Giethoorn'da Kanal ve Tekne Turu

Giethoorn'da Kanal ve Tekne Turu

Giethoorn, adacıklardan, kanallardan ve adaları birbirine bağlayan köprülerden oluşan küçük masalsı bir köy. Bir yerde kanal varsa orada yapılacak en iyi şey bölgeyi teknelerle gezmektir. Giethoorn da öyle bir yer ki, tekne turu yapmadan Giethoorn’u gezdim demek biraz abes kaçıyor. Giethoorn’da tekne turları Giethoorn’un en popüler aktivitesi.

Otobüsten inip Giethoorn’a girdiğinizde kanal kenarında sıra sıra teknelerin olduğunu görürsünüz. Bu tekneler ziyaretçiler için bekliyor. Siz de bu teknelerden birini seçerek sahibi ile konuşuyor, fiyatta anlaşırsanız tekneyi kiralıyorsunuz.

Giethoorn Tekne Kiralama Gol Gezisi
Giethoorn Kanal Turu Aktivite Etkinlik

Tekne turlarının, kısa ve daha uzunları olmak üzere birkaç farklı rotası bulunuyor. Küçük rota 1 saat sürüyor, diğer rota, 2 saatlik. Birkaç kişiye sorduk, fiyatlar aynı. Elinize bir harita veriyorlar, haritada gideceğiniz, döneceğiniz yeri size anlatıyorlar. İlk defa giden biri için her yer aynı olduğundan neyin nerede olduğunu fark etmiyor, özümsemek biraz zaman alabiliyor. Dönmeniz gereken noktayı geçmediğiniz halde geçtiğinizi düşünmeler, tekneyi sağa çekip haritayı ve gittiğiniz yönü anlamaya çalışmalar karşılaşacağınız durumlar arasında. Haritayı takip ederek yolunuzdan sapmamaya çalışıyorsunuz. Birazdan doğru yolu bulmanız için gerekenleri de anlatacağım.

Giethoorn Tekne Turu Kisa Rota

Tekne seçimi de önemli tabii. Tekneler genellikle elektrikle şarj olan akülü tekneler ve biz şans eseri kırmızı teknelere binmiştik ve çok keyif aldık. Sonradan fark ettik ki koltuk düzeni oldukça ideal. Tekneyi size kiralayan kişi olan biteni anlatırken pervaneye poşet falan takılırsa onu alın, yoksa randıman alamayabilirsiniz diyebilir. Ben ne kastettiğini bir süre anlayamamıştım. Aklınızda olsun.

Giethoorn Kanal Turu Tekne Gezisi
Giethoorn Kanal Turu Tekne Misafiri

Tekne kullanmak oldukça kolay, elbette arada bir sağa sola çarparsınız, ama o kadar da olacak. Motoru tuttuğunuz tutacağı sağa veya sola çevirerek tekneyi hareket ettiriyorsunuz. Ortasından bir taraf tekneyi ileri hareket ettirirken, diğer taraf tekneyi geri istikamette hareket ettiriyor. Çevirme oranına göre tekne hızı belirleniyor. Bir de üzerine sağa ve sola dönüşü ekliyorsunuz. Bir araba kullanmaktan daha az parametresi var. Devrilme riski de yok, kullanımı rahat.

Giethoorn Tekne Turu Gezisi
Giethoorn Tekne Gezi Yazisi

1 saatlik turda yolunuzu kaybetmemek adına dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Kanallarda yollar tek yön ilerliyor ve her kanal çeşitli numara sistemiyle numaralandırılmış. Tekneyi kiraladıktan sonra sola dönüyorsunuz ve bir süre devam ediyorsunuz. Ta ki, üzerinde yel değirmeninin kanatları olmayan bir yel değirmeni görene kadar. Bu yapıyı gördüğünüzde zaten geniş bir kanala gelmiş olursunuz. Düz devam etmeyip 90 derece sağa doğru dönmeniz gerekiyor. Yolun sonu Bovenwijde adındaki büyük göle açılıyor. Yine 90 derece dönerek uzunca bir yol yapıyorsunuz, ta ki 5 numaralı tabelayı görene kadar. 5 numaralı tabeladan girin, yolun sonundan sağa dönün ve 3 numaralı tabeladan sola dönerek geldiğiniz yere doğru gidip, tekneyi sahibine teslim ediyorsunuz.

Giethoorn Tekne Gezisi Yel Degirmeni
Giethoorn Tekne Gezisi Numara Tabelalari

Tekne turlarını mutlaka öneriyoruz. Ama Giethoorn’da yapılacak şeyler arasında sadece tekne ile gezinti yok. Bölgedeki işletmelerden 2 veya 3 kişilik kano kiralayarak da farklı bir aktivitenin içinde bulabilirsiniz kendinizi. Kanoların avantajı teknelerin giremediği yerlere girebilme imkanının olması. Giethoorn’da tekne kiralamak için en uygun vaktin günün öğleden önceki saatlerinde olduğunu hatırlatalım. Turistler 11:00 gibi Giethoorn’a gelmeye başlıyor ve sonrasında çoğu turist tekne kiralıyor. Kalabalık olmaması ve az tekne ile daha keyifli vakit geçirmeniz için teknenizi erkenden kiralayın.