Eggenberg Sarayı Fazla Simetrik Bir Mimari Yapı

Eggenberg Sarayı Fazla Simetrik Bir Mimari Yapı

Graz’daki UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil olan onlarca yapıdan biri Eggenberg Sarayı (Schloss Eggenberg). Ortada hiçbir şey yokken yeşil ve düz bir zemine inşa edilmiş bu saray 17. yüzyılda. II. Ferdinand döneminde İmparatorluk Valisi Hans Ulrich von Eggenberg için inşa edildiğinden dolayı ismi de çok doğal olarak Eggenberg Şatosu olmuş.

O dönemde uzay bilimi için ortaya atılan farklı görüşler, uzayın bilinmeyen bir güç olması, bu sarayın da gücün simgesi olması ile ilişkilendirilerek evrenin bir kopyası olarak düzenlenmek istenmiş. Saray tamamen simetrik bir şekilde dizayn edilmiş. Güneşin doğudan doğması hesap edilerek, günün belli bir aralığı, sarayın güneş saati olarak kullanılmasını sağlamış mesela. Bu tip evrensel anlamlar katarak düşünülmüş birçok şey.

Graz Eggenberg Sarayi Gezilecek Yerler

Resme bakarak Eggenberg ile Graz arasındaki bağlantıyı görebilirsiniz. Ortadaki geniş alan, daha doğrusu saray bahçesine giriş kapısından hemen sonraki alandan itibaren günümüzde yapılarla dolu olsa da o zamanlar hiçbir bina yokmuş. Sadece tepe ve çevresindeki old town görülüyor. Eggenberg’den şehir merkezine ulaşan yol bugün bile hala aynı. Bu resim 1841 yılında yapılmış.

Graz Eggenberg Sarayi Eski Fotograflari

Tam olarak güç gösterisi yapmak için inşa edilmiş, o nedenle bu kadar ihtişamlı. İç mekanlar da öyle. Barok ve sonraki sanat akımı Rokoko olarak tasarlanmış. Sarayda bulunan odalar 17. yüzyıldan kalma tavan resimleri ile süslü. Gelen misafirler bu odalardan da çok etkilenmiş olmalı.

Graz Eggenberg Sarayi Gorulecek Yerler
Graz Eggenberg Sarayi Bahcesi Gezi Notlari

Biz yeterli zaman olmadığından saraya girmedik. Zaten saray girişi çok pahalı ve saray odalarını tur rehberi ile gezebiliyorsunuz sadece. Zamanınız yoksa rehberle tura katılmak daha çok zamanınızı alır, ama kazandırdığı bilgi tartışılmaz tabii. Sadece bahçesine girdik, bahçesi çok güzel, hatta Avusturya’nın en değerli bahçeleri arasında. Az insan, çok yeşil. Çok denk gelmiyor böylesi. Yaz sezonunda 08:00 – 19:00 saatleri arasında açık.

Graz Eggenberg Sarayi Bahce Heykelleri
Graz Eggenberg Sarayi Bahceleri

Eggenberg Sarayı giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Eggenberg Sarayı’na giriş ücreti yetişkinler için 13€, öğrenciler için 5,50€. Bu biletler 24 saatlik bilet ücretleri. 48 saatlik bilet almak isterseniz belli bir miktar daha fazla vermeniz gerekiyor. Böylece 48 saat içinde istediğiniz zaman müzeyi ve sarayı ziyaret edebiliyorsunuz. Sarayı detaylıca gezmek isteyenler için düşünülmüş bir bilet türü. Saraya girmeyecekseniz, sadece saray parkı ve bahçesini dolaşmak isterseniz de yetişkinler 2€, öğrenciler 1€ vermek durumundalar. Ama bu bilet 24 saatlik değil, çıkınca biletin geçerliliği kalmıyor.

Graz Eggenberg Sarayi Botanik Bahceleri
Graz Eggenberg Sarayi Bahce Golu

Eggenberg Sarayı nerede ve nasıl gidilir?

Eski şehir merkezi ile Eggenberg Sarayı arasında 4km’lik bir mesafe bulunuyor. Yaklaşık 40 dakikalık bir yürüyüşle saraya varabilirsiniz. Eğer özel aracınız varsa 15 dakikada Eggenberg Sarayı bahçe kapısının önüne ulaşmanız mümkün.