Gaziosmanpaşa Belediyesi Alibey Barajı Mesire Alanı

Gaziosmanpaşa’ya yakın olması nedeniyle özellikle Gaziosmanpaşalıların rahat nefes alabileceği yerlerden biri haline gelmiş Gaziosmanpaşa Mesire Alanı. Alibey Barajı Gölü’nü yukarıdan görebilmek de inşa edilen seyir terası sayesinde mümkün. İstanbul’da bu tip manzaraları görebileceğimiz yerlerin sayısı oldukça sınırlı. Özel olmayan mesire alanlarını yazmaya pek gerek olmaz ama burası manzarası sayesinde bilinmesi gereken bir yer.

İçeride piknik masaları ve çardaklar var, ama yeteri kadar çok değil. Bu nedenle herkes çimin üzerinde de piknik yapmayı tercih ediyor. Mangal konusunda henüz netleşmiş bir durum yok gibi. Mangalın yasak olduğuna dair bir tabela olmadığından olsa gerek mangal yapanlar vardı. Ortam zaman zaman duman altında kalıyordu. Yürüyüş yapmaya gelenler için hoş bir durum değil tabii.

gop mesire piknik alani 400x266
gaziosmanpasa piknik alani alibeykoy baraji 400x266

Baraj çevresinin bu şekilde değerlendirilmesi ve halka yeşil alan sağlaması açısından güzel bir park, ama yere muz kabuğu atan, çöpünü etrafta bırakan insanlar, bunları kontrol etmeyen güvenlikler olduğu sürece pek adam olmayız gibi geliyor.

Gaziosmanpaşa Mesire Alanı nerede ve nasıl gidilir?

TEM otoyolundan geçerken görmüşsünüzdür mutlaka Alibey Barajı Gölü’nü. İşte o barajın baraj tarafında, yani güney tarafında yer alıyor bu mesire alanı. Haliyle alan küçük olduğu için park alanı da küçük ve yoğun zamanlarda geliyorsanız, aracınızı girişe uzak yerlere park etmeniz bile gerekebilir. Biz içerideki park alanında müsait bir yer bulmuştuk, ama dönerken yol boyunca çok sayıda yol kenarına park etmiş araçla karşılaşacak kadar yoğunluk oluşmuştu.

gaziosmanpasa piknik alani seyir terasi 400x266
gaziosmanpasa piknik alani cimenlik 400x266

Açıldığında ücretli giriş sağlanan park, sonrasında millet bahçesine dönüştürülerek ücretsiz hale getirilmiş. Bu yoğunluğun nedeni de bu olsa gerek. Gaziosmanpaşa Mesire Yeri’nin Sultangazi tarafında ise buraya benzer, ama daha küçük olduğunu tahmin ettiğim Sultan Gazi Parkı yer alıyor. Alibey Barajı Gölü, bu şekilde çift taraflı değerlendirilmeye çalışılmış.