Hallstatt Gezi Rehberi

Hallstatt Gezi Rehberi

Göl kenarında, ortasında bir kilise minaresinin sivrildiği, karla kaplı hali bir başka güzel olan fotoğraflarla mutlaka karşılaşmışsınızdır. Çoğu turistin Avusturya‘ya gidiş sebebi olan, görme hayaliyle yanıp tutuşan, gerçek anlamıyla masal görünümlü bir kasaba olan Hallstatt gezisi büyük keyif alacağınız bir yer.

Hallstatt hakkında bilgi:

Öncelikle Hallstatt kelimesini yazmasını öğrenene kadar çok defa hata yaptım. Halstatt, Halsstatt, Halstat gibi yazımı zor bir yer olduğunu kabul etmeliyim, ama sonunda öğrendim. Avusturya’nın en çok fotoğraflanan yeri Hallstatt’ın etrafı yüksek dağlarla çevrili, yanıbaşında Hallstatt Gölü ile muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz bir yer. Burası UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. En eski tuz madenlerine sahip olan bu güzelim kasabanın ne kadar iyi korunduğunu mutlaka görün. Hayran olmamak elde değil. Avusturya’nın incisi Hallstatt her yönüyle hayranlık uyandıran bir yer. Burası, dünyanın en güzel köyleri veya Avrupa’nın en güzel kasabaları şeklinde bir makalede kendine mutlaka yer bulabilecek muazzamlıkta bir yer.

1000 nüfuslu Hallstatt’ı güzel yapan birçok özelliği var, ama coğrafi özellikleri önplanda. Cam gibi parlak suyu ve koca koca Dachstein dağlarının kenarında, su ile bitiştiği noktada ince bir hizada kurulmuş olmasına güzelliklerle bezeli binaların yapısı da eklenince şöhretini hakeden bir gerçek çıkıyor ortaya.

Hallstatt’ın tarihi tarih öncesine kadar gidiyor. Bölgedeki tuz madenlerinin keşfinden sonra Hallstatt ticari anlamda büyük bir patlama yaşamış. Tabii fotoğraflara pastoral bir hava veren bu renkli evlerin tarihi o kadar da eski değil. Evlerin çoğu 16. yüzyılda yapılmış. Şehrin kalbi Pazar Meydanı’nın ortasındaki heykel 18. yüzyılda dikilmiş. Çok değil, 19. yüzyılın sonlarına kadar Hallstatt’a ya göl üzerinden teknelerle ya da dağların ardındaki patikalarla ulaşılıyormuş. 1890 yılında kayaların patlatılmasıyla ilk yol inşa edilmiş.

Avusturya Hallstatt Gezilecek Gorulecek Yerler
İşte tipik Hallstatt manzarası fotoğrafı. Hallstatt'ı bu fotoğraftan bildik, bu görsel ile sevdik. Deklanşöre basarken en keyif aldığım noktalardan biriydi.

Uzakdoğuluların Avusturya’ya olan ilgisi bir hayli fazla. Özellikle Hallstatt’ı pek sevmiş olacaklar ki, Çin’in bir şehrine Hallstatt’ın bir kopyasını yapmışlar. Evlerinden, meydanındaki heykellerine kadar aynı. Görünce biraz tuhaf, biraz gülünç bir durum. Çünkü öyle küçük bir maketi değil, birebir neyse o. Ama Alp dağları olmayınca bir şeye benzemiyor be Çin yönetimi.

Avusturya çevresini araba kiralayarak road trip mantığıyla gezdiğimiz için buraya da kiralık arabamız ile geldik. Aracı park alanına bıraktıktan sonra Hallstatt’ı gezmeye başladık. Halsstatt gezi rotasına aracı park ettiğimiz noktadan başlayacağım. Hallstatt’a otobüs, tren veya özel araç ile ulaşım yollarını anlattığım yazımızı inceleyerek tüm detaylarıyla Hallstatt hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

[postlink id=”” title=”Hallstatt Hakkında Bilmeniz Gerekenler”]

Hallstatt seyahatimizin ilk durağı yüksekler, Skywalk‘a çıkıyoruz. Bunun için dağın kenarında ulaşımı sağlayan füniküleri kullanıyoruz. Bu araç ile, Skywalk’a ulaşarak Hallstatt’ı ve doğa harikası manzarasını 300 metre yükseklikten izleyebiliyoruz.

Hallstatt Funikuler Salzberg
Hallstatt Skywalk Teras Manzarasi

Hallstatt Kültür Mirası Müzesi

Market Square’in güneyinde bulunan Hallstatt Müzesi, Hallstatt hakkında geniş bilgiyi bulabileceğiniz, tarihini ve bugüne kadar nasıl geldiğini görebileceğiniz bir müze. Madencilikte kullanılan eşyalar, Hallstatt’ın eskiden olan yaşam tarzını anlatan tabloları burada sergileniyor. Tuz madenciliği burada çok eski yıllara dayandığı için müzede birçok arkeolojik eserleri de görmek mümkün oluyor.

Hallstatt Market Square

Hallstatt’ın bir ucundan diğerine geçerken mutlaka bu meydandan da geçersiniz. Hallstatt’ın meydanı burası. Dünyanın en sevimli meydanı Market Square ve çevresinde çok sayıda hediyelik eşya dükkanı, kafe, restoran ve otellerle çevrili. Çevrenize baktığınızda tam kafa dinleme, rahatlama alanı gibi. Küçük evler, evlerden sarkan çiçekli bitkiler, genç yaşlı birçok farklı insan. Meydanın ortasında Baba, Oğul, Kutsal Ruh üçlüsünü temsil eden bir Holy Trinity heykeli de bulunuyor.

Evangelical Kilisesi

Şehrin en tanınmış yapısı olan Evangelical Parish 18. yüzyılda inşa edilmiş. Her Hallstatt fotoğrafının baş kahramanı olarak sivri minaresiyle kendisini gösterir. Kilisenin içine de ücretsiz olarak girebilirsiniz.

Şehrin her tarafından görünen ve Hallstatt'a değer katan kilise
Evangelical Kilisesi'nin iç tarafı normal bir kilise görünümünde.

Peki Hallstatt’da ne yenir? Hallstatt’da nerede yemek yenir? İşte sıra yemek vaktine geldi. Kilisenin hemen yanında Türk bir arkadaşın çalıştığı tavuk, dürüm, patates türlerinde ayaküstü yiyebileceğiniz yemeklerin satıldığı bir büfe bulunuyor. Hem fiyatları uygun, hem yemeklerin tadı güzel. Kilisenin arkasındaki banklara geçip göle nazır bir güzel yemiştik. Dükkanın adı Karmez Kebap. Hallstatt’taki diğer restoranları ve kafeleri denemediğimiz için bir öneride bulunamıyoruz. Zaten daha ucuz ve uygun fiyatlı bir alternatif bulunabileceğini sanmıyorum.

Beinhaus Kemik Evi

Kiliseyi geçtikten sonra biraz ileride sol tarafta bir kilise görürsünüz. Şimdi oraya doğru çıkacağız Ama gireceğimiz yer kilise değil, hemen yanındaki küçük bina. Burası Beinhaus diye geçiyor, Türkçe anlamı kemik evi. Hemen önündeki mezarlık doldukça çıkarılan kemikler boyanarak bu küçük odaya konurmuş. Tuhaf bir durum tabii, ama böyle bir yerde mezarlıklar dolduğundan başka çözüm bulamamışlar.

Ünlü Hallstatt fotoğraflarının çekildiği yer ise biraz daha ileride yer alıyor. Gölü sağınıza alarak devam edin, meşhur kiliseyi ve kemik evini geçtikten 120 metre sonra posta kartı görünümlü pastoral fotoğraflar çekebileceğiniz noktaya gelmiş olursunuz. Manzaranın fotoğrafını çekenler görürsünüz zaten o noktada.

Göl kenarındaki en güzel göller arasında yer alıyor Hallstatt.
Hallstatt Gölü üzerinde gondol sefası sürmeniz de mümkün.

Hallstatt, başından sonuna kadar yürüyerek dolaşılabilen bir yer. Başı ile sonu arası 1,2 kilometre olduğundan rahatlıkla yürünebiliyor. Yolları düzgün olduğundan yorucu da olmuyor. Ama Skywalk gibi noktalara çıkmak veya oralardan iniş yapmak için yürüyüş ayakkabılarınızın olması gerekiyor.