Girmeler Mağarası

Girmeler Mağarası

Likya uygarlığına ışık tutan bir mağaradır Girmeler Mağarası. Yaklaşık 11.500 yıl öncesine ait yerleşik hayatın izlerine rastlanan mağaranın kazı çalışmalarını Tlos Antik Kenti ekibi yürütüyor.

Girmeler Mağarası’nda prehistorik döneme ait çanak, çömlek, çakmak taşı ve küçük ev aletleri bulunmuş. Mağarada, MÖ 6000’li yıllarda çevredeki doğal kaynakları kullanan tarımcı bir topluluğun olduğu gözlenmiş.

Girmeler Magarasi Gezi Yazisi
Girmeler Magarasi Gezi Rehberi

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde 11.500 yıllık bir geçmişi olduğu tahmin edilen Girmeler Mağarası, ismini içinde bulunduğu köye de vermiş. Makedonya Kralı Büyük İskender‘in şifa bulmak amacıyla geldiği rivayet edilen mağaraya, yurtdışından gelen turistler Alexander Cave adını vermişler.

Girmeler Magarasi Gezi Plani

Mağarada romatizma, cilt ve deri hastalıklarına iyi geldiği söylenen bir de sıcak su kaplıcası bulunuyor. Eski dilde Germabe (germ (sıcak), – ab (su) – e) sıcak su / hamam anlamına geldiği için de dilimize Girmeler olarak dönüştüğü de düşünülüyor.

Girmeler Mağarası’nın önü düzlük alana bakan iki farklı girişi bulunuyor. Doğu yönde bulunan mağaranın yüksekliği 16 metre ve iç derinliği 40 metre. Fethiye’ye 30 kilometre uzaklıkta, Fethiye’den Saklıkent‘e giden yol üzerinde konumlanan mağaranın içi oldukça serin. Sıcak yaz aylarında birkaç dakika serinlemek için güzel bir yer. Mağaraya girdikten sonra, yaklaşık 600 metre kadar ileride büyük kayalar yolu kapatmış. Ancak kayaların altında küçük bir boşluk var, buradan sürünerek geçilebiliyor ve bu yol diğer mağaraya çıkıyor.