Lurgrotte Mağarası Avusturya'nın En Büyüğü Peggau

Lurgrotte Mağarası Avusturya'nın En Büyüğü Peggau

Avusturya’nın en büyük mağarası olan Lurgrotte Mağarası, ilk olarak 1894 yılında İtalyan bir mağaracı tarafından keşfedilmiş.10 derece sabit sıcaklığı ve %98 nem oranıyla birçok hastalığa iyi geldiği düşünülüyor.  Lurgrotte, yaklaşık 5km’lik bir uzunluğa sahip. Dağın içinde uzunca bir süre ilerleyen bu oluşum rehberli turlarla çok maceracı bir ruhla gezilebiliyormuş.

Bazen sürünerek, bazen bel hizasındaki derin sulardan geçerek yedi saatlik bir yolculuk anlamına geliyormuş bu. Mağara içindeki aydınlatmalar ve bilgilendirmelerle de sıradan bir mağara gezisinin dışına çıkıyor. Su seviyeleri yağmurlu havalarda değişkenlik gösterebildiğinden günümüzde modern bir uyarı sistemi yerleştirilmiş. Ama mağaranın keşfinin yeni olduğu dönemlerde, mağara keşfine çıkan bir kişi, suların hızla yükselmesinden dolayı içeride tam 9 gün mahsur kaldıktan sonra kurtarılabilmiş. Bu şanslı olanmış, çünkü bir keşif sırasında 20 metreden düşerek hayatını kaybeden bir kadın mağara araştırmacısı da olmuş burada.

Graz Lurgrotte Magarasi Arkeoloji Muzesi
Graz Lurgrotte Magarasi Arkeoloji Muzesi Eserleri

Yaklaşık 6 kilometrelik uzunluğa sahip olan Lurgrotte Mağarası Nisan Ekim ayları arasında 09:00 – 16:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor ve sadece rehberli turlarla gezilebiliyor. Oraya bir turist olarak giidyorsanız daha kısa ve kolay aşılabilir bir tur programı bekliyor sizi. Tur ücretleri de şu şekilde. 1 saatlik tur 8€, 2 saatlik tur 14€. Kış aylarında da rezervasyon yaptırarak turlara katılmanız mümkünmüş. Turlar sabah saat 10:00’da başlıyor ve son tur 15:00’te olacak şekilde ayarlanıyor. 2 saatlik turlarda da önceden rezervasyon yaptırmanız isteniyor. Bu turlarda 2km’ye kadar elektrikli aydınlatma varmış, ancak sonrasında kafa lambalarıyla aydınlatma sağlayabiliyormuşsunuz.

Graz Lurgrotte Magarasi Dogasi
Graz Lurgrotte Magarasi Yol Plani

Lurgrotte Mağarası’nda Palolitik Çağ’dan beri yerleşim alanı olarak kullanıldığı arkeologlar tarafından doğrulanmış. Biz mağaraya geç kaldığımızdan dolayı yukarıda bahsettiğimiz turlara katılamadık. Tekrar yolumuz düşerse katılmak isterim açıkçası. Ama görevli arkadaşı çıkmadan yakaladığımız için en azından müzeyi gezdirmesini rica ettik, sağolsun o da kırmadı. Mağaranın girişindeki müzede mağarada bulunan eserleri görebilmeniz mümkün.

Graz Lurgrotte Magarasi Girisi
Graz Lurgrotte Magarasi Tabelasi

Lurgrotte Mağarası nerede ve nasıl gidilir?

Mağaranın iki girişi var, biri Peggau Köyü‘nde, diğeri Peggau’nun yanındaki tepenin diğer tarafındaki Semriach Köyü‘nde. Bu iki köy de Graz‘ın kuzeyinde yer alıyor, ama ana yolun yakınında olduğu için Peggau’yu tercih etmek daha mantıklı. Fakat bilmeniz gereken şöyle bir şey de var tabii. Mağaranın iki ucu artık birbirine bağlanmıyor. Yani hangi taraftan girerseniz girin, tekrar aynı yere dönerek turu bitirmeniz gerekiyor. Aradaki bağlantı sanırım sel sularından artık tehlikeli bir seviyeye geldiği için geçişe izin verilmiyormuş.