Filli Savaşçı Hannibal Anıtı

Filli Savaşçı Hannibal Anıtı

Romalılar karşısında galip gelme hırsıyla yetişen ve filleri kullanan komutan olarak tanıdığımız Hannibal’a ait anıt niteliğindeki bir taştır Hannibal Anıtı.

Gebze’deki Tübitak kampüsünün içinde yer alan Hannibal’ın Anıt Mezarı bölgesine girmek için kapıda yer alan görevliye kimliklerinizi vermek durumundasınız. Size ayrılan yarım saat süre içinde, iki tarafı yeşilliklerle çevrili bir yoldan geçerek ulaşabileceğiniz mezarlığın çevresi de yeşillik ve çiçeklerle çevrili.

Hannibal Aniti Bolgesi
Hannibal Aniti Yolu

Hannibal Kimdir?

Savaşlarda, diğer komutanlardan stratejik zeka olarak farklı olan Hannibal MÖ 247 – 182 yılları arasında yaşamış Kartacalı (Tunus) bir komutandır. Roma’yı yok etme düşüncesi ile yetişen Hannibal, Alp Dağları’nı geçmiş ve filleri kullanarak Romalılara saldırmıştır.

Hannibal Walking

Roma karşısında çeşitli zaferler kazanan Hannibal, sonraki yıllarda Bithynia Kralı‘nın kendisini Romalılara teslim edeceğini öğrendikten sonra MÖ 183 yılında, bugün Kocaeli’nin de içinde bulunduğu Bithynia topraklarında, Gebze’nin eski adı olan Libyssa’da kendisini zehirleyerek hayatını kaybetmiştir.

Ya yeni bir yol bulacağız ya da yeni bir yol yapacağız. – Hannibal

Harp okulunda Kartacallı Hannibal’ın savaş taktiklerini okuyan Atatürk, 1934 yılında, mezarının bulunması konusunda ısrar etmiş ve üzerine bir anıt dikilmesini istemiştir. Atatürk, hayattayken bu isteği yerine getirilememiş olsa da mezarı bulunamadığı halde anıtı, 1981 yılında, bu 900 metrekarelik alana dikilmiştir.

Kocaeli, Hereke’den getirilen puding taşından yapılan Hannibal Anıtı’nın ağırlığı 25 tondur. Taşın ortasında ise Heykeltıraş Nejat Özatay‘ın yaptığı Hannibal portresi bulunur. Anıtın çevresindeki Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca dillerinde yer alan kitabelerde ise Hannibal ile ilgili bazı temel bilgiler yer alıyor.