Kafka'nın Sokağı Altın Yol

Golden Lane, Prag Kalesi sınırları içinde bulunan bir Orta Çağ sokağı. Golden Lane, Altın Yol demektir. 16. yüzyılda burada yaşayan ve elementleri altına çevirmek isteyen simyacılardan almıştır ismini. Ancak bir inanışa göre burada hiç simyacı yaşamamıştır.

Goldan Lane, mimari olarak birbirinden renkli ve minik 11 tarihi evin bulunduğu bir sokaktır. Prag Kalesi’nin arka tarafına eklenen yeni bir duvarla oluşan ve Bild Kulesi ile Daliborka Kulesi arasında kalan aralık bu şekilde değerlendirilmiş Orta Çağ’da. II. Dünya Savaşı’ndan sonra yapılar restore edilmiş ve 1950’li yıllarda sokaktaki evler canlı renklere boyanarak müzeye çevrilmiş.

prag kalesi golden lane evi 400x266
prag kalesi golden lane hediye dukkani 400x266

Bugünlerde bu evlerin çoğunda küçük hediyelik eşya ve kitap dükkanları bulunuyor. Birkaçında ise evlerin günlük kullanımdaki halleri olduğu gibi sergilenmekte. Odaların küçüklüğünü gördükçe insanların burada nasıl yaşadığı sorusu akıllara geliyor.

prag kalesi golden lane kucuk odalari 400x266
prag kalesi altin yol kucuk odalari 400x266

Evlerin bir tanesi günümüzde Silah Müzesi olarak kullanılıyor. Müzede zırhlı giysiler, keskin savaş aletleri, zırhlı maskeler, mızraklar ve bıçaklar sergileniyor. Ziyaretçilerin silah müzesinde yaylı tüfek kullanarak ok atabilecekleri tek kişilik bir poligon da bulunuyor. Bu tüfekler, müzedeki pencerelerden dışarıya doğru, gelen düşmanlara karşı kullanılırmış. Siz de deneyimlemek isterseniz 3 atış fiyatı 50 CZK.

golden lane silah muzesi zirhlilar 400x266
golden lane silah ok atisi 400x266

Golden Lane’da görülmesi gereken diğer bir yer ise 22 kapı numarasına sahip mavi boyalı ev. Burası Franz Kafka‘nın 1916 – 1917 yılları arasında gelip, kız kardeşi Ottla ile kaldığı ve yazılarına devam ettiği ev. Franz Kafka, A Country Doctor adlı eserindeki hikayelerin bir kısmını burada yazmış. Nobel ödüllü yazarlardan Praglı Jaroslav Seifert da burada yaşamış yazarlardandır. Ancak yaşadığı ev 1930’lu yıllarda yıkılan birkaç evden biri olmuştur.

prag kalesi golden lane franz kafka evi

Sokağın sonunda ise hapishane olarak kullanılan Daliborka Kulesi (Daliborka Tower) yer alıyor. 18. yüzyıla kadar işlevini sürdüren hapishane, ismini ilk mahkumu Dalibor’dan almış. Kuledeki işkence aletleri ise oldukları gibi sergileniyor. Golden Lane’den bu kuleye ulaşıyor ve ardından çıkış yapıyoruz.

prag kalesi daliborka kulesi iskence aletleri 400x266
prag kalesi daliborka kulesi gezisi 400x266

Golden Lane’e uaşmak için 22 veya 23 numaralı tramlara binebilirsiniz. Prag Kalesi anlamına gelen Prazsky Hrad durağı iniş durağınız olmalı. Ardından saraya doğru çıkan yolda Prag Oyuncak Müzesi‘nden sonraki sokakta kalacaktır Altın Yol.

prag kalesi golden lane evleri 400x266
prag kalesi golden lane mutfak 400x266

Altın Yol (Golden Lane) giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Altın Yol, Prag Kalesi’nin ziyaret saatleri olan 09:00 – 17:00 saatleri arasında ücretlidir. Bu saatler dışında, evlerin içlerini değil ama sokağı ücretsiz olarak gezebiliyorsunuz. Sadece Golden Lane’i gezebileceğiniz bir bilet yok. Biletler kombine olarak satılıyor ve buradan aldığınız bileti Prag Kalesi’ndeki birkaç yerde kullanabiliyorsunuz. Örneğin 350 CZK’ya Eski Saray, St. George Bazilikası, Golden Lane, St. Vitus Katedrali gezilebiliyor.