Ggantija Tapınakları Malta'nın Megalitik Tapınağı

Gozo’da dünyanın en eski dini yapılarından biri olduğunu biliyor muydunuz? Malta’nın en popüler turistik atraksiyonu Ggantija Tapınakları’nı ziyaret ediyoruz.

Megalitik, büyük birkaç taştan yapılan anıtlara denir. Gozo‘da da tarihi Neolitik Çağ’a kadar dayanan böyle bir tapınak bulunuyor. Müzeyi bulup lobiye giriş yaptığınızda biletiniz kesiliyor ve ince bir koridordan geçerek tapınağın müzesi haline gelmiş bir yapıya girmiş oluyorsunuz. Burası, tapınak ve çevresinden çıkarılan kalıntılar ve buluntuların sergilendiği bir arkeoloji müzesi.

malta gozo ggantija tapinaklari haritasi

İlk salon Ggantija Tapınakları‘nın nasıl inşa edildiği yönünde. Yerli halkın bu kadar ağır ve büyük taşları nasıl hareket ettirdiğine dair fikirler var elbette. Bu fikirlerden en yaygın olanı, büyük taşların altlarına küçük ve yuvarlak taşlar koyulması ve kaydırılması yönünde. Bu dairesel taşları da müzede görebilirsiniz.

Kazı alanındaki bulgular, ölü gömme törenleri ve dini ayinlerin varlığını kanıtlıyor. Bazı iskeletler el sürülmemiş ve bozulmamış halde bulunurken, daha sonraları tapınak dönemlerinde, bazı iskelerlerin kafataslarının ve uzun kemiklerinin bedenden ayrılmış olarak özel bölümlere gömüldüğü görülüyor. Bu durum, yaşayan kişilerin ölmüş olan akrabaları için ölümlerinden bir süre sonra ikinci bir gömü töreni düzenlediğini ve bu değişiklikleri yaptığı izlenimini oluşturuyor. Bu da, Bronz Çağ boyunca başka yerlerde gerçekleştirilen ölü yakma işlemlerinin ispatı olmakla birlikte, Malta tarih öncesinde uygulanmış olan ölüm ayinlerinin çeşitliliğine de işaret etmektedir.

malta gozo ggantija kurukafa 400x266
malta gozo ggantija kurukafa disleri 400x266

Yerli halkın kireçtaşından yaptığı küçük insan ve hayvan heykellerini de burada görebilirsiniz. Oldukça minimal tasarlanmışlar. Sümüklü böceğe benzeyen figürün kafasına yerleştirilmiş insan kafası ile oturan kadın figürler ise görülmeye değer.

malta gozo ggantija insan figurleri 400x266
malta gozo ggantija sisman insan figuru 400x266

Yerlilerin hayatta kalmaları için beslenmelerine ilişkin de bir takım bilgiler veriliyor. Özellikle küçük bir dolapta, yerli halkın yiyecekleri toparlanmış, gayet güzel sunuluyor.

malta gozo ggantija yemek ihtiyaclari

Sonra müzeden çıkıyoruz ve Malta‘nın en önemli arkeolojik yapılarından biri olan Ggantija Tapınakları‘nın olduğu topraklara doğru ilerliyoruz. MÖ 3600-2500 yıllar arasında inşa edilen Ggantija Tapınağı, Malta’daki Megalitik Tapınaklar arasında kronolojik olarak ilk sırada ve UNESCO Dünya Miras Listesi‘ne girecek özellikte bir yapı. Burası İngiltere’deki Stonehenge ve Mısır’daki piramitlerden çok daha eski bir yapı kompleksi. Tapınaklara gitmeden önce, yukarıdan çekilmiş fotoğraflarına ya da üstten görünen çizimlerine mutlaka göz atın.

malta gozo ggantija ic mimarisi 400x266
malta gozo ggantija sunak altar 400x266

Ggantija, Türkçe’de Devin Kulesi anlamına geliyor. Yerel inanışa göre Ggantija (Giant), dişi bir dev tarafından inşa edilmiş. Asıl amacı yerlilerin verimliliğin artması niyetiyle tapınmalarıdır. Ancak birçok megalitik tapınakta olduğu gibi tonlarca ağırlıktaki bu taşların antik insanlar tarafından kilometrelerce uzaklıktan getiriliyor olması şaşılacak bir durum.

ggantija tapinaklari giris 400x266
ggantija tapinaklari duvar deligi 400x266

Ggantija Tapınakları ziyaretinizde aslında burada bulunan tapınakların iki tane olduğunu, bir duvar ile ayrıldığını görürsünüz. MÖ 3600 yılına tarihlenen güneydeki tapınak büyük ve eski olmasına rağmen, diğerinden daha iyi korunmuştur. Güneydeki tapınağın içinde büyük 5 yarım kubbe bulunur. Bu şekilde ayırt edebilirsiniz. Yüzyıllar boyunca meydana gelen depremler ve savaşlar neticesinde biraz yıkıntıya uğrasa da, oldukça iyi konumdadır tapınak. Yapıldığı dönemlerde duvar yüksekliklerinin 16 metreye ulaştığı düşünülüyor.

ggantija tapinaklari taslari 400x266
ggantija tapinaklari duvarlari 400x266

Gozo adasının merkezi Victoria’dan saatte bir kere kalkan 307 numaralı otobüslerle bu bölgeye ulaşabilirsiniz.