bey, Trablusgarp’ta, Balkan ve Çanakkale savaşlarında görev aldı. Hayatı savaşlarda geçen Şahin Bey’in asıl adı Mehmet Sait’ti.

Dr. Mecit Barlas: Antep doğumlu bir başka kişi de Antep Savunması’nda dar imkanlarla doktorluk yapan Dr. Mecit Barlas’tır. Uyumadan, gece gündüz demeden yaralılarla ilgilenen doktora çok iş düşmüştü.

Elde tentürdiyot yok, ispirto yok, gaz yok, en önemlisi eter yok. Evlerde tülbentler, hoca sarıkları, adi pamuklar kaynatılıp steril yapılır, mecruhlara kullanılırdı. Birçok yiğitler eter olmadığı için ameliyat masasında harp marşı söyler, ben de ameliyat yapardım.

Karayılan: Asıl adı Mehmet olan Karayılan, Erzurum cephesinde gösterdiği başarıdan dolayı çavuş olmuştur. Antep Savaşı’nda çetesiyle birlikte düşmana büyük darbe indiren Karayılan, Kuva-i Milliye safına katılmıştır. Şehri kuşatan düşmanlarla çatıştı. Başarılı oldu. Fakat 32 yaşında şehit oldu.

Şehitkamil: Fransızların Kâmil’in annesi Hacer’in peçesini açmak istemesi üzerine, Kâmil askerlere karşı koyar. Küçük Kâmil, göğsünden süngülenerek Şehitler Kütüphanesi’nin yanında 14 yaşında hayatını kaybetmiştir. Olaydan sonra Gaziantep ilinin merkez ilçesi Şehitkamil olarak anılmaya başlanmıştır.

Ataturk Ani Muzesi Odalari
Ataturk Ani Muzesi Sergi Odasi

Kılıç Ali Bey: İstanbul doğumlu olan Kılıç Ali Bey, Antep ve Maraş hattında Fransızlara karşı direnmiş ve Antep kahramanı olarak anılmaya başlamıştır.

Kılıç Ali Bey en değerli mücahit arkadaşlarımızdandır. Maraş başarısının sebep ve kahramanıdır. – Atatürk

Yirik Fatma: Gaziantep’in kadın kahramanlarından olan Yirik Fatma, savaşa giderek diğer kadınlara örnek olmuştur. Fransızlara karşı mücadele verirken esir alınmış ve işkenceyle öldürülmüştür.

Kahraman Türk kadını, sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlarımız üstünde göklere kadar yükselmeye layıksın. – Atatürk

Hamdi Kutlar: Bir dönem Gaziantep Belediye Başkanlığı’na kadar ulaşan telgraf memuru. Gaziantep’e birçok ilki yaşatan Kutlar yollar yaptı, soğuk hava depoları kurdu, en önemlisi elektrik fabrikasını kurdu.

Ataturk Ani Muzesi Defteri
Ataturk Ani Muzesi Mermileri

Kamil Ocak: Antep doğumlu Kamil Ocak, bir süre spordan sorumlu devlet bakanı olarak görev yapmıştır. Bakanlığı süresince Gaziantep’e kapalı spor salonu ve bugün ismini sıkça duyduğumuz Kamilocak Stadyumu’nu yaptırmıştır.

Müzede önemli şahısları iyice tanıdıktan sonra ortada bulunan dokunmatik akıllı ekranlarda Antep savunması ile ilgili olan görsel anlatımlarla bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz. Müzenin bir de ikinci binası bulunuyor. Bu binada, döneme tanıklık eden kişilerin yazıları ve dokunmatik ekranlar aracılığıyla röportajları dinlenebilir.

Ataturk Ani Muzesi Binasi

Ayrıca Atatürk’ün Gaziantep’e geldiğinde yemek yediği yemek takımı, kahve içtiği fincanı da görmeniz mümkün. Antep savunması ile ilgili önemli kaynakları, Cumhuriyet’in getirdiği yenilikleri ve büyüklerimizin kullandığı eşyalar sergilenmekte.

Gaziantep ve geçmişi hakkında bilgi almak için en ideal müzelerden biri olan Gaziantep Atatürk Evi Müzesi’ne giriş ücreti çok uygun. Bey Mahallesi’nde eski sokakların arasında bulunduğu için müzeye aracınızla gitmeyin. Buralara araç ile giremiyorsunuz.