Hazar Gölü

Sivrice sınırlarının içinde yer alan Hazar Gölü, Elazığ’a 30 km mesafede. Doğru Anadolu Fay Hattı üzerinde yer alan, bununla ilişkili olarak yerkabuğunun çökmesi ile oluşan ve tektonik göl olarak adlandırılan bu gölün uzunluğu 22 km, genişliği ise 6 km olarak biliniyor.

Hazar Gölü’ndeki plajların bir süre mavi bayraklı plajlar olduklarını duymuştum. Yazın sıcağında Hazar Gölü’nde serinleme imkânı bulan yerli ve turist halk, göl çevresinde turizm amaçlı açılan kafe ve restorantlardan da bir şeyler yiyip içerek göl manzarasının keyfini çıkarabiliyorlar.

hazar golu panoramik

Hazar Gölü’nde, suyun geri çekilmesiyle farkedilen batık bir kentin olduğu anlaşılmış. Bölgeye seyahat eden çeşitli kişilerin seyahatnamelerine işlediği bu kentin 11. yy’dan önce inşa edildiği anlaşılıyor. Bu bilgilerde, kilise ya da manastır bulunan kentin sularının 19.yy’dan sonra dönem dönem artarak bu yüksekliğe ulaştığı da belirtiliyor.

hazar golu batik kent

Hazar Gölü Efsanesi

Duyduğunuzda yabancı gelmesin diye Hazar Gölü ile ilgili çok bahsedilen hamile kadın efsanesinden bahsetmeden olmaz. Eski zamanlarda hamile bir kadın buraya gelir, köy evlerinin yanından geçerken burnuna gelen ekmek kokusuna dayanamaz ve evlerin kapılarını çalarak ekmek istemeye başlar, kimse ekmeğini paylaşmak istemeyince, sizin köyü su bassın, beni de taş etsin diyerek beddua etmeye başlar. Ardından köy sular altında kalır, kendisi de dağa dönüşür. Saçından ayağına kadar olan tüm hatları görünecek şekilde Hazarbaba Dağı’nda silüet olarak görünen şekiller bu hamile kadına benzetilir.