İznik Yeraltı Mezarı

İznik Yeraltı Mezarı

Toprak altına inşa edilen mezar odalarına hipoje deniyor. İznik Yeraltı Mezarı da hipoje olarak tanımlanıyor. İçeri giremedik, ama mezarın en ilgi çekici yeri duvardaki freskleri.

Büyük bir kısmı günümüze kadar ulaşabilen bu duvar resimleri, parlaklığı ve canlılığıyla Türkiye’deki günümüze ulaşabilmiş en iyi fresklerden biri gibi görünüyor. İçine giremediğimiz için mezarın sadece dış duvarını görüntüleyebildik. Freskler, bu kapıdan girildiğinde, içeride karşımıza çıkıyor.

Iznik Yeralti Mezari Gorulecek Yerler
Iznik Yeralti Mezari Tarihi Bursa

İznik Yeraltı Mezarı nerede ve nasıl gidilir?

İznik Yeraltı Mezarı, İznik‘in tarihi yönden çeşitli eserler barındıran Elbeyli Beldesi’nde bulunuyor. Tabelalara dikkat ederseniz Yeraltı mezarı diye sizi yönlendiriyor. Küçük bir tepe yamacında baraka veya prefabrik bir ev görünümünde korunakla kapatılmış. Biz gittiğimizde kapısı zincirle kilitliydi, ama kapı bir miktar aralanabiliyordu. Daha önce defineciler tarafından verilen zarar ders vermemiş olacak ki yine bu şekilde basit bir korumayla mezar korunuyor. Dilerim, İznik’teki restorasyonla birlikte bu mezar da düzgün bir şekilde halkın ziyaretine açılır.

İznik Yeraltı Mezarı’nın biraz ilerisinde, sert kaya yüzeyine oyulmuş basamaklar vardır. Merdivenli Kaya adındaki bu yer Nicaea Antik Kenti‘ndeki nekropol alanında, cenaze törenlerinin yapıldığı yer olarak düşünülüyor. İlginiz olursa mezar yolundan 700 metre uzaklıkta. Elbeyli Köyü İç Yolu’na doğru 2km daha giderseniz İznik Dikilitaş‘ı da gezebilirsiniz.