Hallstatt Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hallstatt Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Avusturya’nın en popüler kasabasına gitmeden önce bu bilgiler işinize yarayabilir. Hangi mevsim gidilir, nerede konaklanır, Hallstatt’a özel araba ile ya da çevredeki yerleşim yerlerinden otobüsle veya trenle ulaşım nasıl sağlanır, bunlardan bahsedeceğim.

Hallstatt’a ne zaman gidilir?

Hallstatt’a gitmek için en uygun aylar veya mevsim ne zaman? Her iki mevsim için de harika bir yer Hallstatt. Kışın karla kaplı muhteşem manzaralara şahit olabilirsiniz. Ama kış mevsiminin dezavantajları fazla. Dağlara çıktığınızda, hatta göl kenarında bile sisten, buluttan Hallstatt manzarasını göremeyebilirsiniz. Kış vakti Hallstatt’ta gezilecek yerlerin bazıları kapalı olur. Onunu için Hallstatt’a gitmek için en uygun aylar yaz ayları. Ama kışın da görmeli.

[postlink id=”15556″ title=”Adım Adım Hallstatt Gezi Rehberi”]

Hallstatt’ta nerede kalınır?

Hallstatt’ta konaklama kısmı işin fantezisi aslında. Çünkü ekonomik biriyseniz Hallstatt’ta kalmanız gerekmeyecektir. Burası güzelce yarım günde, dolu dolu bir günde gezilebilecek bir yer. Avusturya turu yapıyor olun ya da Salzburg’dan gelmiş olun, konaklamadan da günübirlik çok güzel vakit geçirebilirsiniz.

Avusturya Hallstatt Gezilecek Yerler Nerelerdir
Avusturya Hallstatt gezilecek yerler nelerdir? Hallstatt 1,2 kilometrelik bir alana sahip ve çok kısa sürede Hallstatt'ta gezilmesi ve görülmesi gereken noktaları gezmek mümkün.

Bütçeniz yeterliyse dağların arasında sıkışıp kalan Hallstatt’ta dağ evi tarzında, göl kenarındaki otellerde, hayatınızda unutamayacağınzı manzaralar eşliğinde konaklamanız mümkün. Market Square’e yakın göl kenarında bir otelin geceliği 1100TL mesela. Göl kenarında olmayan daha ucuz oteller de var, geceliği 600TL gibi. Hallstatt’taki otelleri, konumları ve fiyatları ile birlikte buradan inceleyebilirsiniz.

Hallstatt’ta çadır kampı ya da karavan kampı yapmak isterseniz, Campinplatz Klausner-Höll adında bir kamp alanı bulunuyor. Köyün merkezine yakın, Nisan Ekim arası açık olan kamp alanına karavan giriş ücreti 8,50€, çadır alanı 6€ ve kişi başı 10€ ücret ödemeniz gerekiyor. Sitesinden ayrıntılı fiyat bilgisini alabilirsiniz. Kamp alanının Google yorumları da pek içaçıcı değil, gitmeden bir inceleyin.

Hallstatt’ta ne alınır?

Hallstatt’ta alışveriş yapmak isteyen ziyaretçileri için seçenekler bulunuyor. Özellikle meydanda çok sayıda heyidelik eşya dükkanları bulunuyor. Sokaklarında yürürken gözünüzden kaçabilir tektük dükkanlar ama meydanlarından gözünüzden kaçması mümkün değil. Hallstatt bir tuz memleketi olduğundan genelde tuz satın alınıyor ama bölgede ahşap işçiliği ile yapılmış ürünler gibi el emeği ürünler de yaygın.

Hallstatt Seyahat Rehberi
Hallstatt Seyahat Rehberi
Hallstatt Avusturya Gezi Notlari
Hallstatt Avusturya Gezi Notları

Hallstatt’ta ne yapılır?

Tekne turları: Hallstatt’ın en popüler aktivitesi tekne turu. Göle zarar vermemesi için elektrikli tekneler kullanılıyor. Gölde tekne turu mutlaka yapmanız gereken aktivitelerden. Kristal görünümlü göl üzerinden Hallstatt’ın sakin ve dinlendirici manzarasını, saf havasının kaynağı dağları uzaktan izlemek gerek. Teknelerin 300W ve 500W gücünde iki farklı türü bulunuyor. 300W teknelerin yarım saatlik kiralama ücreti 12€, bir saatlik 17€. 500W teknelerin fiyatı ise yarım saat 15€, 1 saat 20€. Swan Pedal Boat denilen kuğu görünümündeki tekneler de insan gücü ile çalışıyor. Bisiklet gibi pedalları çevirerek hareket ettirebiliyorsunuz. Elektrikli botların daha çok keyif verdiğini düşünüyorum. Kuğu tekneler ise yarım saati 10€, bir saati 15€. 8 – 11€’ya sandal ve 10 – 15€’ya ayakta sürebileceğiniz paddling board seçenekleri de var. Market Square’in yakınlarında bulabilirsiniz tekne kiralayacağınız yeri. Lake Hallstatt Explorer da tekne kiralayabileceğiniz yerlerden biri. Göl kenarında tekneleri gördüğünüzde sorabilirsiniz.

Hallstatt Tekne Kesif Turlari
Hallstatt'ta Tekne Turları
Hallstatt Kiralik Elektrikli Tekne Turu
Elektrikli Bot Kiralama

Daha büyük teknelerle de HallstatterSee üzerinde keşif gezisine çıkabiliyorsunuz. Yaklaşık 1 saatlik kısa tekne turu seçeneği ile Hallstatt ve hemen karşıdaki köy olan Obertraun‘a küçük bir keşif gezisine çıkabilirsiniz. Hergün 11:00, 13:00, 14:00 ve 15:00 saatlerinde Hallstatt’tan, yarım saat kadar sonrasında ise Obertraun’dan karşılıklı olarak kalkıyor tekneler. Kişi başı fiyatı 8,50€, günlük bilet fiyatı da 17€.

Hallstatt’ı kış mevsiminde görmek isteyenler, çevredeki birçok ativiteden faydalanamayacaklar, çünkü kış mevsiminde birçok turistik aktivite ne yazık ki kapalı oluyor. Ama kışın Hallstatt’ı ziyaret edenler için kayak imkanı bulunuyor.

Hallstatt nerede ve nasıl gidilir?

Hallstatt’a ulaşmak gerçekten yorucu ve meşakkatli bir süreç. Aşağıda Hallstatt’a ulaşım için çeşitli alternatiflerden bahsetmeye çalıştım. Bu alternatifler başlangıç noktanıza göre değişiklik gösterebilir.

Salzburg’dan Hallstatt’a otobüs ile ulaşım: Salzburg’dan otobüs ile gitmek bir alternatif. Salzburg Mirabellplatz’dan saatte bir kalkan 150 nolu otobüslerle Fuschl ve St Gilgen kasabalarından geçerek Bad Ischl Station adındaki otobüs terminaline varıyorsunuz önce. Bu terminalden de trene binerek yarım saatte Hallstatt’ın karşı tarafına ulaşıyorsunuz. Buradan kalkan teknelerle de Hallstatt köyüne ulaşabilirsiniz. Bu süreç yaklaşık 2sa 40dk sürüyor.

[postlink id=”15184″ title=”Salzburg Gezilecek Yerler”]

Bad Ischl Station otobüs ile köye geçmek isterseniz, 542 nolu Hallstatt Gosaumühle otobüslerine binin, ardından Hallstatt Lahn (Seelände) otobüslerine binerek Hallstatt kasabasının içine kadar girin.

Salzburg’dan Hallstatt’a tren ile ulaşım: Salzburg’un büyük tren istasyonu olan Salzburg Hbf’den her yarım saatte bir tren kalkıyor ve Attnang-Puchheim’e varıyor önce. Buradan yaptığınız aktarma ile yine Hallstatt Köyü’nün karşı tarafına ulaşıyorsunuz. Hallstatt her ne kadar gölün batı kısmında yer alsa da, trenler doğu kısmında kullanılıyor. Buradan 2,5€ karşılığında bir bota binerek köye ulaşım sağlayabilirsiniz. Salzburg’dan Hallstatt’a tek yön 15€ gibi bir ücret ödeyeceksiniz ulaşım için. Trenle geri dönüşler için son tekne saatinin 18:15 olduğunu hatırlatalım. Tekne ile dönüş biletinizi tekneden de alabilirsiniz, dönüşte teknenin kalktığı gişeden de.

Ulaşım yönünden herhangib bir aksaklık yaşanmıyor. Tüm toplu taşıma araçları oldukça dakik. Tren biletlerini önceden satın almanızda yarar var. böylece ucuz seçenekleri de kovalayabilirsiniz. Tren biletleri için Avusturya’nın resmi tren ile ulaşım sitesinden faydalanabilirsiniz. Hangi yolu seçerseniz seçin güzel manzaralara hazır olun.

Bavullarınızla geliyorsanız bavullarınızı tourist information kasalarına ücretli olarak bırakabiliyorsunuz. Turist bilgi merkezinin de saat 18:00 gibi bir kapanış saati olduğundan, dükkan kapanmadan oraya varmanız bavullarınızı alabilmeniz açısından önemli.

Viyana Hallstatt arası ulaşım nasıl? Avusturya’nın başkenti Viyana’dan tren ile Salzburg Bölgesi’ndeki Hallstatt’a ulaşmak isteyenler de yine Attnang-Puchheim durağına ulaşarak aktarmalı ulaşım sağlayabilirler. Viyana’dan toplam 4 saatte Hallstatt’a ulaşırsınız.

[postlink id=”14952″ title=”Viyana Gezi Rehberi”]

Hallstatt’a araba ile ulaşım: Ulaşımın zor olduğundan bahsetmiştim. Hallstatt’a ulaşım için en kolay yol araba kiralamak. Hallstatt’a en yakın havalimanı, Salzburg Mozart Havalimanı’dır (SZG). Havalimanından da araç kiralayabilirsiniz. Salzburg şehir merkezinden Hallstatt arası 80km, araba ile yaklaşık 1sa 15dk’da Hallstatt’a varılıyor. Arabanın avantajı yolda istediğiniz yerde durup keyif yapabilme olanağı. Viyana Hallstatt arası 290km (3sa 30dk), Graz Hallstatt arasındaki mesafe 180km (2sa 30dk), Salzburg Halsstatt arası ise 80km (1sa 20dk).

Avusturya Halsstatt Yolu Arac Kiralama
Salzburg veya çevre illerden Hallstatt'a ulaşım için en iyi yol araç kiralamak. Çünkü sadece şahsi aracınızla istediğiniz manzarada durma özgürlüğüne sahipsiniz.

Hallstatt Köyü’nün içine araba ile girilmiyor, izin verilmiyor. Köy içine giremiyorsunuz ama köyün dibinde park alanı var zaten. Araba ile gidiyorsanız aracınızı park alanlarına bırakmanız gerekiyor. Hallstatt, otopark sorunu dağlarına rağmen elinden geldiğince çözmeye çalışmış. Hallstatt’ta park için birkaç park alanı bulunmasına rağmen turistin bol olduğu sezonda park alanı bulamama, sıra bekleme gibi sorunlar doğurabilir. Bu riske girmemek için erkenden gitmekte fayda var.

Avusturya Hallstatt Otopark Alanlari
Hallstatt'ın P2 numaralı otopark alanı
Avusturya Hallstatt Otopark Alanlari Tabelalari
P2 numaralı otoparka parkettikten sonra park alanının hemen dolduğunu dijital göstergelerden görebiliyoruz.

Hallstatt dağların arasında olduğu için, kasabaya girerken bir tünele girmeniz gerekiyor. Tünelin yarısında P1 adındaki ilk park alanı çıkıyor karşınıza. P1 girişini kaçırırsanız tekrar P1’e girmek için tünelin sonundaki kavşaktan U dönüşü yapmanız gerekiyor. Tünelin sonunda, fünikülerin yakınında ise P2 adında başka bir otopark alanı bulunuyor. İkisini de tercih edebilirsiniz. Hallstatt’ta otopark ücretleri bizi şaşırtacak derecede uygun fiyatlıydı. İlk 20 dakika ücretsiz, diğer saatleri ve otopark fiyatlarını aşağıda görebilirsiniz.

20dk – 60dk
1sa – 2sa
2sa – 3sa
3sa – 12sa
3,50€
6,50€
8,50€
9,50€

Otopark alanlarında park alanlarının müsaitlik durumunu gösteren dijital tabelalar bulunuyor, bu tabelalar park edip edemeyeceğinizi belirleyen göstergeler. Şansınıza park alanı varsa otomatlardan biletinizi alıyorsunuz ve giriş yapıyorsunuz. Ödeme yapmak için otoparka geldiğinizde, girişte verilen bileti otomatlara okutuyorsunuz ve sistem size ödemeniz gereken miktarı gösteriyor. İster nakit, ister kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz. Aracınıza binerek otopark çıkışına hareket etip kartı çıkıştaki bilet makinesine okuttuğunuzda kapı açılır ve çıkarsınız.