Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır? (2018) | Rota Senin

Öğrencilik hayatınıza devam ediyorsanız, pasaporta yüzlerce lira vermeden pasaport sahibi olabilirsiniz. Dünyanın en pahalı pasaportuna sahip olduğumuzdan dolayı öğrenciler için bulunmaz bir nimet sadece defter bedeli ödeyerek pasaport sahibi olmak.

Öğrenci pasaportu nedir?

25 yaş altındaki tüm öğrenciler, harçsız bir şekilde, yalnızca defter ücreti vererek bordo pasaport sahibi olabilirler. Önceden bir dilekçe ile alınması mümkün olan öğrenciler için harçsız pasaport, 10 Şubat 2016 tarihinde yürürlüğe giren yasal düzenlemelerle birlikte dilekçesiz, harç bedeli ödemeden alınabiliyor.

Kimler öğrenci pasaportu alabilir?

Harçsız bordo pasaport alabilmek için bazı şartlar var, bu şartlar size uyuyorsa rahatlıkla öğrenci pasaportu alabiliyorsunuz. Öncelikle öğrenci olmanız ve 25 yaşının altında olmanız gerekiyor. Aldığınız pasaportun süresi de 25 yaşında bitecek şekilde ayarlanıyor. 23 yaşında olanlar için 2 yıllık, 20 yaşında olanlar için 5 yıllık öğrenci pasaportu veriliyor. Eğer yaşınız 18 yaşından küçükse direkt olarak 5 yıllık pasaport veriliyor. Belgeleri toplayın ve pasaportunuzu bir an önce alıp gezmeye başlayın.

Kimler öğrenci pasaportu alamaz?

Pasaportunuz en az 6 aylık olabileceği için 24,5 yaşında olsanız dahi pasaport alamazsınız. Pasaportu 25 yaşına bastığınızda geçerliliğini yitirecek şekilde veriyorlar ve pasaport sahibi olmak için 25 yaşından 6 ay öncesine kadar pasaport başvurusu yapabiliyorsunuz.  Öğrenci değilseniz ya da 25 yaşından büyükseniz bordo pasaport ücretinin tamamını ödeyerek pasaport almanız gerekiyor.

Öğrenci pasaport defter bedeli ne kadardır?

Öğrenci pasaportu defter bedeli 108TL. Evet, sadece bu ücreti ödeyerek pasaport sahibi olabilirsiniz.

Öğrenci pasaportu çıkarmak için gerekli belgeler nelerdir?

Öğrenci pasaportu almak için, standart bordo pasaportu ile aynı belgeleri götürmeniz gerekiyor. İkisi arasında tek fark, sizin öğrenci olduğunuzu kanıtlayacak bir öğrenci belgesi. Örgün, ikinci öğretim, açıköğretim (AÖF) öğrencisi olmanız ya da ön lisans, lisans, yüksek lisans öğrencisi olmanız bir şeyi değiştirmiyor, yine aynı şartlarda öğrenci pasaportu alabilirsiniz. Öğrenci pasaportu almanız için gereken belgeleri sıralayalım.

Öğrenci Belgesi: Öğrenci belgenizi, son 60 gün içerisinde almak koşulu ile e-devlet üzerinden ya da üniversitenizin öğrenci işlerinden alabilirsiniz. Üniversiteden aldığınız belgenin ıslak imzalı olduğuna dikkat edin. Sonrasındaki, aldığınız öğrenci belgesini Defterdarlık/Mal Müdürlüğü’ne onaylatmanız gerekli.

Pasaport Bedeli Dekontu: Pasaport ücretini bankalara yatırabiliyorsunuz. Bankalara öğrenci olduğunuzu ve pasaport defter ücretini yatırmak istediğinizi söylerseniz onlar yardımcı olurlar. Bankaya ödeyeceğiniz defter bedeli 108TL. Banka, bu ödemeniz karşılığında size bir dekont verecek ve siz bu dekonta gözünüz gibi bakacaksınız. Pasaport defter bedelini yatırabileceğiniz bankalara anlaşmalı bankalar linkinden ulaşabilirsiniz.

Nüfus Cüzdanınızın Aslı: Nüfus cüzdanınızın kendisini götürmeniz gerekiyor. Onun yerine ehliyet götüreyim gibi bir seçeneğiniz yok. Nüfus cüzdanınızın üzerinde TC kimlik numarası yazdığına emin olun, yazmıyorsa öncelikle yeni bir kimlik çıkarmalısınız. Nüfus cüzdanınızı götürürken fotokopisini de götürün, yanınızda bulunsun.

Biyometrik Fotoğraf (2 Adet): Her fotoğrafçıda çektirebilirsiniz. Alnın açık olması, kulakların görünmesi, fonun beyaz olması gibi zorunlulukları var biyometrik fotoğrafların. Siz fotoğrafçıya biyometrik fotoğraf istediğinizi söyleyin, gerisini fotoğrafçı halleder.

Eski Pasaport: Varsa eski pasaportlarınızı da götürün, görevliler bu pasaportları görmek isteyebilirler. Sonrasında pasaportlar size iade ediliyor.

Pasaport başvurusu nasıl yapılır?

Pasaport almak için öncelikle epasaport.gov.tr adresinden randevu almanız gerekiyor. Öğrenci belgesi için başvursanız bile bordo pasaporta başvuruyormuş gibi devam etmelisiniz. Kalabalık semtlerde bu randevular genellikle 2-3 hafta sonrasına alınabiliyor. Eğer daha erkene almak isterseniz, şehir merkezinden uzak yerleri tercih edebilirsiniz, ama gidebileceğiniz bir yer olsun. Randevu zamanı geldikten sonra, tam zamanında randevu aldığınız semtteki emniyet müdürlüğüne giderek sıranızı bekliyor ve işlemleri başlatıyorsunuz. Öğrenci pasaportu almak istediğinizi de merkezde belirtiyorsunuz. Önceden parmak izi vermediyseniz, sizden parmak izi alıyorlar. Ardından görevli memurlar gerekli işlemleri yerine getiriyor. En fazla 7 gün sonra pasaportunuz PTT Kargo aracılığıyla adresinize ücretsiz olarak ulaştırılıyor.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa yorum kısmına sorabilir, gezilerimizi @rotasenin Instagram hesabından takip edebilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızın da bu makaleden haberdar olmasını sağlayarak bize destek olun. Teşekkürler!

Gezi Yorumları ve Kafanıza Takılan Sorular