Citadel Duvarlarında Gozo Arkeoloji Müzesi

Citadel duvarları arasında kalan Gozo Arkeoloji Müzesi, tarih öncesi döneme kadar uzanan Gozo’da bulunan eserlerin ve yaşam tarzının sergilendiği bir müzedir.

Citadel’e giriş kapısının arkasında yer alan Gozo Arkeoloji Müzesi, aynı zamanda Gozo Müzesi olarak da anılır. 1960 yılında açılan müze, bölgede ziyaret edilebilen ilk müze olmuştur. Çeşitli ekleme ve yenilemelerle 1986 yılında bugünkü halini almıştır. 17. yüzyılda inşa edilen bir evde ziyarete açılan müze; prehistorya, klasik dönem, ortaçağ ve yeniçağa ait eserler sergiliyor, aralarında Ggantija Tapınağı‘nın da bulunduğu tarih öncesi çağa dayanan günlük yaşama kapsamlı bir şekilde ışık tutuyor.

gozo arkeoloji muzesi tapinak maketi 400x266
gozo arkeoloji muzesi buluntular 400x266

Toplam 8 odası bulunan müze kronolojik bir sıra ile geziliyor. Her odanın ışık tuttuğu tarih bir öncekinden farklı. Gozo adasındaki her tarih öncesi yapı için detaylı bilgiler verilmiş. Herbirini ziyaret edecek olanlar, bu tarihi bilgileri ayrıntılı olarak müzedeki panolardan öğrenebilirler. Prehistorik buluntuların sergilendiği odalarda doğal kaynaklar, günlük yaşam, dinsel inanç ve uygulamalar ile ölü gömme adetlerinin olduğu bir dizi bilgiye ve esere ulaşabilirsiniz.

gozo arkeoloji muzesi gezi yazisi

Müzede, tarih öncesinden beri insanların kullandıkları eşyalar da sergileniyor. Yemeklerde kullandıkları kap kacaklar aynı zamanda dekoratif olarak da kullanılmış. Bu kaplara koyack yemekleri ise avcılık ile sağladığından da bahsediyor müze. Binlarce yerli halkın yıllar boyu adada yaşayabilmesinin tek sebebi avcılık yaparak yemek bulmaları. Yalnızca avcılk değil elbette. Tahıl, buğday, arpa gibi yemekleri de kullanabiliyorlarmış. Yemeğin başka bir kaynağı olarak da koyun, keçi ve sığır gibi hayvanların güdülmesi ve çoğaltılması ile elde edilen kaynaklardan gelmekte.

İskeletler üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde orada bulunan insanların deniz hayvanlarından diğer yöntemler kadar faydalanmadığı ortaya çıkmış. Herhangi bir kıtlık durumunda başvuracakları son kaynak olabileceğinden, onların korunması adına boşa giderilmediği düşünülüyor.

gozo arkeoloji muzesi kucuk heykeller 400x266
gozo arkeoloji muzesi kalintilar 400x266

MÖ 2. yüzyılda ve MS 5. yüzyılda battığı düşünülen iki gemiye ait bazı kalıntılar, 1961 yılında denizin 35 metre derinliğinde bulunarak çıkarılmış. Çıkarılan çapa ve amforalar Gozo Arkeoloji Müzesi‘nde sergileniyor.

gozo arkeoloji muzesi capalar 400x266
gozo arkeoloji muzesi amforalar 400x266