Gent'in En Uzunu Belfry Çan Kulesi

Gent'in En Uzunu Belfry Çan Kulesi

Gent şehrinin sembolü ve şehrin silüetine etki eden Belfry, 1313 yılında inşa edilmiş, artan çan sayısına uyum sağlaması için günden güne gelişmiş ve günümüze kadar gelen süreçte çeşitli amaçlar için kullanılmış.

Doğal ve kültürel mirası korumak adına UNESCO tarafından 1999 yılında koruma altına alınan Belfry, 91 metre uzunluğunda ve Gent’teki 3 ortaçağ kulesinden biri. Diğerleri hemen karşısındaki St. Bavo Katedral kulesi ile diğer taraftaki koyu renkli yapı olan St. Nicholas Kilisesi kulesi.

Gent Belfty Gezilecek Yerler
Gent Belfty Saat Kulesi

Çan kulesi yüzyıllar boyu zamanı ve çeşitli uyarıları duyurmak için kullanılmış. Bunun yanısıra belediyelerle ilgili belgelerin saklandığı, korunduğu bir depo olarak kullanıldığı dönemde bekçilik yapsınlar diye yapılan dört heykeli de kulenin zemininde, eski duvarların bulunduğu alanda görebilirsiniz. Bu heykellere dikkatli baktığınızda birinin daha eski olduğunu görürsünüz. Bu heykel orijinaldir, diğerleri sonradan yapılmıştır.

Gent Belfty Belge Bekcileri
Gent Belfty Ejderi

Kule bir gözetleme kulesi olarak da yer bulmuş kendisine. 1377 yılında kuleye bir ejder konmuş ve bu ejderin şehre göz kulak olması, şehri kötülüklerden koruması amaçlanmış. Şehrin sembolik koruyucusu olan ejderi kulenin giriş katında da görebilirsiniz. Gent Belfry’da ellinin üzerinde çan bulunurdu. Bu çanlar düzenli bir ritimde çalarak müzik enstrümanı görevi görürlerdi. Carillon adı verilen çan melodisinin atası bu kule sayılır.

Gent Belfty Melodik
Gent Belfty Kule Ejderi

91 metre uzunluğundaki Belçika’nın en yüksek çan kulesine çıkıp şehri panoramik olarak izlemeniz de mümkün. Üstelik çıkışı merdivenlerle değil, asansörle yapıyorsunuz. Burası Gent’i en yukarıdan görebileceğiniz bir yer. Gent şehri 3 uzun kuleye sahip, gerisi olabildiğine alçak yapıda binalar. Gent, dümdüz bir arazi üzerinde yer aldığı için şehir dışındaki ağaçlara kadar görebiliyorsunuz manzarayı, sonrası kendini doğaya bırakıyor zaten.

Gent Belfty Saat Kulesi Manzarasi
Gent Belfty Saat Kulesi Manzara Fotografi

Belfry çan kulesine giriş Museum Pass varsa ücretsiz.