İstanbul içinde Aziz Paşa Mesire Yeri gibi rahat rahat piknik yapabileceğiniz yerler çok yok. Rahatlık kısmını özellikle belirtiyorum, çünkü mesela bir Belgrad Ormanı‘nda piknik yapmak demek 10 metre yakınınızda birçok farklı grupla yakın olmak anlamına geliyor. Aziz Paşa Mesire Yeri’nin avantajı çok büyük olması.

Aziz Paşa Mesire Yeri büyüklüğü nedeniyle çok sevdiğimiz ve tavsiye edebileceğimiz bir piknik alanı. İstanbul‘un merkezi sayılan Levent ve Mecidiyeköy‘e bu kadar yakın bir yer olduğundan haberdar olduktan sonra, hiç vakit kaybetmeden bölgeyi görmeye gittim. Hakikaten sıradan bir piknik alanından çok daha fazlası var burada. Alan büyük, fazla sayıda piknik masası var. Ve her bir piknik masası bir yandaki piknik masasındakileri rahatsız etmeyecek derecede uzaklıkta. Hatta bazı kilit noktalarda çevrenizde birilerinin olması mümkün bile olmuyor. Cumartesi ve Pazar günleri dahi gitseniz, alan genişliğinden dolayı kendinize mutlaka yer bulursunuz.

istanbul aziz pasa mesire piknik alani gezilecek yerler
istanbul aziz pasa mesire piknik alani gorulecek yerler

Mesire alanındaki bölgeler, daha kolay anlaşılması için numaralandırılmış. Karşınıza çıkan ilk düzlük suyun bulunduğu yer. Ama burası çok kalabalık olabiliyor, daha yukarılara çıkarak daha tenha yerlerde piknik yapabilirsiniz. Bölgede mangal yapmak yasak değil. Tavsiyem suyunuzu da yanınızda bulundurun. Voleybol gibi etkinlikler de keyifli olabiliyor.

istanbul aziz pasa mesire piknik alani kopekler
istanbul aziz pasa mesire piknik alani dacia duster

Aziz Paşa Mesire Yeri giriş ücreti ne kadar?

Ormana arabayla girmek içindeki insan sayısına bakılmaksızın 12TL. Köpek gibi evcil hayvanınız varsa onları da içeri sokabilirsiniz. İstanbul’un merkez tarafındaysanız onlar için de biraz nefes olmuş olur.

Aziz Paşa Mesire Yeri nerede ve nasıl gidilir?

Bu piknik alanı, Kemerburgaz Cendere yolu üzerinde yer alıyor, ancak girişi yoldan birkaç metre içeride kaldığından kaçırmanız muhtemel. GPS varsa rahatlıkla bulabilirsiniz. Asıl ismi Aziz Paşa Mesire Yeri olmasına karşın Güngören Belediyesi Mesire Alanı olarak da geçiyor. Ama bu alan Eyüp Kemerburgaz sınırları içinde.

Buraya otobüsle gelmek de mümkün. 48L Göktürk – 4. Levent Metro otobüslerine binip, Aziz Paşa Mesire Yeri adlı durakta inerek ulaşabilirsiniz. Ama piknik alanlarına yürümek, hele de elinizde mangal malzemeleri varsa zor olabilir.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa yorum kısmına sorabilir, gezilerimizi @rotasenin Instagram hesabından takip edebilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızın da bu makaleden haberdar olmasını sağlayarak bize destek olun. Teşekkürler!