Kapadokya Gezi Rehberi 1. Gün

Kapadokya Gezi Rehberi 1. Gün

Kapadokya’nın muhteşem bölgesini gezebilmeniz için ya bir tura katılmalısınız ya da araç kiralamalısınız. Nevşehir’in İstanbul’a olan uzaklığı yaklaşık 740km. Eğer İstanbul’da oturuyorsanız birkaç gün izin alarak, kendi aracınızla yolculuk yapmak tabii ki daha mantıklı. Ancak Kapadokya’ya sadece hafta sonunu ayırabilecekseniz işler biraz değişiyor. Kısıtlı zamanda neler yapabileceğimiz ise yazımızın konusu.

Nevşehir’e havayolu ile ulaşım da mümkün. Bunun için Nevşehir Havaalanı‘nı kullanmak isteyebilirsiniz, ancak Nevşehir’deki havaalanı küçük olduğundan araç kiralama firmaları Pazar günü çalışmıyor ve aracımızı bırakmanız için ekstra ücret ödemeniz gerekebiliyor. Ancak biz ulaşım için daha farklı bir yol buluyoruz. Kayseri Havalimanı‘na inerek buradaki araç kiralama firmalarından faydalanıyoruz. Bu firmalar haftanın her günü açık olduğundan herhangi bir sıkıntı yaratmıyor.

İstanbul’dan Pegasus’u kullanarak 06:15’teki uçak ile Kayseri’ye uçuyoruz. İstanbul – Kayseri arasındaki mesafe 1 saat 20 dakika civarında. Dönüşümüz ise yine Kayseri Havalimanı’ndan olacak ve Pazar günü 22:05’te uçağımız. Dolayısıyla 21:00’e kadar havalimanında olmalıyız. Bu da demek oluyor ki, Cumartesi ve Pazar günleri gezmek için bolca vaktimiz var. Kayseri’den gezi rotamızın ilk durağı olan Avanos‘a ulaşım 68km, bu da yaklaşık bir saat sürüyor. Kapadokya bölgesinin oluşumunun asıl sorumlusu olan Erciyes Dağı’na baka baka gerçekleştirdiğimiz yolculuk kolaylıkla geçip gidiyor.

[postlink id=”10249″ title=”Kapadokya Hakkında Bilmeniz Gerekenler”]

Kapadokya’ya gitmeden önce cebinizde mutlaka Müzekart olsun. Gireceğimiz açık hava müzeleri ya da yeraltı şehirleri Müzekart fiyatını kat kat aşıyor. Bu durumda Müzekart ile rahatlıkla ve ücretsiz gezebilirsiniz. Aynı şekilde önemli başka bir konu da rahat ayakkabı. Kapadokya vadileri oldukça eğimli, hızlı ve güvenli hareket etmek için ayağımıza iyi oturan bir spor ayakkabı olması gerekiyor.

Özkonak Yeraltı Şehri

Gerekli temel bilgileri edindikten sonra hafta sonunun ilk günündeki Kapadokya turumuza başlıyoruz. Seyahatimizin ilk durağı Avanos olacak. Özkonak Yeraltı Şehri, Kapadokya’daki onlarca yeraltı şehrinden yalnızca biri. Kapadokya gezimize bir yeraltı şehri ile başlamak gerçekten heyecan verici. Bizim girdiğimiz ilk yeraltı şehri oluyor Özkonak. Önünde aracınızı park edebileceğiniz bir park alanı var. Müzekart’lara ücretsiz.

Avanos Ozkonak Yeralti Sehri Dar Tuneller
Avanos Ozkonak Yeralti Sehri Gezilecek Yerler

Özkonak Yeraltı Şehri’nden Avanos’a doğru aracımızda ilerlerken, karşı istikametten gelen biri penceremizi açtırarak az ileride Belha Manastırı olduğu belirtti ve oraya gitmemizi tavsiye etti. Biz de iyi niyetine istinaden Belha Manastırı’na ilerledik. Ortalarda kimse yok, ancak bir anda aynı kişi arkamızda belirdi ve buraların sahibinin o olduğunu, çöplük içerisindeki bu manastırı temizleyerek ziyarete açtığından bahsetti. Bu şekilde kıstırır gibi peşimizden gelmesi güven konusunda endişe yarattı ve bir an önce oradan uzaklaşmak istedik. Tipik bir korku filmi hikayesi gibi geldi.

Avanos Ozkonak Belha Manastiri
Avanos Ozkonak Belha Manastiri Kilisesi

Avanos ve Güray Müze

Avanos, kenti ikiye ayıran Kızılırmak‘ın iki yanına dağılmış bir kent. İki yakasına köprülerle bağlı olan Avanos çanak çömleği ile ünlü. Şehrin her yanında dikilen çanak çömlek heykellerin sebebi bu. Hititler’den günümüze kadar gelen bu gelenek turistlerin ilgi alanına giriyor. Yerin birkaç metre altına inşa edilen Güray Müze, ziyaretçilerin hem çanak çömleklerle ilgili bilgi almasını, hem de yörede yapılan arkeolojik kazılar sonucu çıkarılan çanak çömlekleri yakından incelemesine olanak tanıyor. Kapadokya Yeraltı Seramik Müzesi‘nin önünde bir park alanı mevcut.

Avanos Guray Muze Modern Eserler Salonu Gezisi
Avanos Guray Muze Modern Eserler Galerisi

Avanos’ta havanın güzel olduğu dönemlerde, Kızılırmak üzerinde gondol turları düzenleniyor. Yaklaşık 15 dakika süren gondol turlarına en fazla 6 kişi katılabiliyor. Biraz daha süratli bir aktivite isterseniz Jet Bot‘ları tercih edebilirsiniz. Jet Bot yolculukları 10 – 20dk arası sürüyor ve  tabii ki gondollardan daha kalabalık. Su üzerinde olmak istemezseniz de 90dk süren ve Aşk Vadisi, Güvercinlik, Göreme, Pembe Vadi ve Üç Güzeller güzergahında gezen Jeep Safari aktivitesine de katılmak mümkün. Avanos’a gittiğinizde Kızılırmak’ı birbirine bağlayan köprülerden geçmeyi ihmal etmeyin.

Avanos Kizilirmak Nehri Gezi
Kapadokya Avanos Kizilirmak Nehri Kopru Gezi

Nevşehir Müzesi

Avanos’u gezdikten sonra istikametinizi Nevşehir merkeze doğru çeviriyoruz. Cumartesi niyetimiz Göreme Tarihi Milli Parkı‘nın batı yakasını gezmek. Nevşehir’de uğrayacağımız ilk durak Nevşehir ve civarında yapılan arkeolojik kazılar sonucu bulunan eserlerin sergilendiği Nevşehir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi. Yol tabelalarında yalnızca Müze yazıyor. Müzede, tipik bir arkeoloji müzesinde sergilenen eserler bulunuyor. Frig- Urartu, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait birçok eseri müzede görmeniz mümkün, giriş de ücretsiz.

Nevsehir Muzesi Muze Girisi Tabelasi
Nevsehir Muzesi Mezar Buluntulari

Nevşehir Kalesi

Nevşehir Müzesi’nden sonra Nevşehir Kalesi‘ne doğru yol alıyoruz. Kale restorasyonda olduğu için giriş yapılamıyor. Ancak, önündeki Zülfikar Kılıç Arslan Camii‘nin yakınına kadar gidebiliyoruz. Eğer, kaleye daha da yaklaşmak isterseniz yaya olarak tırmanış yapmanız gerekiyor. Kaleyi uzaktan da görebilir, vakit kazanabilirsiniz. Kalenin çevresinin yıkık dökük olduğunu merak ederseniz diye belirteyim, kentsel yenileme projesi yapılıyormuş burada. Proje tamamlanmadan kalenin altında oldukça büyük olduğu düşünülen yeni bir yeraltı şehri keşfedilmiş. Arkeolojik kazılar devam ediyor, 2018 yılında turizme kazandırılacağı söyleniyor.

Nevsehir Kalesi Gezi Notlari
Nevsehir Kalesi Yeralti Sehri Gorulecek Yerler

Güvercinlik Vadisi

Rotamızı nihayet Göreme Milli Parkı sınırlarımıza çeviriyoruz. Güvercinlik Vadisi, Nevşehir’den 8km uzaklıkta. Güvercinlik Vadisi’nin yanıbaşındaki geniş alana aracımızı parkederek, hediyelik eşya dükkanının önünden, Güvercinlik Vadisi’ni panoramik olarak izleyebileceğimiz seyir alanına varıyoruz. Kayalara oyulmuş delikler, aslında birer güvercin yuvaları. Geçmişte burada yaşayan insanlar, güvercinlerin gübrelerinden faydalanabilmeleri için güvercin yuvaları yapıyorlardı. Düzenli olarak kullanılan gübrelerin ise bağcılıkta oldukça verimli olduğu söyleniyor.

Kapadokya Guvercinlik Vadisi Mini Guvercin Evleri
Kapadokya Guvercinlik Vadisi Gezilecek Yerler

Uçhisar Kalesi

Güvercinlik Vadisi’nde gezerken uzaklarda bir tepe görürsünüz. Tepe diye gördüğünüz şey bölgenin en yüksek peribacasıdır aslında. Kapadokya’nın birçok yerinden görülebilen en yüksek peribacasını deneyimlemeye geldi sıra. Saatler 14:00’ü gösterirken kaleye doğru çeviriyoruz rotamızı. Uçhisar Kalesi‘nin önünde park alanları mevcut. Sağlı sollu çeşitli hediyelik eşya dükkanları arasında park alanına ulaştığınızda aracınızı uygun bir yere park edin. Uçhisar Kalesi’nde Müzekart geçmiyor, bu nedenle giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Uçhisar Kalesi, bölgenin en yüksek yapısı olduğundan tüm Kapadokya’yı ayaklarınıza serer. Kalenin zirvesine çıkmak da mümkündür, biraz yorucu olsa da birbirlerine tünellerle bağlanmış odalardan geçerek ulaşacağınız zirve görülmeye değer. Nefis bir manzarası vardır, bakmaya doyamazsınız. Zirveye çıktığınızda Kapadokya’nın neredeyse tüm vadilerini uzaktan da olsa görme şansına sahip oluyorsunuz. Vakti olanlar, Uçhisar Kalesi’ne özellikle günbatımının yaklaştığı saatlerde çıkmayı tercih ediyorlar.

Kapadokya Nevsehir Uchisar Kalesi Odalari
Kapadokya Nevsehir Uchisar Kalesi Zirvesi

Uçhisar Kalesi’ne gitmişken, kalenin arkasında kalan vadiyi de mutlaka ziyaret edin. Birbirinden ilginç oluşumlar var, hayretle karşılamamak elde değil. Yörenin insanları zamanında buraları da oyarak yerleşim alanları kurmuşlar. Ziyaretçiler için yapılan patikalarda bu muhteşem peribacaları arasında gezintiye çıkabilirsiniz.

Kapadokya Uchisar Kalesi Peribacalari
Kapadokya Uchisar Kalesi Peribacalari Gezisi

Sırada Kapadokya’nın eşsiz vadilerinden bir başkası var. Adı Aşk Vadisi, kimisi burayı Bağlıdere Vadisi olarak bilir. Biz Aşk Vadisi’ne gidemedik, atlamışız. Ama siz gidin. 4500 metre uzunluğunda bir yürüyüş parkurları var. Zelve ve Göreme’deki peribacalarına benzemeyen başka şekillerde peribacaları görürsünüz burada.

Göreme Milli Parkı

Saat 16:00 gibi Cumartesi günümüzün son rotası olan Göreme Milli Parkı‘na varıyoruz. Göreme Açık Hava Müzesi‘ne doğru çıkarken sağ tarafta bir otopark bulunuyor. Ücretli olan otoparkta isterseniz gün boyu aracınızı bırakabilirsiniz. Aracımızı otoparka park ettikten sonra Göreme Milli Parkı’nın eşsiz peribacaları arasında bir trekking turu yapacağız. Otoparkın karşısındaki boş araziden içeri girip olabildiğince içerilere doğru, nelerle karşılaşacağımızı bilmeden, özgürce yürüyoruz. Buralarda çok insan olmadığı için zaman zaman bir başınıza kalabilir ve çevrenizdeki sıra dışı kayalardan ötürü başka bir gezegende hissedebilirsiniz, bunu hissedebilmek muhteşem bir duygu. Bu vadi at binişleri ve atv turları için de kullanılan bir vadi.

Kapadokya Goreme Milli Parki Vadisi
Kapadokya Goreme Milli Parki Vadisi Guzel Atlar Ulkesi

Vadide yaklaşık 1 saatlik bir trekking turundan sonra bulunduğumuz noktaya dönüp yolu takip ederek yukarı doğru çıkıyoruz. Sol tarafta Tokalı Kilisesi yer alıyor. Burası Göreme Açık Hava Müzesi’ne bağlı bir kilise ve buraya ödediğiniz ücretle açık hava müzesine de girebileceksiniz. Müzekart kullanmıyorsanız biletinizi saklamanızı öneriyorum.

Kapadokya Carikli Kilise Gezisi
Kapadokya Elmali Kilise Tuneli

Tokalı Kilisesi’nin hemen yukarısında da Göreme Açık Hava Müzesi yer alıyor. Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya’nın en popüler turistik noktası. Göreme Milli Parkı sınırlarında yer alan müzede, doğal kayalara oyularak inşa edilen birçok kilise ve şapel gibi dini yapıları görebilirsiniz.

Kapadokya Bedrock Cave Hotel Konaklama
Kapadokya Bedrock Cave Hotel Banyosu

Kapadokya gezimizin 2. gününde nereleri gezdiğimizi görmek için Kapadokya Gezi Rehberi 2. Gün sayfamıza tıklayabilirsiniz.