Gelidonya Burnu Koyları ve Plajları

Gelidonya Feneri, Likya yürüyüş yolu üzerine inşa edilmiş bir fener. Gezginler Gelidonya Feneri ve manzarası görmeye gidiyor. Likya yürüyüşünü yapanlar da zaten yol üzerinde olduğu için fenerin önünden geçiyor. Yol yorucu olunca herkes denizde yüzüp rahatlamak istiyor. Gelidonya Feneri’nden Karaöz’e kadar olan rotada, Gelidonya Burnu’nda denize girilecek yerleri, koyları biz de ziyaret ettik.

Korsan Koyu

Korsan Koyu, Gelidonya Feneri’ne 5km uzaklıkta küçük sevimli bir koy. Tekne turlarının da uğradığı ana koylardan olan Korsan Koyu’na bir Cumartesi günü denk geldik ve kısaca gördüklerimden bahsetmek istiyorum. Koyun önüne kadar araçla giriş yapılıyor. Biz de aracımızla girdik neyle karşılaşacağımızı bilmeden ve o küçücük alanda 20 civarında araba vardı. Hafta sonunu fırsat bilip birkaç saatliğine yerleşik hayata geçmek isteyen, Kumluca’dan, Adrasan’dan, Karaöz’den gelen günübirlikçi piknikçilerdi onlar. Yer yer çadırlar kurulmuş, hatta rüzgardan hasar gören çadırların kullanıldıktan sonra atıldığı bir köşe bile vardı. Boş pet şişeler, bira poşetleri oradan oraya kendilerine sığınacak bir köşe arıyorlardı. Biz de bölgede iki dakika durmadan çıkıverdik. Ama koy hakikaten güzel. Koordinat: 36°15’16.88″ N 30°24’22.82″ E

gelidonya kumluca korsan koyu gezisi 400x266
gelidonya kumluca korsan koyu 400x266

Likya’nın unutulmuş tarihi kenti Melanippe Antik Kenti de bu civarda yer alıyor. Herhangi bir kazı çalışması mevcut değil, dolayısıyla içinde ne var ne yok pek bilinmiyor.

Papaz Koyu

Papaz Koyu, Korsan Koyu’ndan çok daha büyük ve tenha. Konumu, Korsan Koyu’ndan yaklaşık 600 metre daha Karaöz tarafında. Buradaki mesire alanında da piknik yapan insanlar vardı ve derli topluydu ortam. Her yer ağaçlık olduğu için sıcağın işlemediğini söyleyebilirim. Mesire alanına araç iniyor ve alanda çeşme de var.

gelidonya burnu papaz koyu sahili 400x266
gelidonya burnu koylari papaz koyu 400x266

Papaz Koyu ise birkaç plajdan oluşuyor. Denizi taşlık, açıldıkça taşların ebatları da büyüyor. Gelidonya Burnu’nun en güzel koyu burası olsa gerek. Denizi çok berrak. Biraz açılınca bile suyun altı görünüyor. Koordinat: 36°15’19.97″ N 30°24’33.89″ E