Fort McAllister Historic State Park, Georgia‘daki milli parklardan biri ve Amerika seyahatimizde Savannah‘a yakın olması nedeniyle konakladığımız yer oldu. Doğa içinde, son derece sakin bir gece geçirdik burada

Parkın isminden de anlaşılacağı gibi bu bölgede bir kale bulunuyor. Parkın tarihi önemi savaşlar sırasında denizden gelen ataklara karşı çatışan kıyı savunmasının bulunduğu yerlerden biri olması. O nedenle hem Savannah için hem de daha iç taraflar için önemi büyükmüş. Kamp alanına doğru girdiğinizde savaşlarda kullanılan topları, savaşta kullanılan araçların parçalarını görebiliyorsunuz. Hatta biz görmedik ama toprağın altına yapılan ve savaşta karşı tarafın sadece toprak olarak görebildiği tabyalar da varmış burada.

georgia fort mcallister tarihi muze 400x266
georgia fort mcallister kamp alani yollari 400x266

Park genel olarak bataklıklar arasında yer alıyor olsa da, çadır ve karavanlar için ayrılan alanlar koca koca ağaçların olduğu yerler. Hatta burası doğal bir ortam olduğundan sincap ve rakun gibi hayvanlar, hatta geyikler bile var. Gece dışarıda el feneriyle dolaştığınızda size sürekli olarak bir çift gözün baktığını görebilirsiniz, daha çok rakunlara ait küçük ve sevimli gözler oluyor tabii bunlar.

georgia fort mcallister cadir kamp alaniGeorgia Çadır Kamp ve Karavan Alanı

Bölgede bolca çadır ve karavan alanı var ve üst üste değil tabii, çadır alanları arasında mesafe var. İsteyenler için de daha ucuz bir konaklama seçeneği olan Backcountry Campsite adındaki yerler de bulunuyor. 10$’a konaklayabileceğiniz backcountry kamp alanları bizim kamp yaptığımız yerde değil bambaşka bir noktada, Redbird Creek Trail adındaki bir yürüyüş yolu çevresinde yer alıyor.

Bizim konakladığımız kamp alanı ise daha fazla imkanı olan bir kamp alanıydı. Çadır alanları hafif yükseltilerek ve toprakla doldurularak belirlenmiş. Bu çadır alanının yanı başında elektrik, piknik masası ve küçük bir musluk var. Tuvaletlerle duşlar bu kamp alanlarına yakın ve temiz. Hatırladığım kadarıyla tuvaletin yanında çamaşır makinesi de vardı. Tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek bir yer, bizi oldukça memnun etti.

georgia fort mcallister state park imkanlari 400x266
georgia fort mcallister historic state park elektrik paneli 400x266

Fort McAllister State Park hakkında fiyat bilgisini ve çadır karavan noktaları haritasını milli parkların resmi sitesi olan bu adresten inceleyebilir, kamp alanlarının boşluk duruma bakabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz. Biz gecelik 32$ + KDV ve 5$ araç giriş ücreti vererek kalmıştık.

Kamp alanı Savannah’ın güneyinde Ogeechee Nehri kıyısında yer alıyor. Savage Island adında bir ada burası ve buraya da Savage Island Rd adındaki bir yoldan ulaşılıyor. Çalışma saatlerinden sonra kamp alanına varacaksanız, önceden arayıp bilgi vermeniz ve içeri girmek için açmanız gereken kapının şifresini öğrenmeniz gerekiyor. Siz de Savannah’ı gezmek için geldiyseniz Savannah Gezilecek Yerler‘e göz atın mutlaka.