rotasenin.com

İzmit Saat Kulesi

İzmit’in Kemalpaşa Mahallesi’nde bulunan İzmit Saat Kulesi, Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıldönümü dolayısıyla inşa edilmiş.

1902 yılında İzmit Mutasarrıfı Musa Kazım Bey tarafından, civar yerleşim merkezleri olan Hereke ve Tavşancıl’dan getirilen traverten taşlar kullanılarak inşa edilmiştir bu yapı.

Mimarı Mihran Azaryan olduğu düşünülen saat kulesi konum olarak Sultan Abdülaziz Kasrı‘na, diğer adıyla, sonradan müzeye çevrildiği için İzmit Saray Müzesi‘ne ait olan bahçenin hemen yanındaki parkta yer alıyor.

Izmit Saat Kulesi Kocaeli Gezilecek Yerler

Tepede olması nedeniyle harika bir körfez manzarasına sahip olan kulenin üç tarafında da çeşme bulunuyor.

Saray Yokuşu Sokak‘ın hizasında yer alan kule, merkezi bir konumda olduğu için şehrin birçok yerinden rahatlıkla seçilebiliyor. Saat kulesinin orta katında ise II. Abdulhamit’in tuğrası yer alıyor.

Izmit Saat Kulesi Abdulhamit Tugrasi

İzmit Saat Kulesi nerede ve nasıl gidilir?

İzmit Saat Kulesi’ne ulaşım için D100 karayolunun İstanbul istikametinde, Saray Yokuşu Sokağı‘na dönmeniz gerekiyor. Bu sokak üzerinde park alanı bulmanız biraz şansa olabilir, o nedenle park için sahil tarafındaki park alanlarını kullanabilirsiniz.

Ancak bu durumda otoyoldan 200 metre yokuş yukarı çıkmayı göze almalısınız. Buraya kadar yürüyerek çıkarsanız, kulenin yanındaki banklarda oturma hakkı kazanabilirsiniz. Saat kulesi ziyaretinizde, yanındaki İzmit Saray Müzesi ve tarihi Kapanca Sokak’ı ziyaret rotanıza eklemelisiniz.