İstanbul Sofya Ekspresi

İstanbul Sofya Ekspresi

İstanbul’dan Bulgaristan Sofya’ya hareket eden ekspres tren hakkında bilgi verelim. TCDD Taşımacılık ve Bulgar Demiryolları‘nın yaptığı bir anlaşma sonrasında sefere konmuş bu tren hattı.

Trakya Bölgesi’ndeki yol çalışmalarından dolayı treni kullanmak için önce Kapıkule’ye gitmek gerekiyordu. Yol yapım çalışmalarının tamamlanması üzerine Kapıkule’ye aktarmasız olarak, tek trenle Sofya’ya ulaşmak mümkün oldu. Tren ilk seferini 20 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirdi.

Istanbul Halkali Sofya Ekspres Tren Acilisi
Istanbul Halkali Sofya Ekspres Tren Yazisi

İstanbul Sofya arası ekspres trende 1 yataklı ve 2 yataklı kompartıman seçenekleri bulunuyor. Herbirinde hususi lavabo mevcut. 4 yataklı ve 6 yataklı kompartımanlar da tercih edebileceğiniz seçenekler arasında.

İstanbul Sofya Ekspresi Sefer Saatleri ve Durakları

İstanbul’dan Sofya’ya ve Sofya’dan İstanbul’a hergün karşılıklı seferler düzenleniyor. Halkalı’dan 22:40’ta kalkan ekspres tren, Sofya’dan 21:00’de hareket ediyor.

[postlink id=”15221″ title=”Yüksek Hızlı Tren”]

Türkiye sınırları içinde Çerkezköy’den 00:14, Alpullu’dan 01:35, Edirne’den 02:21 ve Kapıkule’den 03:20’de (varış 02:37) kalkıyor. Bulgaristan tarafında Svilengrad’dan 04:22’de (varış 03:37), Dimitrovgrad’dan 05:09, Plovdiv’den 06:05, Pazarcık’tan 06:48’de kalkıyor. Son durak olan Sofya’ya ise 08:45’te ulaşıyor.

İstanbul Sofya Ekspresi Ulaşım Süresi

Tren, bir hızlı tren değil. Yaklaşık 4 saatte Kapıkule’ye varan İstanbul Sofya ulaşım treni toplamda 9 saat 50 dakikada, yani 08:30’ta Sofya’ya ulaşabiliyor. Bulgaristan’a araba, otobüs ya da uçakla gitmek istemeyenler ve tren yolculuğunu sevenler için Bulgaristan’a tren ile gitmek gibi bir alternatif doğdu.

İstanbul Sofya Ekspresi Sefer Ücretleri

İstanbul Sofya ekspres hattı seferlerinin ücretleri gitmek istediğiniz kompartımana göre değişen fiyatlara sahip. Sofya’ya ulaşan otobüsler belki daha konforsuz ve yataksız, ancak daha ucuz. 24 saatlik Doğu Ekspresi turları bile daha ucuza kapatılabiliyor.

İstanbul – Sofya Ekspresi  Tren Bilet Ücretleri
I. Mevki: 27,72€
II. Mevki: 18,48€

İstanbul – Sofya Ekspresi Yataklı Vagon Süpleman Ücretleri
Single (1/1): 35€
Double (2/2): 15€ / Kişibaşı

4 kişilik kuşetli vagonda yolcu ve gece başına kuşet süpleman ücreti: 14€, 6 kişlikte ise 9,40€ değerinde. Tren biletlerini satın almak için sizi Sirkeci Garı‘na yönlendiriyorlar, online bilet alamıyorsunuz. Muhtemelen trenin kalktığı Halkalı Garı‘ndan da bilet alınabiliyordur. Sorularınız varsa ve daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz Sirkeci Gişe numarası olan (0212) 527 00 50 numaralı iletişim bilgisini kullanabilirsiniz.

İstanbul Sofya Ekspresi Durakları

İstanbul Halkalı Garı’ndan başlayan seferler Çerkezköy, Edirne ve Kapıkule’ye devam ediyor. Kapıkule Türkiye sınırlarındaki son durak. Bulgaristan’da ise Cisri Mustafapaşa, Dimitrovgrad, Filibe, Pazardzhik, Septemvri ve son olarak da Sofya’ya gidiyor.

Sofya, küçük ve yürüyerek gezilebilecek bir yer. Osmanlı dönemi yapılarının görüldüğü Sofya’da gezilecek yerlerin nereler olduğuna Sofya gezi rehberi sitemizden ulaşabilirsiniz.