Öğrencilik hayatınıza devam ediyorsanız, pasaporta yüzlerce lira vermeden pasaport sahibi olabilirsiniz. Dünyanın en pahalı pasaportuna sahip olduğumuzdan dolayı öğrenciler için bulunmaz bir nimet sadece defter bedeli ödeyerek pasaport sahibi olmak.

Öğrenci pasaportu nedir?

25 yaş altındaki tüm öğrenciler, harçsız bir şekilde, yalnızca defter ücreti vererek bordo pasaport sahibi olabilirler. Önceden bir dilekçe ile alınması mümkün olan öğrenciler için harçsız pasaport, 10 Şubat 2016 tarihinde yürürlüğe giren yasal düzenlemelerle birlikte dilekçesiz, harç bedeli ödemeden alınabiliyor.

Kimler öğrenci pasaportu alabilir?

Harçsız bordo pasaport alabilmek için bazı şartlar var, bu şartlar size uyuyorsa rahatlıkla öğrenci pasaportu alabiliyorsunuz. Öncelikle öğrenci olmanız ve 25 yaşının altında olmanız gerekiyor. İlköğretim, lise veya üniversite okuyor olmanız yeterli. Aldığınız pasaportun süresi de 25 yaşında bitecek şekilde ayarlanıyor. 23 yaşında olanlar için 2 yıllık, 20 yaşında olanlar için 5 yıllık öğrenci pasaportu veriliyor. Yukarıdakiler 18 yaşından büyük olanlar için harçsız öğenci pasaportu alma şartları. 18 yaşından küçük öğrenciler için direkt olarak 5 yıllık pasaport veriliyor. Belgeleri toplayın ve pasaportunuzu bir an önce alıp gezmeye başlayın.

Kimler öğrenci pasaportu alamaz?

Pasaportunuz en az 6 aylık olabileceği için 24,5 yaşında olsanız dahi pasaport alamazsınız. Pasaportu 25 yaşına bastığınızda geçerliliğini yitirecek şekilde veriyorlar ve pasaport sahibi olmak için 25 yaşından 6 ay öncesine kadar pasaport başvurusu yapabiliyorsunuz.  Öğrenci değilseniz ya da 25 yaşından büyükseniz bordo pasaport ücretinin tamamını ödeyerek pasaport almanız gerekiyor.

Öğrenci pasaport defter bedeli ne kadardır?

Öğrenci pasaportu defter bedeli 108TL. Evet, sadece bu ücreti ödeyerek pasaport sahibi olabilirsiniz.

Öğrenci pasaportu çıkarmak için gerekli belgeler nelerdir?

Öğrenci pasaportu almak için, standart bordo pasaportu ile aynı belgeleri götürmeniz gerekiyor. İkisi arasında tek fark, sizin öğrenci olduğunuzu kanıtlayacak bir öğrenci belgesi. Örgün, ikinci öğretim, açıköğretim (AÖF) öğrencisi olmanız ya da ön lisans, lisans, yüksek lisans öğrencisi olmanız bir şeyi değiştirmiyor, yine aynı şartlarda öğrenci pasaportu alabilirsiniz. Öğrenci pasaportu almanız için gereken belgeleri sıralayalım.

 1. – Öğrenci Belgesi: Öğrenci belgenizi, son 60 gün içerisinde almak koşulu ile e-devlet üzerinden alabilirsiniz. Diğer seçenek; öğrenci belgesini okulunuzdan/üniversitenizden almak. Üniversitenin öğrenci işlerinden aldığınız belgenin ıslak imzalı olduğuna dikkat edin. E-imzalı belgeler de kabul ediliyor. Eskiden öğrenci belgesini defterdalık / mal müdürlüğüne onaylatmanız gerekiyordu. Bu işlem güncellendi ve artık gerekmiyor.
 2. – Pasaport Bedeli Dekontu: Pasaport ücretini bankalara yatırabiliyorsunuz. Bankalara öğrenci olduğunuzu ve pasaport defter ücretini yatırmak istediğinizi söylerseniz onlar yardımcı olurlar. Bankaya ödeyeceğiniz defter bedeli 108TL. Banka, bu ödemeniz karşılığında size bir dekont verecek ve siz bu dekonta gözünüz gibi bakacaksınız. Pasaport defter bedelini anlaşmalı bankalara yatırabilirsiniz.
 3. – Nüfus Cüzdanınızın Aslı: Nüfus cüzdanınızın kendisini götürmeniz gerekiyor. Onun yerine ehliyet götüreyim gibi bir seçeneğiniz yok. Nüfus cüzdanınızın üzerinde TC kimlik numarası yazdığına emin olun, yazmıyorsa öncelikle yeni bir kimlik çıkarmalısınız. Nüfus cüzdanınızı götürürken fotokopisini de götürün, yanınızda bulunsun.
 4. – Biyometrik Fotoğraf (2 Adet): Her fotoğrafçıda çektirebilirsiniz. Alnın açık olması, kulakların görünmesi, fonun beyaz olması gibi zorunlulukları var biyometrik fotoğrafların. Siz fotoğrafçıya biyometrik fotoğraf istediğinizi söyleyin, gerisini fotoğrafçı halleder.
 5. – Eski Pasaport: Varsa eski pasaportlarınızı da götürün, görevliler bu pasaportları görmek isteyebilirler. Sonrasında pasaportlar size iade ediliyor.

Pasaport başvurusu nasıl yapılır?

Pasaport almak için öncelikle randevu.nvi.gov.tr adresinden randevu almanız gerekiyor. Randevu Al > Pasaport > Bordo yönlendirmesini takip edebilirsiniz. Öğrenci belgesi için başvursanız bile bordo pasaporta başvuruyormuş gibi devam etmelisiniz. Kalabalık semtlerde bu randevular genellikle 2-3 hafta sonrasına alınabiliyor. Eğer daha erkene almak isterseniz, şehir merkezinden uzak yerleri tercih edebilirsiniz, ama gidebileceğiniz bir yer olsun.

nufus mudurlugu kimlik basvuru formuNüfus Müdürlüğü Harçsız Öğrenci Pasaportu Randevu ve Başvuru Formu

Randevu zamanı geldikten sonra, tam zamanında randevu aldığınız semtteki nüfus müdürlüğüne giderek sıranızı bekliyor ve işlemleri başlatıyorsunuz. Öğrenci pasaportu almak istediğinizi de merkezde belirtiyorsunuz. Önceden parmak izi vermediyseniz, sizden parmak izi alıyorlar. Ardından görevli memurlar gerekli işlemleri yerine getiriyor. En fazla 7 gün sonra pasaportunuz PTT Kargo aracılığıyla adresinize ücretsiz olarak ulaştırılıyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrenci pasaportu ne renk olur? Öğrenci pasaportu görünüş olarak standart pasaport ile aynıdır. Tek farkı öğrenci iseniz harç ödemek zorunda olmazsınız.

Açık öğretimde okuyanlar öğrenci pasaportu alabilir mi? Evet, 25 yaşın altında olmak kaydıyla alabilir. Harçsız pasaport almak için öğrenci olmanız yeterli.

Öğrenci pasaportunun süresi bittikten sonra önceden aldığım vizeler geçerli oluyor mu? Öğrenci pasaportunuzun süresi bittiğinde, yani 25 yaşına geldiğinizde aldığınız yeni pasaport ile eski paraportu götürüyorsunuz seyahatlere. Yeni pasaportu ile vizenin olduğu eski pasaportu göstermeniz gerekiyor.

Gezi Yorumları ve Kafanıza Takılan Sorular

 • Ben 14 Haziran’da lise son sınıftan mezun oldum, o gün öğrenci belgesi aldım geçerli olur mu? Öğrenci pasaportu çıkarırlar mı?

 • Merhaba ben öğrenci pasaportu başvurusu yapacağım. Öğrenci belgemi, fotoğraflarımı hazırladım. Randevumu da alacağım ama randevuya giderken anlaşmalı bankalardan paramı yatırıp mı gideceğim yoksa randevuya gidip başvurumu yapıp mı defter parası ödeyeceğim? Bir de bankadan sıra mı almak gerekiyor ATM’den hallediliyor mu?

  1. Önce bankaya gidip ücreti yatırıp dekontu almanız gerekiyor. ATM’den olmuyor. Sonra pasaport alırken bu dekontu da veriyorsunuz.

 • Merhaba, liseden yeni mezun oldum ve üniversiteye hazırlanıyorum. Mezuniyet belgem veya dershane öğrenci belgemle çıkartma imkanım var mı?

 • Merhaba, öncelikle sorulara yanıt verdiğinizi öğrendim. Benim kafama takılan bütün belgelerimi hazırlayıp nüsufa gittim. Pasaport işlemini tamamladım. Sadece 108TL defter parası ödedim. Ama pasaportumun kaç yıllık olduğunu bilmiyorum. Nasıl öğrenebilirim veya öğrenciler için yaştan itibaren kendileri belirli yıllarda mı yapılıyor? Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, Kimler öğrenci pasaportu alabilir? başlığında pasaportunuzun kaç yıllık olduğunu öğrenebilirsiniz.

 • Merhaba, açıköğretim okuyorum. E-devletteki belge geçerli olur mu? Yoksa bürodan mühürlü belge mi almam gerekir?

 • Yeni üniversite kazandım. Çğrenci belgesini kayıt yaptırınca alabilir miyim? Pasaport daha sonra?

 • Öncelikle rahatsız ettiğim için özür dilerim, soruları cevapladığınızı gördüm ve bir şey sormam gerekiyor çok acil bilmem gereken. Bu yeni güncellemede nüfus müdürlüğünden alınıyor pasaport. Ben Balıkesir Üniversitesi’nden, Balıkesir’deyim yani, burada herhangi bir Nufüs Müdürlüğüne başvurabilir miyim? Dipnot; İzmir’de yaşıyorum normalde oraya mı gitmem gerek?

  1. Merhaba, rezervasyon sayfasında hangi ilden, hangi Nüfus Müdürlüğü’ne başvurabileceğinizi kendiniz seçiyorsunuz. Neresi sizin için uygunsa oradan randevu alabilirsiniz.

 • Benim pasaportumun süresi bitmiş. Bunu uzatabiliyor muyum yoksa tekrardan defter bedelini mi ödemem gerekiyor? Eğer ödemem gerekiyorsa 25 yaşıma kadar vermeleri için bir şey söylemem gerekiyor mu yoksa direkt kendileri 25 yaşına kadar süreli veriyorlar mı? Bir de 23 yaşındayım ve 2 yıllık pasaport almam için defter bedelinde bir fiyat farkı oluyor mu yoksa 108 TL mi?

 • 18 yaşından küçükler için ne tür belgeler gerekiyor muvaffakname falan? Ve babam yurtdışında evrakları nasıl tamamlayacağım?

 • Ben 23 yaşında bir üniversite son sınıf öğrencisiyim. Dolayısıyla yaklaşık 3 ay sonra mezun olacağım. En az 6 aylık pasaport verdikleri için bu bir sorun teşkil eder mi? Eğer etmiyorsa yurt dışına ne sebeple gittiğimin bir önemi var mı, yoksa bunu bir yazı ile kanıtlamak zorunda mıyım? Cevaplarsanız çok sevinirim, iyi günler.

  1. Pasaport aldıktan sonraki süreçle ilgilendiklerini sanmıyorum. Bence önemli olan başvurduğunuz sürede öğrenci olup olmamanız. Ama durumu netleştirmek için emniyete gidip sorabilirsiniz. Harçsız öğrenci pasaportu almak için seyahat sebebi belirtmek zorunda değilsiniz.

 • Merhabalar. Size bir sorum olacak. Öğrenci pasaportunu aldık diyelim ve yurtdışında okumaya gittik. Okul uzadı ve yaş 25’i geçti. Peki bu durumda ne yapacağız?

  1. Yurtdışında pasaport süresi uzatmak yani yeni bir pasaport almak mümkün. Bu süreç bazı ülkelerde konsolosluklarda hızlıca hallolurken, bazı ülkelerde uzun sürebiliyormuş. Deneyimlemediğimiz için okuduklarımızla yanıtlayabiliyoruz :) Ancak, 25 yaş ve öğrenci olmak koşullarından her ikisine aynı anda sahip değilsen artık normal bir pasaport almak durumunda kalacaksın ne yazık ki.

 • Merhaba,
  Öncelikle yazınız için teşekkürler Size bir sorum olacaktı, epasaport.egm.gov.tr adresinde harçsız pasaport alabilmek için ”Türkiye’deki üniversitelerde çalışan öğretim elemanları ile öğrenim gören öğrencilerin bilimsel, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere katılmak üzere veya eğitim amacıyla yurt dışına çıkışlarında ilgili üniversiteden alacakları ve ilgili Vergi Dairesi Başkanlığı’na onaylatacakları harçsız pasaport talep yazısı ile müracaat etmeleri halinde belgede belirtilen süre kadar harçsız pasaport düzenlenir.” denilmiş. Yani sanırım sadece öğrenci belgesi almak yeterli olmayabiliyor kafam çok karıştı, yardımcı olursanız sevinirim.

 • Bugün Ziraat Bankası’na gittim, pasaport defter bedelini yatıracaktım 108₺. Ama gişedeki görevli ekranda gözükmüyor, Halk Bankası’na git dedi. Orası da aynı şeyi dedi. 3 tane daha bankaya gittim. Onlar da bilmiyor, sadece harç parasını istiyorlar. Ben de vergi dairesine gittim, ordan yatırdım. E-devletten öğrenci belgesini aldım. Pazartesi günü gideceğim inşallah bir aksilik çıkmazsa.

 • Ben öğrenci pasaportumu daha yeni çıkarttım, ama okuldan kaydımı sildirmeyi düşünüyorum. Pasaportumu kullanabilir miyim?

  1. Kullanabilirsiniz, önemli olan pasaportu almak. Öğrenci pasaportu denilen şey normal pasaportun daha uygun fiyatlı alınmış hali, o da öğrenci olduğunuz için. Pasaportu aldıktan sonrasının önemi yok. :)

 • Merhabalar yazı için teşekkürler, ben 18 yaşındayım belgelerle gittiğimde yanımda aileden birinin olması gerekiyor mu tek başıma hallederler mi ?

  1. Merhaba, reşit olduysanız tek başınıza gidebilirsiniz, 18 yaşından küçükseniz şayet kimlik onayı için ailenin her iki üyesiyle de gitmeniz gerekiyor.

 • Merhaba, yazınız çok açıklayıcı olmuş, teşekkurler. Bir sorum olacaktı, ben 22 yaşındayım, ama bu sene üniversiteden mezun olacağım. Pasaport şimdi çıkartırsam o pasaportu 25 yaşına kadar kullanabilir miyim? Çünkü 23 ve 24 yaşında artık öğrenciliğim bitmiş olacak, buna göre pasaport çıkartacağım. Bu konuda bir yazı gorememiştim, bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  1. Merhaba, bu konuda pek emin değilim açıkçası. Muhtemelen şu an öğrenci olduğunuz için pasaportu alabileceksiniz, sonra öğrenci kalıp kalmamanızın çok da bir önemi yok. Sonucu bizimle de paylaşırsanız seviniriz.

 • Ögrenci olmak şartı var galiba değil mi? Ben bu sene mezun oldum. 23 yaşındayım. Faydalanabiliyor muyum bu pasaporttan yoksa geçti mi benden?

 • Merhaba. Tüm işlemleri hallettikten sonra herhangi bir belge verecekler mi bize? Yahut direkt belgeleri verip hiçbir şey almadan çıkacak mıyız?

  1. İşlem tamam deyip yollayabilirler :) Sonrasında pasaport durumunu internet üzerinden takip edebiliyorsunuz.

 • 2 tane biyometrik foto hazırladım. E-devletten öğrenci belgesi çıkarttım. Pasaport randevusu aldım emniyetten yarın için. Sabah bankaya gidip 108 TL yatırıp dekontu alıp emniyete gideceğim. Başka eksik var mı?

  1. Makalede yazılı belgelerden başka bir şeye ihtiyaç olursa bizi de bilgilendirin, makaleyi güncelleyelim.

   1. Öğrenci belgesini Defterdarlık/Mal Müdürlüğü’ne onaylatmak gerekiyor mu, bilginiz var mı? Okuduğum diğer makalelerde gerekli olmadığı yazıyordu. Bilgi verir misiniz?