Kahta Seyahatinizde Mutlaka Gezmeniz Gereken 4 Yer

Dünyanın 8. harikası olarak gösterilen Nemrut Dağı’ndan, dünyanın en eski kemerli köprüsü Cendere Köprüsü’ne kadar Kahta, tarihi eser bakımından çok zengin bir bölgedir. Tarih boyunca birçok egemenliğe giren Kahta’nın ismi Persçe’de Dağın Eteği anlamını taşıyormuş. Kahta’nın orijinal yerinin Nemrut Dağı’nın eteklerinde yer aldığı söyleniyor.

Kahta seyahatinizde yapılacak 4 şeyi sıraladık, siz Adıyaman Kahta gezinizde bunları yapmadan dönmeyin. Bu gezileri Kahta’da konakladığınız otel de size sağlıyor olabilir ve turla gidebilirsiniz. Özel aracınız varsa ve altı alçak ise Nemrut Dağı yolunda biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz, aklınızda olsun. Yolları çok bozuk ve aracınızın altını vurma ihtimali var, aracınızı boğabilir, balatalardan koku duyabilirsiniz.

1 Nemrut Dağı’nda gün doğumunu izleyin

Nemrut Dağı, 2150 metre yükseklikte bir dağ, fakat bu dağı önemli kılan şey Kommagene Kralı‘nın mezarının burada olması. Gizemini korumaya devam eden tümülüsün çevresinde ise hem güneşin doğumunu, hem bün batımını izleyen büyük heykeller var. Siz de bu heykeller gibi güneşin doğuşunu ya da batışı en az bir defa izleyin. Ancak dikkat edin, çok soğuk olabiliyor. Temkinli gitmenizde fayda var.

nemrut dagi gun batimi 400x266
nemrut dagi heykelleri 400x266

2 Nemrut’un benzeri Karakuş Tümülüsü’nü görün

Karakuş Tümülüsü, I. Antiochus’un oğlu tarafından, annesine yaptırılan bir anıt mezardır. MÖ 1. yüzyılda yaptırılan bu mezar da tıpkı Nemrut Dağı gibi bir tümülüs niteliğindedir. Çevresinde birkaç devasa sütunun yer aldığı Karakuş Tümülüsü’nün manzarası da güzel, üstelik Nemrut Dağı’nı görebiliyor.

karakus tumulusu gezi notkari 400x266
karakus tumulusu gezilecek yerler 400x266

3 Yazlık olarak kullanılan Arsemia’yı ziyaret edin

Fırat Nehri kenarındaki antik kentten günümüze pek bir şey kalmamış olsa da en önemli eseri Antiochus’un yarı tanrı Zeus ile tokalaşma sahnesinin bulunduğu stel. Burada Arsemia Antik Kenti tarihine ışık tutan, Anadolu’nun en büyük Grekçe kitabesi de bulunuyor.

arsemia kabartmasi 400x266
arsemia manzara 400x266

4 Dünyanın en eski kemerli köprüsünün üzerinde yürüyün

Nemrut Dağı gezinizde uğramanız gereken başka bir yer de Cendere Köprüsü‘dür. Altından su akan köprü 120 metre uzunluğunda. Üzerinde trafik akışı yasak, sadece yayalara izin var. Cendere Köprüsü’nün hikayesi de görünüşü kadar ilgi çekici. Köprünün bir ucundan diğerine mutlaka yürüyün,

cendere koprusu gezi yazisi 400x266
tarihi cendere koprusu kahta 400x266