İzmir Konak'ta Ücretsiz Yapılacak 8 Şey

İzmir Konak'ta Ücretsiz Yapılacak 8 Şey

İzmir’in harika körfez manzarasına sahip renkli ilçelerinden biri olan Konak’ta gezmek zor değil, küçük bir yer olduğundan yürüyerek gezmek mümkün.

Peki ücret ödemeden yapılacak şeyler neler, ücretsiz ziyaret edilecek yerler nereler, Konak’ta gezilecek yerler hangileri bir bakalım.

Kordon boyunca yürüyün

Hafta sonu veya hafta içi iş çıkışı 1,5km’den fazla uzunluğa sahip Kordon’u tenha görmek mümkün değil. Kordon denilen ve çimler arasında yürüyüş alanlarından oluşan bu koca yeşil alan denizin doldurulması yöntemiyle yapılmış. Bisiklete binen, yürüyüş yapan, paten kullanan, çimler üzerinde oturan, gitar çalan, çekirdek çitleyen birçok insanı görebilirsiniz burada. Kordon boyu, insanların betonların arasından denizle buluştuğu, nefes aldığı ender yerlerdendir.

İzmir Saat Kulesi’nin bulunduğu Konak Meydanı’na uğrayın

Konak Meydanı, İzmir’in en popüler meydanı, tam ortasında II. Abdülhamit döneminde inşa edilen bir saat kulesi de bulunuyor. İzmir Saat Kulesi oldukça popüler. Çevresi toplanma ve buluşma mekanı yıllardır. Gece gündüz sürekli kalabalık, gece giderseniz ışıklandırılmış halini de görebilirsiniz saat kulesinin ve arkasındaki Konak Yalı Camii‘nin.

Izmir Saat Kulesi Konak Meydani Gezilecek Yerler
Konak Meydanı'nda İzmir Saat Kulesi ve Konak Yalı Camii

Tarihi Asansör’ü kullanarak Dario Moreno’nun sokağına inin

İzmir’in en güzel manzaralı yerlerinden biri olan Tarihi Asansör‘ün kafe katına gidin ve muazzam görüntüyü siz de izleyin. Sonrasında Tarihi Asansör’ü kullanarak Dario Moreno’nun yaşadığı evin sokağında turlayın.

Izmir Tarihi Asansor Gezi Rehberi
İzmir'in Tarihi Asansörü ve Muazzam Manzarası

Butik müzeleri gezin

Konak’ta birkaç adet ücretsiz gezebileceğiniz müze bulunuyor. Konak’taki butik müzeler, İzmir’i ve Konak’ı gezmek için sebepleri artırıyor. İzmir Arkeoloji Müzesi, İzmir Etnografya Müzesi, İzmir Oyun ve Oyuncak Müzesi, İzmir Mask Müzesi, İzmir Kadın Müzesi, Kordon’da bulunan İzmir Atatürk Evi Müzesi, yüzer müze Zübeyde Hanım Deniz Müzesi, Alsancak Garı’nın karşısındaki İzmir TCDD Müzesi Konak’ta ücretsiz gezebileceğiniz müzeler arasında.

İzmir Kızlarağası Hanı’nı keşfedin

İzmir ticari faaliyetlerin yoğun olduğu yerlerden biriydi. Bu nedenle İzmirlilerin Kemeraltı diye tabir ettiği Kemeraltı Çarşısı‘nın bulunduğu bölgede çok sayıda ticarethane ve hanlar açılmış zamanında. Bunlar arasında günümüze kadar ulaşabilmiş en iyi yapı Hisarönü Camii’nin yanındaki Kızlarağası Hanı‘dır. 1744 yılında inşa edilmiş. İstanbul’un Kapalı Çarşı’sına benzer bir havası bulunuyor. Günümüzde, içinde el sanatları ürünlerinin, kıyafetlerin ve hediyelerin bulunduğu turistik bir çarşı olarak hizmet veriyor. Oraya kadar gitmişken bölgeye adını veren Hisarönü Camii‘yi de görün. İzmir’in en eski camisi bu, 1597 yılında inşa edilmiş.

Izmir Kemeralti Kizlaragasi Hani
İzmir Kemeraltı Kızlarağası Hanı

Günbatımını izleyin

Konak’ta güneş güzel batıyor. Pasaport iskelesi ve çevresi bunun için iyi bir nokta olabilir. Kordon’a oturup, ara sokaklardan içkinizi alıp körfezdeki en muhteşem gün batımı ile güneşi kaybetmek Konak’ta sıradan bir eylem.

Izmir Kordon Insanlari
Konak Kordon'da Gün Batımı

Agora Örenyeri’ni ziyaret edin

Bu seçenek Müzekart’lılar için. Müzekart’ınız varsa Smyrna Antik Kenti‘nin bir uzantısı olan Agora’yı ziyaret edebilirsiniz. Agora Örenyeri, en büyük agoralar arasında. Bazilikası ve sokakları ile Efes ve Bergama ile yarışacak nitelikte.

Symrna Antik Kenti Gezi Notlari
Smyrna Antik Kenti Agora Örenyeri

İzmir Kültürpark’ta geziye çıkın

İzmir Kültürpark, Konak’ın en büyük yeşil alanlarından biri. Park içerisinde çeşitli sergiler, etkinlikler, aktiviteler oluyor. Müzekart’ınız varsa Kültürpark içindeki İzmir Tarih ve Sanat Müzesi‘ni de ücretsiz gezebilirsiniz.

Konak’a geldiyseniz ve gezmek istiyorsanız sizin için hazırladığımız Konak Gezi Rehberi sayfamızı ziyaret edin. 1 günde Konak ilçesindeki önemli yerleri gezmek için iyi bir rota bulabilirsiniz burada.