Gösting Kalesi Biraz Harabe Ama Güzel Manzaralı

Gösting Kalesi, 11. yüzyılda inşa edilmiş bir kale. Kalenin mimari yapısı, 15. yüzyıla kadar genişletilmiş, Türklere ve Macarlara karşı korunmak için koruma duvarları eklenmiş. Ancak 18. yüzyılda kale, Atterns ailesi tarafından satın alınmış, fakat yine aynı dönemde kaleye düşen bir şimşek yangına neden olmuş. Kalenin büyük bir kısmı bu yangından harap olmuş. Sonrasında kalenin sahibi olan aile burayı yeniden inşa ettirmemiş ve zaman içinde kendi kendini yok eden, sağlam yapıların da kendini kaybettiği bir harabeye dönüşmüş.

Gösting Harabeleri veya Gösting Kalesi Kalıntıları olarak geçen yapı günümüzde ziyaret edilebiliyor, ama kalenin büyük bir kısmı harabe halinde. Kule ve çevresi ayakta kalabilmiş olmasına rağmen terkedilmiş bir havası var. Uzakta olduğundan da ziyaretçi sayısı oldukça düşük.

graz gosting kalesi gezilecek yerler 400x266
graz gosting kalesi gorulecek yerler 400x266

Duvarlardan öte, bu kale ziyareti size öncelikle kısa bir yürüyüş imkanı yaratıyor. Doğa içinde, ağaçların arasında, bilmediğiniz topraklarda yürüme imkanı. Tepeye vardığınızda ise olayın boyutu değişiyor, Graz manzarasını görebileceğiniz yerlerden biri bu tepe. Hatta kulenin üzerine çıkıp hem kaleyi hem de manzarayı daha yukarıdan da görebiliyorsunuz.

graz gosting kalesi manzara fotograflari 400x266
graz gosting kalesi kuleden manzara 400x266

Gösting Kalesi nerede ve nasıl gidilir?

Kaleye ve harabelere ulaşmak için Graz’ın Gösting bölgesine varmalısınız öncelikle. Schlossplatz yolu üzerinden itibaren tepeye doğru tırmanmaya başlayabilirsiniz. Tırmanışın başlangıcındaki Cafe Konditorei Renn adında bir kafenin bulunduğu noktadan girmeniz gerekiyor. Yaklaşık 170 metre yüksekliğe 1300 metre yol yürümeniz gerekeceği için biraz yorucu olabilir ki bu da yarım saatlik bir yürüyüş demek. Aracınızla gidiyorsanız aracın gidebildiği son noktaya kadar çıkın elbette. Gösting otobüs durağından da 40, 48 ve 85 numaralı otobüslerin geçtiğini belirtelim.

graz gosting kalesi kule orman fotografi 400x266
graz gosting kalesi yuruyus yolu 400x266

Attems ailesi kaleyi yeniden yaptırmamış, çünkü daha modern bir yapı tercih etmişler. Gösting’de kendilerine bir saray inşa ettirmişler. Kaleye çıkan tepenin hemen dibinde Schloss Gösting adındaki yapı bu aileye aitti. Görmek isterseniz, yürüyüş yolu başlangıcındaki bu yapıyı da ziyaret edebilirsiniz.