Gent Modern Sanat Müzesi | Rota Senin

Gent’teki sanat üzerine olan müzelerden biri Gent Modern Sanat Müzesi’dir. 1945 sonrası sanat ağırlıklı eserlerin sergilendiği müze Stedelijk Museum voor Actuele Kunst kelimelerinin kısaltılmışı olan S.M.A.K. olarak adlandırılıyor.

gent modern sanat muzesi smak binasi
gent modern sanat muzesi smak gezi

1999 yılında kurulan Gent Modern Sanat Şehir Müzesi, Andy Warhol, Francis Bacon, Karel Appel gibi ünlü sanatçıların kalıcı sergilerine ev sahipliği yapıyor.

gent modern sanat muzesi smak ayna
gent modern sanat muzesi smak tablolar

SMAK giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

SMAK giriş ücreti 8€. CityCard Gent şehir kartınız varsa ücretsiz giriş yapabilirsiniz. SMAK Pazartesi hariç her gün ziyarete açık. Hafta içi 09:30 – 17:30 saatleri arasında, hafta sonu ise 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Gent Güzel Sanatlar Müzesi

SMAK’ın hemen yanındaki büyük bina da MSK. Bu da Flemenkçe’de Museum voor Schone Kunsten‘in kısaltması. Gent Güzel Sanatlar Müzesi de ağırlıklı olarak tabloların yer aldığı bir müze. Sanatseverlerin ilgisini çeken müze SMAK ile aynı çalışma saatlerine ve giriş ücretine sahip ve tabii ki Gent şehir kartı olanlara ücretsiz.

Citadel Park

Bu iki müze de Gent şehir merkezindeki en büyük parklardan biri olan Citadel Park sınırları içinde yer alıyor. Citadelpark botanik zenginliği olan, içinde küçük göletlerin bile olduğu yemyeşil bir alandır. Önceleri burada bir kale varmış, kalenin giriş kapısı ise hala ayakta.

Çevresindeki beton yapılardan sıyrılarak farklı bir dünyaya adım attıran Citadel Park, ismini 1823 yılında kurulan bir Hollanda kalesinden alıyormuş. Kalıntıları 1913 yılındaki Dünya Sergisi için kaldırılmış ve günümüze kadar bu sakin, huzurlu halini almış.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa yorum kısmına sorabilir, gezilerimizi @rotasenin Instagram hesabından takip edebilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızın da bu makaleden haberdar olmasını sağlayarak bize destek olun. Teşekkürler!