İmparator II. Ferdinand Mozolesi

Grazen Burg’un hemen yanında bir mozole bulunuyor. Mozole deyince aklımıza hemen Bodrum’daki Halikarnas Mozolesi geliyor. Roma’daki Castel Sant’Angelo da Hadrian Mozolesi’ydi. Mausoleum Kaiser Ferdinands II adındaki bu mozoleyi de merak etmiştim açıkçası. Viyana’daki Kraliyet Mezarlığı’na (Imperial Crypt) girdiyseniz, mozole içindeki II. Ferdinand’ın lahiti ile benzerlik gösteriyor.

II. Ferdinand, Habsburg Hanedanı’nın Avusturya Arşidükü, 17. yüzyılda Graz’ın bulunduğu Styria’da düklük yapmış. İmparatorun, Graze Dom‘un yanındaki bu ebedi dinlenme yeri, 17. yüzyıldan kalma anıtsal bir yapının içinde. İmparatorla birlikte eşinin ve annesinin kalıntıları da burada bulunuyormuş. Yapının ayırt edici özelliklerinden turkuaz renkteki kubbelerinin şehre güzellik kattığını söylemeliyim.

graz ferdinand mozolesi mimari 400x266
graz ferdinand mozolesi cephesi 400x266

Mozolenin kulesine de çıkabiliyorsunuz. Ancak yukarıdaki manzarayı görebilmek için önce yorucu basamaklarını bir bir aşmanız gerekiyor. Yukarı vardığınızda da dışarısını görmek ancak tellerin arkasından mümkün olabiliyor. Çevredeki yapılar da yüksek olduğundan, geniş bir manzara beklentisiyle yukarı çıkmamanızı tavsiye ederim.

graz ferdinand mozolesi kule manzarasi 400x266
graz ferdinand mozolesi kule manzarasi fotografi 400x266

Avrupa’da müzeler öğle aralarında çalışmıyor, biz buraya da kapanmasına 15 dakika kala gitmiş bulunduk. O nedenle hızla gezmek durumunda kalmıştık. Genel olarak Avrupa’da müze çalışanları saatlere oldukça sadık. Öğle vakti oldu mu, vaktinde kapatır giderler. Özellikle girmek isterseniz saatine göre 1 saat bile beklemek zorunda kalabilirsiniz.

graz ferdinand mozolesi mezar lahdi 400x266
graz ferdinand mozolesi sapeli 400x266

Hergün saat 10:30’dan 12:30’a, 13:30’dan 16:00’ya kadar ziyaret edilebiliyor. Ocak Nisan ayları arasında Pazartesi ve Cuma günleri açıkmış sadece. II. Ferdinand Mozolesi’ne giriş ücreti de 4€. Burayı ziyaret etmişken Grazer Burg’daki Doppelwendeltreppe olarak bilinen sarmal merdivenlerin mimari güzelliğini de görün mutlaka.