İzmir‘in Selçuk ilçesinde bulunan başka bir tarihi yapı da İsa Bey Camii’dir. 1375 yılında bilim ve sanatı destekleyen İsa Bey tarafından yaptırılan İsa Bey Camii, konum olarak St. Jean Kilisesi ile Artemis Tapınağı arasında kalır.

Türk mimarlık tarihinin Anadolu Beylikleri dönemine ait en eski eserlerinden olan İsa Bey Camii, doğu ve batı yönünde olmak üzere iki girişe sahip. Batı yönündeki kapısı, geometrik şekiller ve yazılar ile süslü.

isabey camii onyuzu
isabey camii genel gorunum

Yapının iki minaresinden biri tamamen, diğerinin ise şerefeden yukarıda kalan kısmı, 16. yüzyılda meydana gelen depremlerle yıkılmış. Bu depremlerle birlikte çatısı da yıkılan İsa Bey Camii, 1975 yılında Selçuk ilçesinin müftüsü Abdullah Arılık tarafından restore edilerek düzenlenmiş ve tekrar ibadete açılmış.

isabey camii ic mekan
isabey camii ic

Ayasuluk Tepesi‘nin güneybatı yamacında bulunan ve Şamlı Ali İbn’el Dımışki’nin mimarı olduğu İsa Bey Camii, 19. yüzyılda kervansaray olarak kullanılmış. Günümüzde girilip gezilebilse de, hala aktif bir cami olarak kullanılıyor.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa yorum kısmına sorabilir, gezilerimizi @rotasenin Instagram hesabından takip edebilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızın da bu makaleden haberdar olmasını sağlayarak bize destek olun. Teşekkürler!