Sansarak Kanyonu Türkiye'nin Zorlu Yürüyüş Parkurlarından

İznik‘te bulunan ve bir süre sonra milli park statüsüne alınmasını umduğum Sansarak Kanyonu, Marmara Bölgesi’ndeki en zorlu kanyonlardan, trekking parkurlarından biri. Kanyon gezisi yapabileceğiniz güzel rotalardan.

Sansarak Kanyonu, orta zorluk derecesine sahip bir kanyon. Kolay olmamakla beraber birkaç noktası haricinde aşırı zorlu olduğu da söylenemez. Kanyon, yaklaşık 7km uzunluğunda bir kanyon ve tamamen derenin içinden yürümeniz gerekmiyor. Eğer yürüyüş yapmak için buradaysanız, iki seçeneğiniz var. Biri değirmen girişi, diğeri şelele girişi. Değirmen girişi köyden 4km, şelale girişi 1km uzaklıkta.

iznik sansarak kanyonu degirmen girisi 400x266Yolda ilerlerken beyaz tabelalarda girişlerin isimleri yazılmışş. Burası değirmen girişi, soldan aşağıya yol gidiyor.
iznik sansarak kanyonu degirmen yolu 400x266Araç daha fazla gidemiyor, çünkü ilerisi hem dar hem de taşlı.
iznik sansarak kanyonu degirmenDeğirmen grişinde girdiğinizde göreceğiniz dere kenarındaki değirmen

Kanyon gezisinin başlangıç noktasına ve dolayısıyla Kayalıdere adındaki dereye indiğinizde bir değirmen karşılıyor sizi. Değirmen, eski bir değirmen, ama yıkılmış, hasar görmüş durumda. Değirmen girişinde değirmeni karşınıza aldığınızda sağa doğru devam ettiğinizde derenin kenarındaki patikayı takip edebilirsiniz. Ağaçlar ve çalılıklar bu patikayı örtseler de, dikkatli olunduğunda yolu kaybetmiyorsunuz. Su ile temas etmeniz gereken zamanlarda, kayalar yosunlu olduğundan dikkat etmek gerekiyor.

Sansarak Kanyonu’ndaki düz alanlarda çadır kurmanız mümkün. Bu alanlardan biri, değirmenin yanındaki geniş arazi. Ama kamp yaptığınız ortamdaki vahşi hayvanların varlığını unutmamalısınız. Balık avı için dereye inen ayılar veya su ihtiyacını derede gidermek isteyen kurtlar olabilir.

iznik sansarak kanyonu kamp alani 400x266
iznik sansarak kanyonu kanyon gezisi 400x266

Suyun akış yönüne doğru ilerlediğinizde, yani güney batı yönündeki güzergah ise daha zorlu ve yorucu. Yer yer belinize kadar gelen suda ilerlemke, bazen yüksek kayalara tırmanmak gerekebilir. çeşitli riskleri olduğundan turlarla ve rehber eşliğinde ilerlemeniz önerilir. Saatler süren yolculuktan sonra şelale girişini bulabilirseniz oradan çıkıp geri dönebilirsiniz. Planlama size kalmış. Kanyonu, şelale girişinden girip değirmeni görene kadar ilerleyerek de değerlendirebilirsiniz.

iznik sansarak kanyonu trekking parkuru 400x266
iznik sansarak kanyonu yuruyus parkuru 400x266

Sansarak Kanyonu nerede ve nasıl gidilir?

Sansarak Kanyonu’na ulaşmak için öncelikle İznik’in köylerinden biri olan Sansarak Köyü’ne gelmeniz gerekiyor. Kerpiç evlerden oluşan bir Osmanlı köyü olan Sansarak gerçekten hoş bir köy. Sıcakkanlı ve güzel insanlar, sizi gören herkes gülümsüyor, yabancı gibi bakmıyor ve selam veriyor. İznik merkez ile Sansarak Köyü arası 18km (30dk), İstanbul’dan 3sa (160km). Yol olarak buraya ulaşmak için en uygun yol İznik merkezden gelmek ve köyün içinden geçerek kanyona ulaşmak.

iznik sansarak kanyonu iznik golu manzarasiSansarak Kanyonu'na giderken göreceğiniz İznik Gölü manzarası

Sansarak Kanyonu köyde değil, daha devam etmek gerekiyor. Köye girdiğinizde, köyü geçen ana yoldan devam etmelisiniz, yoksa sıkışırsınız köyün içinde. Sansarak Kanyonu’nun köye uzaklığı 4km (10dk). Sonrasında asfalt devam eden yol ve tabelanın kanyonu işaret ettiği yol şeklinde ikiye ayrılıyor. Tabelayı takip edip,

Yol taşlık ve dar. Kendinize ve arabanıza güveniyorsanız 400 metre kadar aşağıya gidebilirsiniz. Sonrası kayalık yol olduğundan 100 metresini aracı bıraktıktan sonra yürümeniz gerekiyor. Kanyon burada karşınıza çıkıyor.