Gaziantep Gezegenevi ve Bilim Merkezi

Gaziantep’te Turkcell sponsorluğu ile desteklenen Gaziantep Gezegenevi ve Bilim Merkezi bulunuyor. 5000 m2 alan üzerine inşa edilen bilim merkezinin 1500 m2’si kapalı alan.

Bizim ziyaretimizde yalnızca alt katın hizmette olduğu bilim merkezinde hedef kitle çocuklar olsa bile simülasyonları ve deney malzemeleri ile hem çocukların, hem de yetişkinlerin denemek isteyeceği birçok bilim düzeneği bulunuyor.

gaziantep bilim muzesi mimari 400x266
gaziantep bilim muzesi gezi yazisi 400x266

2010 yılında faaliyetine başlanan Turkcell Gezegenevi ve Bilim Merkezi‘nin farklı bir dış mimarisi var. Aslında bir planetaryum olan yapı, özel bir projeksiyon vasıtasıyla yansıtılan görüntüleri 3 boyutlu olarak izlememize ve öğrenmemize olanak tanıyan bir sisteme sahip.

gaziantep bilim muzesi planetaryum

Biz sadece alt kattaki bilim müzesini gezmiş olmamıza rağmen 1,5 saate yakın bir zaman harcadık. Ortamın seslerini toplayıp ileten sesli borulardan, alçak basınçtan kopmayan balona kadar birçok düzenecek oldukça ilginç.

gaziantep bilim muzesi alcak basinc balonu 400x266
gaziantep bilim muzesi iletken ses tupleri 400x266

Astronot kıyafetinin arkasına geçerek çektirilen fotoğraflar da gerçeğe yakın olduğu için oldukça eğlenceli. Dünya’nın Güneş ile olan bağlantıları ve 1851 yılında keşfedilen, ilk defa kendi ekseni etrafında döndüğü kanıtlanan sarkaç düzeneği ile ilgili düzenekler bulunuyor.

gaziantep gezegenevi astronot 400x266
gaziantep bilim muzesi gezegen ekseni 400x266

Karanlık bir odada maddenin 4 halinden biri olan plazmanın bulunduğu küreleri inceliyoruz. Kırıldıklarında tehlikeli olabilen bu kürelerin içindeki plazmalar aslında iyonize olmuş gaz anlamına geliyor. Güneşte, yıldızlarda, nebulalarda, yıldırımda ve mum alevinde de bulunan plazmanın küresinin çeşitli noktalarınızda dokunduğunuzda, plazmaları yönlendirdiğinizi göreceksiniz.

gaziantep gezegenevi plazma kure

Kendi kendinizi ipi çekeren kaldırabilir misiniz? Az kuvvetle çok yük kaldırabileceğiniz sandalyeli palanga sistemine oturarak kendinizi yukarı çekebilirsiniz. Yükseklik birkaç metre daha fazla olsaydı daha iyi olurdu.

gaziantep gezegenevi duzenekler 400x266
gaziantep gezegenevi sahsi kaldirac 400x266

Bahçesinde Ali Kuşçu’nun heykelinin bulunduğu Gaziantep Gezegenevi ve Bilim Merkezi mutlaka gezilecek yerler listenize eklenmeli. Bilim merkezi haftanın her günü ziyarete açık.