Hellbrunn Sarayı ve Eğlence Temalı Çeşmeleri

Hellbrunn Sarayı ve Eğlence Temalı Çeşmeleri

Salzburg sınırlarında en güneyde yer alan Hellbrunn Sarayı, barok tarzda inşa edilmiş bir villa. Hellbrunn Palace, 17. yüzyılın başlarında Prens Başpiskoposu Markus Sittikus von Hohenems tarafından yaptırılmış.

Daha çok yaz aylarında günlük olarak kullanılmış bu yapı. Başpiskopos buraya gelir, vaktini geçirir ve akşamları da Salzburg’daki evine dönermiş. Bu nedenle Hellbrunn Sarayı‘nda yatak odası olmadığı söylenir. İkametten daha çok kutlamalar için inşa edilmiş.

Hellbrunn Sarayi Gorulecek Yerler
Hellbrunn Sarayi Dunya

Yemyeşil bir bahçe ile çevrili olan Hellbrunn Sarayı, Avusturya‘nın popüler turistik noktalarından biri. 2004 yılında basılan Avusturya paralarından 10€’nun arka yüzünde, arkasında Salzburg dağlarının olduğu Hellbrunn Sarayı’nın bir çizimi bulunuyor. Sarayı ünlü kılan şey ise hünerli çeşmeleri ve fıskiyeleri. Birçok ziyaretçi bu su oyunlarını görmek için geliyor buraya. Çünkü bölge olduğu gibi eğlence üzerine tasarlanmış. Rehber eşliğinde gezdiğiniz için rehberin talimatlarına uymanız gerekiyor. Hal bölyle olunca çeşmelerden beklenmedik sürprizler çıkabiliyor ve ıslanıyorsunuz. Makinenizi sulardan korumanızı tavsiye ederim. Kraliyet masasında otururken yer altından fışkıran sular, küçük ve hareketli oyuncakların su otomatı olarak kullanılması, mekanik tiyatro, hayvan görünümlü süslü çeşmeler, Sound of Music müzikalinin gerçekleştiği yerlerden biri olan Sound of Music Gazebo gibi birçok detay var burada.

Hellbrunn Sarayi Cesmeleri Fiskiyeleri
Hellbrunn Sarayi Cesmeleri Eglencesi

Sarayın iç tarafı da süslü odalarla, çoğunlukla hayvan tabloları ve heykelleri ile dolu. Eğer çeşme turlarına katılamadıysanız çeşmelerin bir kısmını sarayın içinden de görebilirsiniz.

Hellbrunn Sarayi Eserleri Salzburg
Hellbrunn Sarayi Tablolari Heykelleri

Hellbrunn Sarayı giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Saray çevresini gezmek turlarla mümkün olabiliyor. Tur saatlerini gözönünde bulundurup ona göre saraya varmanız gerekiyor. Giriş ücreti 12,50€ ve bu fiyata saray turu ile hünerli çeşme turu dahil. Vienna Pass kartınız varsa yaklaşık 40dk süren bu sulu tura ücretsiz katılabilirsiniz. Turlara katılmanız demek bir miktar ıslanmanız demek. Sarayın açılış saatleri mevsimine göre değişiyor. Tüm aylar 09:00’da açılıyor, Nisan, Ekim aylarında kapanış saati 16:30, Mayıs, Hazıran ve Eylül aylarında 17:30, Temmuz ve Ağustos’ta 21:00. Kış aylarında park alanı açık ama çeşme turları kapalı.

Hellbrunn Sarayı nerede ve nasıl gidilir?

Hellbrunn Sarayı en iyi sabahın erken saatlerinde, turistlerin ortamı kalabalıklaştırmadığı dönemde ziyaret etmek gerekir. Salzburg tren istasyonundan 25 numaralı otobüslerle 25 dakikada saraya kadar ulaşmanız mümkün. Özel aracınızla geliyorsanız sarayın girişinde bir park alanı bulunuyor. İlk iki saati 2€, sonraki her saat 0,80€ olacak şekilde aracınızı park alanına park edebilirsiniz.

Salzburg Hayvanat Bahçesi

Salzburg’un güneyindeki Salzburg Hayvanat Bahçesi, Hellbrunn Sarayı ziyaretinizde uğrayabileceğiniz yakınlıkta bir hayvanat bahçesi. Sarayın hemen güney tarafında bulunuyor. Giriş ücreti 11,50€, saray etkinlikleri ile birlikte 22,50€’ya kombine bilet alabilirsiniz. Ama SalzburgCard varsa ücretsiz.

Salzburg Hayvanat Bahcesi Turleri

Sarayın güney ucundan itibaren başlayan hayvanat bahçesi, hemen yanındaki Hellbrunner Berg boyunca, tepenin güneyine kadar devam ediyor. Toplamda 1km’lik bir uzunluğu var. Ziyaret saatleri de sarayın açılış saatleri gibi. Yaklaşık iki saatinizi ayırmalısınız buraya.