Hagar Qim ve Mnajdra Tapınakları

Hagar Qim ve Mnajdra Tapınakları

Malta’da bulunan megalitik yapılardan bir diğeri de Hagar Qim Tapınakları ile hemen yanında bulunan Mnajdra Tapınakları‘dır. Bu megalitik tapınaklar dünyanın en eski antik yapıları arasındadır. 1992 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınan Hagar Qim ve Mnajdra, Malta adasındanın büyük çoğunluğunun sahip olduğu kireç taşı kullanılarak inşa edilmiştir.

Ziyaretçi merkezine girdiğiniz zaman öncelikle az sonra gezeceğiniz yapılar ile ilgili 4D bir film izletiliyor. Böylece neyin ne olduğuna dair fikirlerle başlıyoruz gezimize. Ardından müze olarak gezilen odalara geçiyoruz. Müzede öncelikle olarak tapınakların maketleri yer alıyor. İnteraktif olarak tasarlanan maketlerin yanlarındaki düğmeye bastığınızda güneş ışınlarının tapınaklara girdiği açıları görebiliyorsunuz. Yapılar inşa edilirken ekinoks tarihleri olan 21 Mart ve 21 Eylül tarihlerinde tam ortadan, 21 Aralık ve 21 Haziran tarihlerinde de özel olarak açılan bir delikten güneş ışınlarının direkt olarak geçmesi planlanmış.

Hagar Qim Gunes Isigi Maketi

Müzede tapınaktan çıkarılan ve görülmesi gereken bazı eserler mevcut. Bu eserler, erkek mi kadın mı belli olmayan şişman insan figürü ve dekoratif unsur olarak kullanılan beton levha.

Hagar Qim Mnajdra Tapinaklari Insan Figuru
Hagar Qim Mnajdra Tapinaklari Dekoratif Tas

Tapınakların inşa edildiği dönemi düşündüğümüzde tonlarca ağırlığa sahip kayaların nasıl buraya getirildiği zihnimizi kurcalıyor. Müzede bunun için de bir deney bulunuyor. Aynı kütleye sahip bir nesnenin zemini düz ise çekmek zorlaşıyor, ancak zeminde küçük yuvarlak başka nesneler varsa nesneyi çekmek çok daha kolaylaşıyor.

Malta Buyuk Taslarin Cekilmesi
Malta Tas Deneyi

Hagar Qim Tapınakları

Müzeden çıkıp 120 metre ilerideki tapınağa doğru hareket ediyoruz. Büyük taşlardan inşa edildiği için megalitik olarak adlandırılan Hagar Qim, kelime anlamı olarak Standing Stones (Ayakta duran kayalar) anlamına geliyor. Hagar Qim, ziyaretçi merkezini geçtikten sonra karşılaşacağınız ilk tapınaktır. Üstü bir çadırla kapalı olan tapınağın orijinalinde taştan bir çatı olduğu düşünülüyor, ancak çatı uzun süre önce yıkılmış.

Hagar Qim Tapinaklari Gezisi
Hagar Qim Tapinaklari Deligi

2009 yılından itibaren üzeri bir çadır ile kaplanan Hagar Qim, Malta adasının güneyindeki Qrendi kasabasının yakınında yer alıyor. MÖ 3600 ile 3200 yılları arasında inşa edilen ana tapınak ile birlikte, sonradan eklenen 3 yapı bulunuyor.

Hagar Qim Tapinaklari Malta Gezilecek Yerler
Hagar Qim Tapinaklari Gezilecek Yerler

Mnajdra Tapınakları

Hagar Qim’den 500 metre daha devam ettiğinizde başka bir tapınak olan Mnajdra çıkıyor karşımıza. Hagar Qim gibi ışık oyunlarının gözlemlendiği Mnajdra Tapınakları, denize ve dolayısıyla uçuruma daha yakın. Tıpkı Hagar Qim gibi Mnajdra da, Malta’nın 4. büyük adası olan Filfla manzaralı.

Mnajdra Tapinaklari Gezisi
Mnajdra Tapinaklari Girisi