Hochosterwitz Kalesi

Ortaçağ’ın ilk, Avusturya‘nın en önemli ve etkileyici kalelerinden biri olan Hochosterwitz Kalesi‘nin tarihi 9. yüzyıla kadar dayanıyor. Hochosterwitz Kalesi’ne bir şato demek de gayet yerinde bir kullanım olur. Yüksek bir tepenin üzerine inşa edildiği için çok uzaklardan bile farkediliyor.

Kale, günümüzdeki halini 16. yüzyılda almış ve o dönemlerden bugüne herhangi büyük bir değişiklik yapılmamış. Güçlü görünümünü, sur duvarlarından ve kuvvetlendirilmiş 14 kapısından alıyor kale. Kale kapılarının her birinin ismi var ve hepsi 16. yüzyılda inşa edilmiş. Her biri ayrı ayrı tuzaklara sahip. Kapıların sıcak yağ döken mekanizmalar, gizli tertiplenmiş kesici aletler, ateş yuvaları gibi yetenekleri sayesinde ve ateşli silah kullanımı da sonraki yüzyıllarda savaşlarda kullanılmaya başlandığından fethedilememiş zaten. Kapıların özellikleri grafik şemaları halinde önlerine asılmış.

hochosterwitz kalesi gezilecek yerler

1:25 oranında küçültülmüş halini Minimundus‘ta görebileceğiniz Hochosterwitz Kalesi içerisinde savaşlarda kullanılan silah, top, şövalye kıyafetleri gibi malzemeler, tarih öncesi eserler, zırhlar sergileniyor. Dönemin uzun savaşçısı Burghauptmann Schenk’in de giydiği 2,4 metrelik zırhı da görebiliyorsunuz. Türklerle olan savaşlar sırasında kullanılan ok ve yaylar, hançerler de görebilecekleriniz arasında. Kalenin odaları ise imparatorların, düklerin ve soylarına ait portre tablolarla süslenmiş.

Hochosterwitz Kalesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Yemyeşil bir Zollfeld ovası manzarasına sahip olan Hochosterwitz Kalesi’ne giriş ücreti yetişkinler için 15€. Karnten Card varsa 13,50€’ya girebiliyorsunuz. Gerçekten pahalı bir giriş. Yaz döneminde kale, 09:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Bu kale Klagenfurt gezimizin son noktası olduğundan kapanış saatine yetişemedik, ama bu fiyata zaten giremezmişiz.

hochosterwitz kalesi teleferik funikuler yolu 400x266
hochosterwitz kalesi tepesi 400x266

Hochosterwitz Kalesi nerede ve nasıl gidilir?

Kaleye çıkmak için 1993 yılında faaliyete geçen teleferiği de kullanabiliyorsunuz. Raylı sistemli teleferik sayesinde 95 saniyede park alanından kaleye çıkmak mümkün. Engelliler ve yaşlılar tarafından tercih ediliyor füniküler, ama biraz eğimli bir yoldan yarım saatlik bir yürüyüşle kalenin girişine ulaşabilirsiniz. Vakit darlığı olmayanlar için yürümek iyi, çünkü füniküler ücreti 9€.

hochosterwitz kalesi kale yolu 400x266
hochosterwitz kalesi manzarasi fotograflari 400x266

Toplu taşıma ile ulaşmak isterseniz Klagenfurt Hbf istasyonunda S1 metrosunu kullanarak Launsdorf-Hochosterwitz Bahnhof durağında inmeniz gerekir. Bu yolculuk 28 dakika sürüyor. Metrodan indikten sonra yaklaşık 2,5km yürümeniz gerekiyor kaleye ulaşmak için, bu da 40 dakika gibi bir süre anlamına geliyor.

Haritada Gör ve Yol Tarifi Al
Adres: Burgverwaltung Niederosterwitz 1, Launsdorf