Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi, ismi History ve Art kelimelerinin birleşimi ve gerçek olayların üç boyutlu olarak modellenmesi ile ortaya çıkmış bir müze, bir savaş müzesi. Ama basit bir diorama müzesinden çok, farklı bir düzenle desteklenerek ruhu çok daha iyi yansıtabilmiş, her biri bir film sahnesi gibi.

Hisart Müzesi‘nde çok sayıda diorama bulunuyor, hatta dünyada en çok diorama koleksiyonuna sahip müzeler arasına bile girebilir. Diorama, tarihsel olayları arkaplan görselleri ve küçük modellerle destekleyerek 3 boyutlu olarak modellenmiş eserlerdir. Tabii müzenin birçok yerinde savaşta kullanılan kılıç, ok, silah, tüfek gibi savaş malzemeler ile kimi orijinal, kimi benzer kıyafetlerle giydirilmiş askerleri inceleyebilirsiniz.

hisart savas gemisi 400x266
hisart dusurulen savas ucaklari 400x266

Dünyanın kaderini belirleyen, tarihin önemli savaşları, olayları ve kişilerini bu müzede 3 boyutlu olarak modellenmiş ve canlandırılmış haliyle görebiliyoruz. Dönem olarak Roma ve Bizans Dönemi’nden başlıyor ve Selçuklu Dönemi, Osmanlı Dönemi, Kurtuluş Savaşı öncesi, sonrası, II. Dünya Savaşı ile devam ediyor. Hakikaten özellikle sanat ve tarih severlerin mutlaka ziyaret etmeleri gerektiğini düşünüyorum.

hisart canakkale savasi modeli 400x2661. Dünya Savaşı Çanakkale Cephesi'nde verdiği mücadele.
hisart savas ani 400x266

2014 yılında, model üretmeyi hobi haline getiren koleksiyoner Nejat Çuhadaroğlu tarafından kurulmuş bir savaş tarihi müzesi. Hatta içindeki modelleri, maketleri, mankenleri, kurguları da tamamen kendisi düzenlemiş ve yapmış. Görsel olarak fazlasıyla tatmin edici. Savaş sahnelerindeki bombalar, kurşunlar, savaş gemilerinden fırlatılan toplar, maketlerin kıyafetleri, eskitilme düzeyleri, kırışıklıkları gibi küçük detaylar da büyük ustalıkla hazırlanmış.

hisart savas duzeni 400x266
hisart savas anlari 400x266

Kostüm meraklıları da tüm cephelerde savaşan milletlerin kostümlerini burada görebilir. Osmanlı’daki standart kostümler ve Osmanlı’nın son yıllarına doğru, Almanya ve Fransa’dan esinlendiği kostümleri de görmek mümkün. Ayrıca pilotların, dağcıların, sıhhiyelerin, yeniçeri askerlerinin ve yine cephe şartlarına göre farklı farklı giyinen askerlerin kıyafetlerini görebiliyoruz.

hisart halat ayakkabi kis sartlari 400x266Kış şartlarından halatla korunmaya çalışan ayaklar
hisart kis savasi 400x266

Mermilerin saatlere, bozuk paralara saplandığı, Çanakkale’den gelen kurşunların birbirine çarptığı, bir kurşunun süngüde ikiye ayrıldığı tarihten kalma eserler, Hicaz demiryolu üzerinde Orta Doğu cephesinde savaşan Alman ve Türk pilotların yaptığı Alman savaş uçağı motorunu boş vagona yerleştirerek hızlı bir ulaşım sağladığı modeller, Timur’un savaşçı fillerine giydirdiği zırhlar, padişahların kullandığı savaş malzemeleri, Dünyanın ilk siyahi pilotu Arap Ahmet, Osmanlı’nın savaşlarda galip gelmek ve şifa bulmak için kullandığı tılsımlı gömlek… Müzeyi ziyaretinizde en az iki saatinizi verebileceğiniz kadar çok sayıda ilginç eser var.

hisart ilk ucak vagon turk alman yapimi 400x266I. Dünya Savaşı'nda ulaşımın daha hızlı gerçekleştirebilmesi için vagona uçak motoru takılmış.
hisart tilsimli gomlek 400x266Osmanlı'daki ayet, hadis ve sembollerle süslü tılsımlı gömlek

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Müzeye giriş ücreti yetişkinlere 30TL, öğrenciler ve öğretmenlere 10TL. Müzekart+‘ı olanlar yılda bir defa ziyaret edebilse de, girişte Müzekart’ı herhangi bir yere okutmadıkları için bu sınırlamayı nasıl yapabileceklerini bilemiyorum. Müze Pazartesi hariç haftanın her günü 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Sadece Pazar günü 12:00 – 18:00 arası açık.

hisart diorama seyit onbasi 400x26618 Mart Çanakkale Savaşı'nda Rumeli Mecidiye Tabyası'ndaki topları kaldıran vinç bozulmuş, o ağır topu Seyit Onbaşı kaldırmış ve neticede Ocean gemisine büyük zarar verilmiş.
hisart istanbulun fethi 400x266İstanbul'un fetih gününü anlatan bir diorama.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Müzenin konumu çok merkezi bir yerde değil. Ama ulaşımı kolay bir noktada, Çağlayan Adliyesi’ne ve Florence Nightingale Hastanesi ya da Trump Towers’a yürüme mesafesinde. Otobüs veya minibüs ile bu noktalardan birine gelip kolayca ulaşabilirsiniz. Metrobüs ile Çağlayan durağında inerek, Mecidiyeköy’den kalkan çağlayan minibüsleri, Taksim’den kalkan 48N, Şişli’den 48B, 48H, 48S otobüsleri, Eminönü’nden 46Ç ya da 46E hattı ile de bu müzenin yakınına ulaşabiliyorsunuz.

hisart osmanli silahlari tufekleri 400x266
hisart amerika tufekleri 400x266

Araba ile geliyorsanız, müzenin bulunduğu sokaklarda şansa yer bulursanız bulursunuz. Ama ana yol ile müze arasında katlı bir otopark bulunuyor. Düşünürseniz buraya ya da Trump Towers’ın park alanına bırakabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa aşağıdaki yorum bölümüne sorabilirsiniz. Bu tip gezilerimizi anlık takip etmek için bizi @rotasenin Instagram hesabından takip edin. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edin.