Schlossberg Tepesi ve Tarihi Uhrturm Saat Kulesi

Avusturya’da tarihi yansıtan Orta Çağ’ı günümüze olduğu gibi taşıyan şehirlerden biri Graz’dır. Graz’ın eski şehrinde mutlaka yapılması gereken aktivitelerden biri, şehrin her bir yanından görülebilen Schlossberg‘e çıkmak ve Graz’ın tarihi eserlerine tepeden bakmaktır.

Graz’ın manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz en iyi yer Schlossberg’ün bulunduğu tepedir. Şehrin orta yerinden çıkan bu tepede 1000 kadar yıl önce bir kale inşa edilmiş. Schlossberg’de kale tepesi anlamına geliyor. Bu kalenin geçilmesi öylesine zormuş ki Napolyon kaleyi aşamamış. Hatta tarihinde hiç yenilgi görmediği için rekorlar kitabına bile yazılmış kalenin ismi. Habsburg’lara karşı 1809 yılında Schönbrunn Antlaşması ile zafer kazandıktan sonra Napolyon kuvvetleri kaleyi yıkmış.

bir zamanlar graz old town

Graz halkı saat kulesini çok seviyor olacak ki, saat kulesi ve çan kulesi için para toplanmış, Napolyon ikna edilerek bu iki yapı kurtarılmış. Slavca Küçük Kale anlamına gelen Gradec, Graz olarak değişmiş ve tarihi kente ismini vermiş. Kaya kütlesinin üzerine inşa edilen bu yapıları tek tek gezelim. Ama önce zirveye ulaşmamız gerekiyor.

graz schloss berg asansor 400x266Saat kulesinin bulunduğu tepeye asansörle çıkmak isterseniz bu şekilde bir mağaraya girmeniz gerekiyor. Sonundaki mavi ışıklı yer, sizi yukarı çıkaran asansör.
graz schlossberg merdiven basamaklari 400x266Asansörü tercih etmeyenler de tepenin kenarındaki basamakları kullanabilirler. Bu basamaklar yukarıda göreceğiniz gibi direkt olarak saat kulesinin olduğu noktaya çıkıyor.

Tepeye çıkış ve tepeden inme hususunda çeşitli seçenekleriniz bulunuyor. Biz, asansörle çıktık, fünikülerle indik. Bunun tam tersini de yapabilisiniz. Bunların yanısıra tepeye 260 basamak aşarak 120 metre yüksekliğindeki tepeye yaya olarak çıkıp, isterseniz yaya olarak da inebiliyorsunuz tepeden. Asansöre ulaşmak için tepenin Schlossbergplatz adlı meydanına varmalı önce, ardından Schlossberglift yazısına doğru devam etmelisiniz. Yukarı çıkış için basamaklar yine bu yönde. Ama biz asansörü kullanacağımızdan, kayaya oyulmuş olan delikten içeri girip sonuna kadar ilerliyoruz. Biletler, bilet makinelerinden alınabiliyor. Makineyle uğraşmak istemiyorsanız içerideki gişeden de kolayca alabilirsiniz. Toplu taşıma araçları için aldığınız biletler burada geçerli olmuyor maalesef. Schlossberg Tepesi‘ne asansörle çıkış ücreti 1,40€. Kaya içine oyulmuş deliğin sonunda asansör yer alıyor, binip 1 dakika içinde yukarı çıktığınızda işte tüm Graz ayaklarınızın altına seriliyor.

graz schlossberg saat kulesi manzarasiTarihi Saat Kulesi Manzarası

Yukarı çıktığınızda önce bir saat kulesi görünüyor. 28 metre yüksekliğindeki bu saat kulesi, şehrin aşağısında da birçok yerden görülen bir saat kulesi. 13. yüzyıldan günümüze ulaşan saat kulesine dikkat ederseniz akrebin yelkovandan uzun olduğunu farkedebilirsiniz. Saat kulesinin altında ise manzaranıza farklı renkler katacak bir gül bahçesi bulunuyor.

graz schlossberg saat kulesi manzara fotograflari

Tepenin diğer tarafına doğru yürüdüğümüzde önce yüksekçe bir noktada çardak çıkıyor karşımıza. Burası şehri az biraz daha yukarıdan görüntüleyebileceğiniz ahşaptan bir alan. Devamında 34 metre yüksekliğindeki sekizgen çan kulesi, restoranlar, su sarnıçları, konser gibi açık hava etkinlikleri için restore edilip günümüzde kullanılmaya başlanan oditoryumu görüyoruz.

Schlossberg İkinci Dünya Savaşı sırasında, askeri karargah olmaktan öte, hava saldırılarına önlem olarak 40bine yakın insanın sığınabileceği sığınakların da inşa edildiği yer. 6 kilometrelik bir tünel sistemi ile Graz’daki sivil halkı, hava bombardıman araçlarından kurtarmak için yapılan bir tünel sistemi de bulunuyor.

graz schlossberg su kuyusu 400x266
graz schlossberg oditoryum 400x266

Schlossberg’den inmek için füniküleri tercih ediyoruz. Schlossbergbahn adındaki füniküler sistemi şehir merkezi ile Schlossberg arasındaki ulaşımı kolaylaştıran ve hızlandıran yollardan biri. Önceleri füniküler sistemi burada değildi ve kaleye erzak ve inşaat malzemeleri taşımak için başka bir sistem bulunuyordu. Schlossberg park olarak kullanılmaya başlandıktan sonra buraya ulaşımı kolaylaştırmak için alternatif bir yol aramaya başlamışlar ve ilk füniküler hattını 1894 yılında açmışlar. 1960’lı yıllarda sistemi modernleştirmişler ve eski tramvayları Graz Tramvay Müzesi ile Viyana Teknik Müzesi‘nde sergilemeye almışlar. Her 15 dakikada bir aşağı ve yukarı seferler oluyor, tek yön ücreti 1,40€.

graz schlossberg restoran 400x266
graz schlossberg funikuler hatti 400x266