Kamp Yapmanın Faydaları

Doğanın ortasında, gürültünün olmadığı yerlerde bulunmak, kamp kurmak her doğaseverin denemesi gereken bir etkinlik. Bunu herkes yaşamalı. Ancak aramızdan bazıları, çadır ile tatil yapmak istediği halde ya tembellikten ya da cesaretsizlikten çadır kamplarına gitmiyor.

Kamp kurmak isteyenlerin, kamp kurduktan sonra daha çok kamp kurmak istedikleri de az rastlanmış bir durum değil. İşte sizi kamp kurmaya teşvik edecek, biraz da cesaretlendirecek birkaç neden.

1Doğanın Bir Parçası Olursunuz

Şehir hayatı hepimizi sıkar ve hepimizin zihinsel olarak şarj olmaya ihtiyacı vardır. Bunu en iyi şekilde doğanın içine girerek, doğanın havasını içimize çekerek sağlayabiliriz. Gerginliğimizi, stresimizi doğaya bırakır, doğanın güzelliğini bedenimize sararız. Doğa ile içiçe olmak, çadır kampı yapmak en güzel terapi yöntemidir. Kendinizi dinlemeye, kafanızdaki toparlamaya vaktiniz olur.

2Evcil Hayvanınız İçin Bulunmaz Nimet

Evcil hayvanınız ve özellikle köpeğiniz varsa kamp onun için mükemmel bir etkinlik olacaktır. Hayvanların asıl yerlerinde, toprak ana ile birlikte olduğunda gözünden mutluluğu hemen anlarsınız. Bu durum tatile çıktığınızda, evcil hayvanınızın durumu sizi endişelendirmeyecek ve sizi evcil hayvan kabul eden pahalı oteller arama zahmetinde kurtaracaktır.

3Kamp Hayatı Rutinlikten Kurtarır

İş sahibi olanların işe gidip eve dönmesi gibi rutin işlerinden uzaklaşmalarını sağlar kamp hayatı. Saat kavramı yoktur. İstediğiniz an istediğiniz şeyi yapabilirsiniz. Zamanınızı karmaşadan uzak, basit bir şekilde geçirirsiniz.

duzce simsirlik kamp alani evcil hayvanlari 400x266Şimşirlik Kamp Alanı
kartepe kuzuyayla tabiat parki piknik alani 400x266Kuzuyayla Tabiat Parkı

4En İyi Manzaraya Sahiptir

Çadırınızın fermuarını açtığınızda karşılaşacağınız bir göl, bir dağ, bir yayla manzarası dünyanın en güzel manzarası olabilir. Üstelik bunun için yüzlerce liranızı harcamaya gerek bile olmaz. Gece alacakaranlıkta yıldızların, gündüz doğanın para ile satın alamayacağınız güzelliğini tatmanın en kolay yoludur kamp.

5Kamp En Ekonomik Konaklama Şeklidir

Kamp yapmak, konaklama çeşitleri arasındaki en ekonomik yollardan biridir. Otellere veya pansiyonlara vereceğiniz tek gecelik ücretle bile günlerce kamp yapma imkanınız var. Üstelik asgari ihtiyaçlarınızı da sağlayarak. Bir tesise değil de daha özgür bir yere çadır kurduğunuz zaman ise cebinizden tek kuruş çıkmayacaktır. Üstelik çadır kampı etkinlikleri sizi rezervasyon derdinden de kurtarır.

yedigoller cadir kampi konaklama gezisi 400x266Bolu Yedigöller Milli Parkı Kamp Alanı
yedigoller kamp alani gezi turu 400x266

6Kamp Pratikliktir, Özgürlüktür

Seyahat esnasında çadır kuran biriyseniz beğendiğiniz yerlerde kamp kurma, konaklama gibi imkanınız olur. Ne kadar kalacağınızı siz belirlersiniz. Üstelik yolculuk yapıyorsanız gece açarsınız çadırınızı, yatarsınız içine. Gün doğarken uyanır, yolunuza devam edersiniz. Özellikle motorla veya araçla seyahat edenler için hızlı ve ekonomik bir çözümdür kamp kurmak.

7Az ile Yetinmeyi Öğrenirsiniz

Farkında olmadan o kadar çok israf yapıyoruz ki. Yiyeceğimizden fazlasını yapmak, ihtiyacımızdan fazlasını satın almak bunlar arasında. Bir miktar su, ekmek ya da elinizde ne varsa iradeli kullanmayı öğrenirsiniz. Bu eğitim sizin rutin hayatınızda da etkili olur ve tüketim seviyenizi en aza indirgemeyi daha rahat kabullenirsiniz, israftan kaçınmak hayatınızın bir parçası haline geliverir bir anda.

8Kamp Sosyal Yönünüzü Artırır

Kamp hayatı genel olarak sizinle aynı kafadaki insanların etkinliğidir. Kamptaki insanlar da farklı kültürlerden olsa bile sizin gibi düşünür. Ayrıca, ateş yakmak, eksik bir malzemenin temini gibi bir konuda yardıma ihtiyacınız olursa size en iyi yardımcı olabilecek kişiler diğer kamp kuranlardır. Biz yeri geldi çakmak istedik, yeri geldi mangal teli istedik. Yaktıkları ateşten faydalandığımız da oldu. İster tanıdığınız insanlarla, ister tanımadığınız insanlarla kamp kurun, kampın en önemli faydası insanlar ile iletişiminizi güçlendirir, hele ateş başında konuşulan samimi muhabbetlerin yerini tutmaz hiçbir şey.

Kısacası çadır kamp tatili gelmiş geçmiş en güzel ve özgün tatil seçeneğidir. Şehrin, betonarmenin, dört duvarın esaretinden kurtularak kendinizi yeşilin, doğanın, toprağın hakimiyetine bırakırsınız. İşte iç huzurun bulunduğu nokta.