Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’a giderseniz, Prag’ın en ünlü duvarı olan John Lennon Duvarı’nı mutlaka ziyaret edin.

John Lennon, The Beatles adlı grubun efsanevi üyesidir. 1980 yılında vurularak hayatını kaybeden müzisyenin anısına, bugünkü John Lennon Duvarı’nda çeşitli grafitiler yapılmış ve bu duvar bu şekilde anıtlaştırılmış.

Zamanla barış ve sevgiyi temsil eden Lennon Duvarı, 1988 yılında, Çekoslovakya’nın 9. Cumhurbaşkanı Gustáv Husák tarafından itici bulunmaya başlamış ve üzerine grafiti yapılması engellenilmesi, varolan grafiti ve sözlerin de silinmesi için uğraşılmıştır.

john lennon duvari prag
john lennon duvari prag gezisi

Komünist rejimden sonra iticiliği sona eren ve Prag’ın en önemli turistik noktalarından biri haline gelen John Lennon Duvarı‘nda önceleri yalnızca John Lennon’un portresi varken artık her gelen özgürce bir şeyler çizmekte, duvarın üzerine yeni grafitiler ve sözler yazmakta. Dolayısıyla her yıl yeniden gitseniz, her yıl başka bir duvar görürsünüz burada.

john lennon duvari prag gezilecek yerler
john lennon duvari prag muzisyeni

John Lennon Duvarı, sonunda amacına ulaşan ve özgür ruhu temsil eden bir duvar haline gelmiştir. Ayrıca duvarın önünde, para kazanmak için müzik çalan ve John Lennon şarkılarını söyleyen müzisyenler de ortama değişik bir hava katıyor.

Bu makaleyi beğendiniz mi?

Sorularınız varsa yorum kısmına sorabilir, gezilerimizi @rotasenin Instagram hesabından takip edebilirsiniz. Beğendiyseniz aşağıdaki sosyal mecralara tıklayın ve arkadaşlarınızın da bu makaleden haberdar olmasını sağlayarak bize destek olun. Teşekkürler!