İstanbul Havalimanı'na Nasıl Gidilir?

Dünyanın en büyük ve yoğun havalimanlarından biri olmaya aday İstanbul Havalimanı (İstanbul 3. Havalimanı) hakkında ulaşım bilgileri, otopark ücretleri ve merak edilenler ile ilgili güncel bilgilere burada yer vereceğim.

İstanbul’un 3. havalimanının 29 Ekim’de açıldı ve sonraki aylarda ise Atatürk Havalimanı’ndan büyük taşınma gerçekleşti. Artık Atatürk Havalimanı yerine tüm yurt içi ve yurt dışı uçuşları İstanbul Havalimanı’ndan yapılmaya başlandı. Önceden Atatürk Havalimanı’na ait olan IST kodu, şimdi Yeni Havalimanı için kullanılacak. Atatürk Havalimanı’nın kodu ise IAT olarak değiştiriliyor.

istanbul yeni havalimani tabelalari 400x266
istanbul yeni havalimani gidis noktasi 400x266

İstanbul Havalimanı nerede?

3. havalimanı hangi semtte? İstanbul’un 3. havalimanı konum olarak, İstanbul’un Avrupa yakasında Karadeniz kıyılarında yer alan Akpınar ve Tayakadın Köü arasında bir bölgede yer alıyor. Peki havalimanına en az kaç saat önceden gitmek gerekiyor? Bu önemli bir konu çünkü içeri oldukça büyük ve bazen 15-20 dakika yürümeniz bile gerekebiliyor. Yolculuğunuz iç hatlara ise 3 saat, dış hatlara ise 4 saat önceden ulaşmalısınız havalimanına.

İstanbul Yeni Havalimanı Adres: Tayakadın Mahallesi, Terminal Caddesi No:1 Arnavutköy, İstanbul

yeni havalimani konumu haritasiİstanbul Yeni Havalimanı haritası ve konumu

İstanbul Yeni Havalimanı’na nasıl gidilir?

İstanbul’un 3. Havalimanı’na ulaşım birkaç şekilde mümkün olabiliyor. Özel aracınızla ulaşılabildiği gibi, metro ve havalimanına özel otobüsler gibi toplu taşıma araçlarıyla da ulaşım mümkün. Yeni havalimanı ulaşım güzergahları ve ücretlerini ayrı ayrı ifade etmeye çalıştım.

İstanbul Yeni Havalimanı’na metro ile nasıl gidilir?

Havalimanı metrosu ne zaman açılıyor? Henüz inşaatları devam eden havalimanı metrosu 2019 ve 2020 yıllarında tamamlanması bekleniyor. Gayrettepe – Havalimanı metrosu ve Halkalı – Havalimanı metrosunun tamamlanmasıyla havalimanına ulaşım çok daha rahat ve ucuz olacaktır. Özellikle Şişli, Taksim gibi merkezi noktalardan, Hacıosman Yenikapı metrosundan Gayrettepe’de aktarma yaparak ulaşım mümkün olabilecek.

istanbul havalimani domestic departures 400x266
istanbul havalimani bekleme salonlari 400x266

Anadolu Yakası’ndan havalimanına ulaşım için yine metro ve Marmaray ile Avrupa Yakası’na geçip, Gayrettepe’den aktarma yapabilirsiniz. Örneğin: Kartal, Maltepe, Göztepe veya Kadıköy’den Marmaray’a binip, Yenikapı’da Hacıosman metrosuna binip Gayrettepe’de aktarma yapacak şekilde ayarlayabilirsiniz yolculuğunuzu.

Halkalı – Havalimanı Güzergahı:Halkalı – Tema – Olimpiyat – Kayaşehir – Arnavutköy – Havalimanı Metro Durağı
Gayrettepe – Havalimanı Güzergahı:Gayrettepe – Kemerburgaz – Göktürk – İhsaniye – Havalimanı Metro Durağı

İstanbul Havalimanı’na Havaist ile nasıl gidilir?

İstanbul’un birçok noktasından 3. havalimanına tıpkı Havaş (Havataş) gibi İETT ve Havaist otobüs hatları ile ulaşım mümkün. Otobüs ücretleri mesafeye, dolayısıyla havalimanına olan uzaklığına göre değişiyor. Havaist ile gidecekseniz bilet ücretini akbil veya kredi kartı ile yapabiliyorsunuz. Nakit kullanılmıyor.

istanbul havalimani nasil gidilir 400x266
istanbul havalimani ucuslari ekranlari 400x266

İstanbul Havalimanı’na Taksimden, Havaist kullanarak ulaşmak için Gezi Parkı yakınındaki Point Otel’i bulmalısınız önce. Bu otelin yanından kalkıyor Havaist’ler. Sabiha Havalimanı’na giden Havaist’lerin kalktığı yer aynı zamanda. İstanbul Havalimanı’na Taksim’den ulaşım ücreti ise 18TL ve ulaşım süresi yaklaşık 40 dakika.

Güncel bilgilere Havaist Sefer Saatleri ve Havaist Fiyat Tarifeleri linklerinden ulaşabilirsiniz.

İstanbul Havalimanı’na otobüs ile nasıl gidilir?

İstanbul Havalimanı’na giden İETT hatlarının kalktığı duraklar; H2 Mecidiyeköy, H3 Halkalı ve H4 Atatürk Havalimanı. Bu noktalardan Yeni Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Aşağıda bu otobüslerin güzergahlarını ve duraklarını görebilirsiniz.

H1 Mahmutbey Metro – İstanbul HavalimanıMahmutbey Metro, Karacaoğlan İÖO, İnönü Caddesi, Halkalı Caddesi, Pirireis, 15 Temmuz Mah, Sanayi Mah, İkitelli Köprüsü, İstanbul Havalimanı
H2 Mecidiyeköy – İstanbul HavalimanıMecidiyeköy Metrobüs, Çağlayan, Nurtepe, Hasdal, Kemer Yolu, Orman Yolu, Kıyı Emniyeti, İhsaniye Kavşağı, İstanbul Havalimanı
H3 Halkalı – İstanbul HavalimanıGümrük, 4. Cadde, Rumeliler, Atatürk Mahallesi, Demirciler Sitesi, İstanbul Havalimanı
H4 Atatürk Havalimanı – İstanbul HavalimanıAtatürk Havalimanı, Bahçeşehir Metrokent, İstanbul Havalimanı
istanbul havalimani havaist guergahlari duraklariİstanbul Havalimanı'na giden İETT ve HAVAİST güzergahları ve durakları haritası

İstanbul Yeni Havalimanı’na özel araçla nasıl gidilir?

Üçüncü havalimanının, İstanbul’un 3. köprüsü Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu ile direkt olarak bağlantısı var. TEM ve E-5 çevresinden havalimanına ulaşmak isteyenler ya da boğaz köprülerini kullanmak zorunda olanlar Kuzey Marmara Yolu’na çıkmadan D-20 karayolunu veya Atatürk Havalimanı’ndan Yeni Havalimanı’na ulaşımın sağlandığı ara yolu kullanmayı tercih edebilir.

Bu içerik ilginizi çekebilir

İstanbul Havalimanı Otopark Ücretleri

İstanbul Havalimanı’na aracınızla girdiğinizde karşılaşacağınız otopark ücretleri de normalin üzerinde bir fiyat tarifesi ile karşımıza çıkıyor. Peki tıpkı Sabiha’daki gibi İstanbul Havalimanı çevresinde İSPARK ya da benzeri otopark alanı var mı? Zira havalimanı otoparkları çok pahalı oluyor ve cep yakıyor. İstanbul Havalimanı’na yakın otoparklar var, evet. Havalimanı açıldıktan sonra otoparklar da açıldı.

  • Hava-is Park: Hava-is Park, Mehmet Akif Ersoy Caddesi üzerinde ve havalimanına ücretsiz transfer hizmeti sağlıyor.
  • Airlines Park:Tayakadın Mah, Bukle Sok. içerisinde bulunuyor ve shuttle hizmeti de var.
  • Havaist Otopark: Cengiz Topal Cad. üzerinde yer alıyor.
  • Park & Go Otopark: İhsaniye Mah. Derbent Sok. üzerinde bulunuyor.
  • Otopark Check Out: Ücretsiz shuttle servis hizmeti bulunuyor.
  • Tayakadın Otopark: Yine Cengiz Topel Cad. üzerinde bulunuyor.