Kahta Kalesi

Kahta Kalesi

Adıyaman’da ziyaretçilerin görmek istediği başka bir tarihi yapı olan Kahta Kalesi, il merkezine 60 kilometre uzaklığındaki Kocahisar Köyü‘nde yer alıyor.

Kommegene Krallığı tarafından inşa edilen ve sonrasında Memlükler tarafından restore edilen tarihi kale bazıları tarafından Adıyaman Yeni Kale olarak adlandırılsa da, bazıları Eski Kahta Kalesi diyor. Bizim ziyaret ettiğimiz Nemrut Dağı Milli Parkı sınırlarında, Arsemia’ya yakın bir konumda yer alıyor. İçinde; çarşı, zindan, cami gibi kalıntıların bulunduğu kalede bir de Arsemia Antik Kenti‘ne ulaşan su yolu bulunuyormuş.

Kahta Adiyaman Yeni Kale Gezisi

Herkül’ün tokalaşma sahnesinin bulunduğu Arsemia kalıntılarına kuş uçuşu olarak 500 metre mesafede olmasına karşın yol bulunmadığından Arsemia kalıntılarının güneyinden dolaşmak gerekiyor. Arsemia’dan sonra, ikiye ayrılan yolda, sağ tarafa doğru ilerlediğinizde kaleyi görürsünüz. Kaleye doğru giden yolda mutlaka Selçuklu döneminde yapılan köprüde mola verin ve yanındaki kanyonu izleyin.

Kahta Selcuklu Koprusu
Kahta Selcuklu Koprusu Kanyonu

Kale, Adıyaman Belediyesi tarafından restorasyon geçirmesi nedeniyle ziyarete kapalıydı ve sadece uzaktan görebildik. Fakat Arsemia’ya kadar gitmişken kale kapalı da olsa yanına mutlaka uğrayın. Saatler henüz erkense ve kahvaltı yapmadıysanız, kalenin yakınındaki Cafe Rome’da bir şeyler yiyip içebilir, kale manzarası eşliğinde kahvaltı yapabilirsiniz.