Tallinn'in En Büyük Parkı: Kadriorg Park

Kadriorg Park, Tallinn’in en büyük ve güzel parkıdır. Başkanlık sarayının hemen yanında bulunan park, ziyarete açıktır.

Koşu veya yürüyüş yapabilir, havuz kenarlarındaki banklarda oturup doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Kuğu Gölü ve çevresinde, güneşli günlerde evlilik adına fotoğraf çektiren çiftleri görmeniz olası, çünkü Kardiorg Parkı, düğün fotoğrafları için en popüler yerlerden biridir.

kadriorg park map

kagriorg park havuzu 400x266
kadriorg park havuzu 2 400x266

Havuzun hemen yanında ünlü yazar Friedrich Reinhold Kreutzwald‘ın bir anıtı bulunur. Estonyalı yazar Kreutzwald, Estonyalıların ulusal destanı olan Kalevipoeg adlı kitabı yazan yazardır. Kitapta Kalevipoeg, düşmanların üzerine fırlatmak için dev kayaları taşıyan bir kahraman olarak rivayet edilir. Hatta destana göre kaybettiği eşinin mezarını yapmak için Tallinn’de bulunan Toumpea şehrine yeterli miktarda kaya taşıyamadığı için ağladığı ve Tallinn’in su ihtiyacını karşılayan Ülemiste Gölü‘nü oluşturduğunu yazar.

Friedrich Reinhold Kreutzwald aniti 400x266
Friedrich Reinhold Kreutzwald kabartmalari 400x266

Parkın en önemli yapılarından biri Çar I. Petro‘nun yaptırdığı saraydır. 1725 yılındaki ölümüne kadar Rusların hükümdarlığını yapmış olan ve Rusya’daki Sankt Petersburg şehrinin kurucusu Çar I. Petro (Büyük Petro), 1712 yılında Ekaterina Aleksiyevna ile evlenir. Kadriorg Parkı’nın ismi ise Petro’nun karısından gelir. Catherine, Estonca’da Kadriorg, yani Catherine’in Vadisi anlamındadır.

kadriorg palace

Neler Var?

Kadriorg Sarayı

Sarayın yapımı 1718 yılına tekabül eder. Saray ise Çar I. Petro tarafından karısı ile birlikte yaşamaları için yaptırılır. Mimar ve yardımcı olarak Nicollo Michetti ve Gaettano Chiaveri’nin inşa ettikleri yapı, 1741 yılından 1917 yılına kadar, uzun yıllar valilik olarak kullanılmış, sonrasında Rusya İmparatorluğu’nun son çarı ve Romanov Hanedanı’nın hüküm süren son üyesi II. Nikolay sarayı beğenmiştir. Bunun üzerine bazı resimlerini St. Petersburg’daki White Palace’ın yerine buraya göndermeyi tercih etmiştir.

car petro sarayi gorunum 400x266
car petro sarayi bahcesi 400x266

Saray, bugün sanat müzesi olarak hizmet veriyor. Aynı zamanda Estonya Başkanı’nın ofisi de burada bulunuyor. İçeride olup olmadığını yapının ortasındaki bayraktan anlayabilirsiniz. Dalgalanan bir Estonya bayrağı varsa bu, Estonya başkanının sarayda olduğuna işarettir.

Çevresi çok güzel bir şekilde derlenen ve birçok noktasında fıskiyelerin bulunduğu sarayın arka bahçesi ise aynı derecede güzel bir tasarıma sahip. Bahçenin ortasındaki, çatal şeklinde bir mızrak tutan ve sağ ayağının yanında yunus balığının olan Neptun heykeli ise heykeltıraş Mati Karmin tarafından 2005 yılında yapılmıştır.

kadriorg sarayi neptun heykeli 400x266
kadriorg parki gezi rehberi 400x266

Bir galeri kıvamındaki Mikkeli Muuseum (Sanat Müzesi) ve Miia-Milla-Manda Muuseum (Çocuk Müzesi (Children’s Museum Miiamilla)), Kadriorg Sarayı’na gelmeden ziyaret edilebilecek diğer müzelerden. Ama bu müzelerin Pazartesi günü kapalı olduğunu bilmenizde fayda var.

Japon Bahçesi

Kadriog Park’ta bir de japon bahçesi bulunuyor. Bahçe uzmanı Aiakujundaja Masao Sone tarafından 2010 yılında oluşturulmaya başlanan park, çok iyi durumda. Parkı ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

kadriorg park japon bahcesi 400x266
kadriorg park japon bahcesi gezisi 400x266

Russalka

Sarayın önünden denize doğru ilerlediğinizde, 600 metre sonra, haykeltıraş Amandus Adamson‘un yaptığı bir anıt heykelini de görürsünüz. Estonya’da, bir Estonyalı’nın yaptığı ilk heykel olan Russalka, 1902 yılında yapılmıştır. Bir meleğin, elinde Ortodoks hac sembolü tuttuğu ve suyu işaret ettiği Russalka anıtı, adını üzerindeki kabartmadan da anlayabileceğimiz gibi 1893 yılında deniz kazasına uğramış bir gemiden alıyor. Fırtınalı bir havada olan kaza sonucu 11 subay ve 166 denizci hayatını kaybetmiştir. Dokuzuncu yıldönümü olan 7 Eylül’de görüşe açılan heykel, I. Dünya Savaşı sırasında zarar görerek, restorasyon geçirmek durumunda kalmıştır.

russalka monument tallinn

Kadriorg Park’a Ulaşım

Kadriorn Park’a Old Town’dan 30 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinden 1 numaralı tramlara 1,60/0,80€ ödeyerek, Kadriorg isimli durakta inmek suretiyle parka ulaşabilirsiniz.