Graz Gezi Rehberi

Tepelerle çevrili bir vadide yer alan Graz, Avusturya‘nın ikinci büyük şehri. Tarihsel olarak Batı ve Doğu Avrupa arasında önemli bir geçiş noktası. Öyle ki Osmanlı buralara kadar gelmiş ama Avusturya’yı bir türlü kuşatamamış. Graz’da tepelerle çevrili bir vadi içinde yer aldığından, tepelerini aşmak bir hayli zor. Gözlem kuleleri, kaleler ve bunun gibi güvenlik önlemini artırıcı birçok etken var.

Şehir, su varsa hayat var diyerek kenti ikiye ayıran Mur Nehri civarında oluşmaya, sonradan da burayı merkez alarak dağlık alanlara doğru yayılmaya başlamış. Gürül gürül akan nehir şehre ahenkli bir seda katıyor. Graz’da gezilecek yerlerin çoğu Old Town dediğimiz bölgede yer alıyor. Tabii dış tarafta da gezilecek yerler var, oralara da özel araçla ya da toplu taşıma ile ulaşabiliyoruz. Vakit varsa yürünemeyecek kadar uzakta da değiller.

Kunsthaus Graz

Dönemsel sergi etkinliğinin olduğu bir sergi alanı Kunsthaus. Bu modern sanat müzesi en çok dış mimarisiyle ilgi çekiyor. Ahtapot derisi gibi mavi renkli organik derili bir uzaylıya benzetildiği için A Friendly Alien (Dost Canlısı Uzaylı) anlamına gelen bir tabir kullanılıyor bu yapı için. Muhtemelen Avusturya’nın en sıradışı yapısı. 2003 yılında Graz Avrupa Kültür Başkenti için inşa edilen yapılardan biri. Kullanılan dış cephe ışık teknolojisiyle Graz akşamlarına farklı ve eğlenceli bir renk katıyor.

Salı Pazar arası 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor ve biz içine girmedik, ama yetişkinler için bilet ücreti 9,5€. 24 ve 48 saatlik seçenekleri de var, olur da ertesi gün de gelmek isterseniz diye. Kunsthaus sergileri ilginizi çekerse bu adresten hangi serginin olduğunu takip edebilirsiniz.

Murinsel

Schlossberg ve Kunsthaus’u birbirine bağlayan Eric Eddegger Step adındaki köprünün üzerinden geçerken yan tarafta Murinsel adında farklı bir yapı görürsünüz. Su üzerinde yüzen bu platform, 2003 yılında inşa edilmiş. Kunsthaus gibi Graz 2003 Avrupa Kültür Başkenti Organizasyonları için inşa edilen, Graz’da sanatı su ile birleştiren projelerden biri. Kabuk şeklindeki Murinsel‘in bir kısmı amfitiyatro, bir kısmı kafe olarak kullanılıyor. Girişi ücretli değil, karşıya geçmek için bile kullanabilirsiniz. Graz’da akşama kalırsanız Murinsel’in gece görüntüsünü, ışıklı halini mutlaka görün.

Graz Müzesi

Sackstrasse 18 numarada, Graz’ın geçmişinin izlerini takip edebileceğiniz Graz Müzesi bulunuyor. Şehrin şehrinin gelişimini görebileceğiniz bir kent müzesi niteliğinde. GrazMuseum, kentin kentsel gelişimi, politik, ekonomik ve sosyal geçmişi ile sanat ve kültüre ilgi duyanların tercih edebileceği türden. Kent müzeleri, şehrin geçmişi hakkında bilgi alabileceğimiz en iyi iletişim noktalarından biri. Kentte bulunan, tarihten günümüze gelebilmiş her şeyi ölmekten kurtarıp hala yaşatabilen Graz Müzesi, Graz tarihine günümüz bakış açısıyla bakmaktan geri kalmamış. Zaman içerisinde satın almalar ve yapılan bağışlar neticesinde kent müzesi arşivini genişletmiş. Müze, bugünkü yerine 1972 yılında yerleşmiş ve o gün bugündür Palais Khuenburg adındaki yapıda hizmet veriyor. Müzenin giriş ücreti 5€.

Müzenin bulunduğu sokağın sonuna doğru devam ettiğimizde, sokağın bitiminden sonra Hauptplatz Graz adında bir meydana çıkıyoruz. Tarihi ve renkli binaların çevrelediği meydanın ortasında bir çeşme, çeşmenin etrafında ise heykeller bulunuyor. Şehrin meydanı diyebiliriz bu şirin meydan için. Burası bir pazar meydanı. Eski dönemlerde tüccarlar buraya gelir, ürünlerini pazarlar, satarlarmış. Günümüzde de bu gelenek devam ediyor, hala zaman zaman pazar kuruluyor burada.

Steiermark Cephane Müzesi

Dünyanın en büyük cephane ve zırh müzesi olduğu söylenen Styrian Armoury Müzesi, yaklaşık 32bin silah, zırh, araç gereç sergiliyormuş. Müze dört katlı bir müze ve alabildiğine ekipman dolu. Avusturyalılar için bu ekipmanların büyük manevi değeri var. Ülkelerinin korunmasında etkili olan bu silahlar ve zırhlar Styria’nın geçmişini unutmaması için bir anıt niteliğinde. Giriş ücreti 9,50€.

Müzede fotoğraf çekmek yasak olduğundan bu iki fotoğrafı resmi sitelerinden almak zorunda kaldım

Az önceki meydandan Sporgasse üzerinden veya direkt olarak buradan Grazer Burg‘e doğru 600 metre yürüyoruz. Yaklaşık 10 dakikalık bir yürüyüş demek bu. Grazer Burg, Graz’daki tarihi yapılardan biri. Burada sıradışı mimari bir yapı bulunuyor. Double Spiral Staircase (Doppelwendeltreppe) denilen bir merdiven. Graz halkı tarafından sonsuzluğun sembolü olarak nitelendirilen bu merdiven her katta birleşen iki karşıt sarmal merdivenden oluştuğu için optik bir yanılsama gibi görünüyor. O civarda bir de İmparator II. Ferdinand Mozolesi bulunuyor. O taraflara yolunuz düşerse görmek isteyebilirsiniz.

Şehrin eski kent merkezine geri dönüp, kafamızı yukarı doğru kaldırıyoruz. Gördüğünüz tepe ve tepede bulunan saat kulesi rotamızın bir sonraki durağı. Schlossberg Tepesi istersek yaya olarak, daha hızlı çıkmak istersek asansör ya da füniküler kullanarak çıkma opsiyonlarına sahip. Schlossberg, Graz’ı tepeden izleyebileceğimiz tek nokta. Tepede, eskiden bulunan kale hiç aşılamayan ender kalelerden. Günümüzde bu kale artık yok, ama eskiden kalma saat kulesi ve çan kulesi hala dimdik ayakta.

Graz Avusturya'da gezilecek noktalardan biri de saat kulesidir.

Şehrin merkezinde gezilecek yerlerimiz bu kadar, şimdi biraz dışarı açılalım ve çevredeki önemli yapıları görmeye gidelim. Graz şehir merkezinin 4km batısında, Ferdinand döneminde valilik yapan Eggenberg için inşa edilen bir saray bulunuyor. Eggenberg Sarayı, yürüyerek ya da özel aracınızla ulaşabileceğiniz bir konumda. Saraya girmedik, ama sarayın dış mimarisi çok güzel görünüyor. Bahçesi için küçük bir ücret ödemeniz gerekiyor, saraya girmeseniz de olur.

Graz sınırlarında olan başka bir yapı da Graz’ın kuzeyinde yer alan Gösting Kalesi. Bu kale aslında bir harabe. Harabe olmasının nedeni de buraya düşen yıldırım ve yıldırımın içerideki mühimmatları patlatması. Kaleyi satın alan aile burayı yeniden yaptırmamış ve Graz Gösting’de daha modern bir saray inşa ettirmişler kendilerine. Harabelerdeki kaleye çıkarak manzarayı izleyebilirsiniz, harabelere giden yol da yeşillikler içinde güzel bir yol. Bunlar kaleye çıkmak için bahane olabilir.

Graz’da başka nereler gezilir?

Graz sınırlarında gezilebilecek başka noktalar de var, tamamen ilginize göre bunları da gezebilirsiniz. Graz merkeze 7km mesafedeki Graz Tramvay Müzesi, çoğunlukla Graz’daki tramvay ağında kullanılan tramvayların sergilendiği bir müze. Ama müzenin açık olduğu günleri gitmeden araştırmanız gerekiyor. Sıradan bir günde gittiğinizde bile kapalı bulma ihtimaliniz var. Bahnhofstraße 8 Lieboch adresinde de Lieboch Teknik Demiryolu Müzesi de aynı konseptte ziyaret edilebilecek diğer müze. Hartiggasse 4 adresinde Graz Oyuncak Müzesi, oyuncakseverlerin ilgisini çekebilir.

Graz nerede ve nasıl gidilir?

Graz’da özel araç ile varmak da ulaşım kolaylığı açısından tercih edilebilir. Özellikle bir Avusturya seyahati için araç kiralamak en iyi düşünce olabilir. Viyana Graz arası 2sa (200km), Klagenfurt Graz arası ise 1sa 40dk (140km), Salzburg ile arasındaki mesafe 3sa (280km).Sadece Graz’da gezmek içn araç kiralamaya gerek yok, ama çevre illeri de gezecekseniz araba ile daha keyifli oluyor. Graz’a karavanınızla geliyorsanız Martinhofstraße 3 Graz adresinde karavanlar için kamp ve park alanı bulunuyor. Park alanından 200 metre uzaklıktan, Graz şehir merkezine giden otobüsler geçiyor. Fiyat bilgisi için buraya.

Graz’da şehir içi ulaşım: Graz’da toplu taşıma araçları için satın aldığınız biletler, tüm otobüs ve tramvay hatları için geçerli. Schlossberg Tepesi’ne çıkmak isterseniz bu biletlerle fünikülerden de faydalanabiliyorsunuz. Biletleri otobüs şoförlerinden ya da bilet makinelerinden alabiliyorsunuz. 1 saatlik, 24 saatlik, haftalık veya aylık bilet seçenekleriniz var. Turistler için 3 günlük bilet opsiyonunu 12,10€’ya alabiliyorsunuz. 3 günlük turistik bilet alırsanız bunu damgalatmalısınız. Bu biletler saatlik değil, gün üzerinden hesaplanıyor.

Avusturya'nın tarihi şehirlerinden Graz'da şehir içi ulaşım yolları

Graz Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım: Aslında bakarsanız Graz’a ulaşım son derece kolay, çünkü THY, Graz’ın yakınlarında bulunan Graz Hayalimanı’na (GRZ) düzenli olarak sefer düzenliyor. Havalimanına indikten sonra şehir merkezine giden 630, 631 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Graz Jakominiplatz’e sefer yapan otobüslerin bilet ücreti 2,20€ ve 9km uzaklıktaki şehir merkezine 20 dakikada ulaşırsınız. Tren ile Hauptbahnhof’a ulaşım sağlamak için de havalimanından 300 metre ileride bulunan tren istasyonundan kalkan S5 hattını kullanabilirsiniz. Tren biletlerini bilet makinelerinden trene binmeden almanız gerekiyor.

Graz, Avusturya’nın Viyana, Linz, Inssbruck, Klagenfurt, Salzburg veya Stuttgart, Frankfurt gibi Avusturya dışındaki büyük şehirlerden ulaşımın sağlandığı bir yer. Graz’daki ana tren istasyonu Avusturya’nın en önemli istasyonlarından biri ve şehir merkezine de çok uzak olmayan bir istasyon. Graz kentinin old town’ı ile Eggenburg Sarayı arasında bir noktada yer alıyor tren istasyonu. Tren ile gelmeyi planlıyorsanız oebb.at veya bahn.de adreslerinden faydalanabilirsiniz.