Antakya'da Gezilecek Dini Yapılar

Hatay, dostluk ve kardeşlik kenti ve dinler mozaiği olarak tanımlanır. Farklı dinler ve inançlarla birlikte yaşamak hoşgörü ile birebir ilgilidir. Bu da kültürel zenginliği doğurur.

Ezan ve çanı aynı anda dinleyebilmek, Hatay’ın görkemli geçmişinin bir unsurudur. Müslüman, Hıristiyan ve Yahudilerin ibadet yerlerinin bir arada olduğu inanç turizminin merkezidir Hatay.

Habib-i Neccar Camii

Hz. İsa’nın elçilerinin Antakya’ya gelip, halkı Hıristiyanlık’a çağırmasının ardından halk bu durumu kabul etmemiş ve elçileri öldürmek istemişlerdir. Bunu duyan Habib-i Neccar şehre inerek, halkı ikna etmeye çalışmış, fakat halk direnmiştir. Elçileri ve Habib-i Neccar’ı öldürmüştür. Yerinde eskiden bir tapınak bulunan ve üzerine inşa edilen cami Habib-i Neccar’a atfedilmiştir. Caminin her iki yanında da öldürülen elçilerin ve Habib-i Neccar’ın türbeleri yer alır. Kurtuluş Caddesi üzerinde yer alan cami, Antakya’nın en eski camilerindendir.

habib i neccar camii gezi rehberi 400x266
habibi neccar camii gezi yazisi 400x266

Ulu Camii

Hicri 1117 tarihli bir kitabeye sahip olan Hatay Ulu Camii, Antakya’nın en eskisi ve en büyüğüdür. Caminin içi kıymetli halılarla kaplanmıştır. Uzun dikdörtgen bir yapısı vardır. Şadırvanlı avlusu ise oldukça geniştir. Antakya’nın merkezinde olduğundan rahatlıkla ziyaret edilebilir.

Katolik Kilisesi

Kurtuluş Caddesi üzerinde bulunan Katolik Kilisesi, 1850’li yıllarda Katolikler tarafından bir Antakya evini kiliseye çevirme girişimleriyle oluşmuş. Girdiğinizde küçük bir odanın kilise olarak görev yaptığını görüyorsunuz. Geniş bir avlusu ve avlusunda su kuyusu bulunan yapının üst katına çıktığınızda içiçe geçmiş dinlerin sembolü olan bir kadraja denk geliyorsunuz.

Protestan Kilisesi

Fransızlar döneminde banka olarak kullanılan yapı, 2000 yılında Günay Kore’nin başkenti Seul’de bulunan Kwanglim Metodist Kilisesi tarafından Protestan Kilisesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Koreli din adamı Pastör tarafından açılan kilisenin en üst noktasında bulunan haç sembolünden rahatlıkla bulunabilir.