Tire Gezi Rehberi

Doğal ve kültürel değerleriyle İzmir çevresinde gezilecek yerler arasında olan Tire, İzmir’in turistik bölgesi Selçuk‘un yanı başında. Rengarenk evlerinin yanıs ıra asırlık ağaçları ve yemyeşil bitki örtüsünden dolayı Yeşil Tire ismini alan bir yer. İşte Tire’de gezilecek yerler ve yapılacak şeyler listesi.

Tire Kent Müzesi

Tire’nin tarihi geçmişini yakından görebileceğiniz Tire Kent Müzesi, Tire’de yaşayan halkın bağışlarıyla genişletilmiş bir müze. Unutulmaya yüz tutmuş mesleklere ait dükkanları, Tire’nin el sanatlarını ve yöresel kıyafetleri ile birlikte Tire’den çıkarılmış bazı arkeolojik eserleri ve 1940’lı yıllarda Tire Belediyesi’nce kullanılan makam aracı gibi hoş detayları görebilirsiniz. Giriş ücretsiz ve Cumhuriyet Meydanı’nın çok yakınında.

tire gezi rehberi gezilecek yerler kent muzesi 400x266
tire kent muzesi saat yemek 400x266

Necip Paşa Kütüphanesi

Tire’nin Osmanlı döneminden kalma eserlerinden biri olan Necip Paşa Kütüphanesi, 2. Mahmud döneminde Necip Paşa tarafından yaptırılmış. Osmanlı dönemine ait kitaplar ve el yazmalarının bulunduğu Necip Paşa Kütüphanesi’ne araştırmacılar girebilirken, gezi amaçlı uğrayacaklar hafta içi 12:00 – 14:00 arasında ziyaret edebiliyor. Necip Paşa Kütüphanesi, Belediye binasının arkasında yer alan İbni Melek Caddesi üzerinde yer alıyor.

tire necip pasa kutuphanesi geziTire'nin tarihi ve turistik yerlerinden biri olan Necip Paşa Kütüphanesi

Tire Pazarı

Tire’nin pazarı meşhur. Her Salı, Tire’nin dar sokaklarında pazar kurulur ve işlerin hayırlı gitmesi için pazar kurulmadan önce dualar okunur. İlçenin merkezinde kurulan Tire Pazarı’na araçla ulaşacaksanız aracınızı uzaklara park edip yürümeniz gerekebilir.

Tire Yapay Gölet

Tire’de sosyal alanları arttırmaya yönelik oluşturulan yapay gölet projesi ile ortama farklı bir hava katılmış. Balıklar, ördekler, su kaplumbağaları ve kazların bulunduğu, göletin etrafının ağaçlarla ve çevresinde yürüyüş yapabileceğiniz yürüyüş alanının bulunduğu bir yer haline gelmiş. Etkinlik alanı olması nedeniyle etkinliklerden sonra, çöp konusunda savaş alanına dönse de, insanların verdiği zararı görmezden gelirsek güzel bir yer.

tire yapay golet gezilecek yerlerTire'deki yapay gölet projesi

Kaplan Dağ Restaurant

Tire’de yeme içme konusunda bir marka olan Kaplan Dağ Restaurant, Ege ve Tire’nin yerel lezzetlerini tadabileceğiniz zengin menüsü ve kibar çalışanları ile gidilmesi gereken yerlerden biri. Kaplan Restaurant’ın bulunduğu Kaplan Köyü‘ne giderken aştığınız virajlı yollar ve yol sonunda Tire’yi tepeden gören bir yükseklikte olmaktan dolayı kendinizi iyi hissedebileceğiniz bir yer. Yoğun dönemlerde önceden yer ayırtmanız gerekebilir. Alkollü bir mekan olmasına rağmen alkol sınırlı, dağıtmanıza izin verilmediğinden bir aile mekanı olarak da hoş bir yer. Buraya şehir içinden toplu taşıma olmadığından kendi imkanlarınızla gelmeniz gerekiyor. Koordinat: 38.066513, 27.720445

tire restaurant kaplan dag yeme icme 400x266Tire Yeme İçme
tire yeme icme kaplan dag restaurant 400x266Tire Kaplan Dağ Restaurant

Derekahve

Tire’nin yamaçlarında doğal akarsuların bulunduğu bölgeler bulunuyor. Derekahve, akarsuların çevresine kurulmuş kafelerin sıralandığı bir bölge ve burada bir şeyler içebilir ya da kahvaltı edebilirsiniz. Şırıl şırıl akan suyun eşliğinde küçük bir değirmeni olan Tire Derekahve, yeşil ve huzur verici bir ortama sahip. Tire merkezden dar sokaklardan geçerek ulaşabileceğiniz Derekahve’ye şehir içinden dolmuşlar da bulunuyor. Koordinat: 38.080890, 27.738933

tire gezilecek yerler derekahve 400x266Tire Derekahve Fotoğrafları
tire gorulecek yerler derekahve 400x266Tire Değirmen

Tarihi hanlar, hamamlar, camiler ve türbeler ilginizi çekiyorsa Tire’de bu yapılardan çok göreceksiniz. Ulu Camii, Gucur Camii Yahşibey Camii, Tahtakale Camii, Molla Arap Camii, Yalınayak Camii, Hafsa Hatun Camii, Aydınoğlu Tarihi Hamam, Yoğurtluoğlu Külliyesi, Süleyman Bey Türbesi, Cağaloğlu Türbesi, Kutu Han gibi her sokakta tarihi bir bina ila karşılaşacaksınız.

Tire’ye Nasıl Gidilir?

Tire’ye tren ile ulaşım: Tire, Ege Bölgesi’nin içinde kalıyor olsa da ulaşım açısından zor bir yer değil. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan tren ile Tire’ye 1,5 saatte ulaşmanız mümkün. Tire merkez durağı olan Tire İstasyon Parkı’na kadar trenle gelebilirsiniz.

Tire’ye otobüs ile ulaşım: İzmir Otogarı’ndan buraya düzenli seferlerle otobüs bulabilirsiniz. Otobüs yolculuğu İzmir’den Tire’ye yaklaşık 1 saat sürüyor.

Tire’ye özel araç ile ulaşım: Tire’yi özel araçla ziyaret etmek Tire çevresinde gezilecek yerleri de ziyaret edebilme imkanı yaratıyor. İzmir’den Tire’ye 1sa 30dk’da, Efes ve Meryem Ana’nın bulunduğu Selçuk’a 35 dakikada, Ödemiş’e de yine 35 dakikada, Kuşadası’na 1sa 10dk’da geçebiliyorsunuz.