Imperial Crypt Habsburg Hanedan Üyeleri Mezarları

Imperial Crypt Habsburg Hanedan Üyeleri Mezarları

Habsburg Sarayı yakınlarında, Kapuzinergruft (Capuchin Manastırı) adında küçük bir kilise ve altında Imperial Crypt adında bir mezarlık bulunuyor. Ama burası sıradan bir mezarlık değil. adındaki, imparatorların bulunduğu mezar alanı 1633 yılından beri Habsburg Hanedanı mensuplarının ebedi dinlenme yeri.

Kilisede fotoğraf çekmek yasak, kısaca inceleyip hemen merdivenlerden alt kata iniyoruz. Mezarların bulunduğu odalarda fotoğraf çekebilirsiniz. Dönemin güçlerini ellerinde tutan insanların bulunmasından dolayı Kraliyet Mezarları hep ilgi çeker. Habsburg üyelerinden oluşan ve Avusturya’nın en eski mensuplarının gömülü olduğubu mezar alanına en son 2011 yılında Otto von Habsburg katılmış.

Viyana Imperial Crypt Kraliyet Mezarligi Odasi
Viyana Imperial Crypt Kraliyet Mezarligi Gezilecek Yerler

Kilise gibi dini yapıların altında yer alan taş odalara Crypt deniyor. Bu tür odalarda genellikle, burada olduğu gibi tabutlar, lahitler veya dini eserlerin bulunuyor. İsmi kripto diye bildiğimiz gizlilik teriminden geliyor. Zengin ve prestijli aileler, süslemeleri lahitlere konarak buraya getirilmiş yüzyıllar boyunca.

Viyana Imperial Crypt Kraliyet Mezarligi Franz Joseph

Crypt alanına girdiğinizde gördüğünüz lahitlerin herbiri hanedan üyelerine ait. Leopold, Karl, Kraliçe Maria Theresia, Kaiser Ferdinand, Franz Joseph gibi Avusturya Macaristan İmparatorluğu’nun büyük Habsburg Hanedanı üyelerinin mezarlarını görebilirsiniz. Büyük bir yer beklemeyin, en fazla 20 dakikanızı alır burayı gezmek.

Viyana Imperial Crypt Kraliyet Mezarligi Gorulecek Yerler
Viyana Imperial Crypt Kraliyet Mezarligi Gezi

Habsburg Imperial Crypt giriş ücreti 7,5€, Vienna Pass kartınız varsa giriş ücretsiz. Kilise ve dolayısıyla altındaki mezarlık, dükkanların ve mağazaların boy gösterdiği Neue Markt adında bir caddede yer alıyor. U1, U2, U3 ve U4 metro hattını, 1, 2, 62, D tram hattını ve 59A, 3A otobüs hattını kullanarak yürüme mesafesindeki duraklarda inebilirsiniz. Albertina Müzesi‘ne gidiyorsanız onun birkaç sokak ilerisinde sadece.