Kapadokya Gezi Rehberi 2. Gün

Romalılar döneminde ilk Hıristiyanların, Hıristiyanlık dinini yayma çalışmaları çok zor şartlarda gerçekleştiriliyordu. Yasak olduğu için idamlarla sonlandırılan Hıristiyanlık dinine mensup kişiler, Romalılardan uzak yerler aramışlar ve inzivaya çekilebilecekleri Kapadokya’yı keşfetmişlerdir. Kolay yontulmalarının getirdiği kolaylıkla, tek mimari malzeme olan taşı kullanarak yaşam alanları oluşturulmuş, inançlarını yaşatmayı başarmışlardır. Doğanın güzelliğine uyum sağlamayı başaran insanlar burada uzun süre bulunmuş.

İpek Yolu‘nun önemli noktalarından biri olan Kapadokya, ülkeler arasındaki ticari ve sosyal bir köprü görevi görüyormuş. Kapadokya, ismini ise Kapadokya Krallığı’nın eski adı olan Katpatuka’dan almış. Pers dilinde Katpatuka kelimesi Güzel Atlar Ülkesi anlamına geliyor.

Bu içerik ilginizi çekebilir

Kapadokya balon turları ile ünlü bir bölge. Dünyanın birçok noktasından balon turlarına katılmak için Kapadokya Göreme’ye geliyor insanlar. Kapadokya balon turlarını ayrı bir yazıda ele aldık. Balon turlarından sonra sabah otelimize dönüyor ve erkenden, Göreme manzarası eşliğinde kahvaltımızı yapıyoruz. Eşyalarımızı aracımıza yükleyip Pazar gününe başlamak üzere yola koyuluyoruz.

Neler Var?

Çavuşin Kilisesi

Göreme’den çıkıp Avanos’a doğru yol alırken tesadüfen gördüğümüz Çavuşin Kilisesi tabelasını dikkate alıyoruz. Kilise yol üzerinde, görmemek mümkün değil. Müzekart geçiyor. İçeride diğer kiliselerden farklı bir durum yok, Hıristiyanlık ile ilgili sahneler yer alıyor. Kendi adıma, dışarıdan da görmek yeterli. İçeriye gözatıp çıkıyor ve Paşabağı Vadisi‘ne doğru yol alıyoruz.

kapadokya cavusin kilisesi gezi 400x266
kapadokya cavusin kilisesi gezilecek yerler 400x266

Paşabağ Vadisi

Kapadokya bölgesindeki peribacaları oluşumlarının en iyi gözlemlendiği yerlerden biri olan Paşabağ Vadisi, mantar formundaki yapılarla harika kareler yakalamanıza olanak tanıyor. Zamanında burada keşişler yaşar ve hayat felsefelerini gerçekleştirirmiş. Bu nedenle Paşabağ, Keşişler Vadisi ya da Rahipler Vadisi olarak da anılıyor. Kayaların oyularak yaşam alanları yapıldığı peribacalarını görmek için aracınızı çok yakınındaki ücretsiz otoparka bırakabilirsiniz. Vadiye giriş için de herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

kapadokya pasabagi vadisi gezi kilise manastir 400x266
kapadokya pasabagi vadisi gezilecek yerler 400x266

Zelve Vadisi

Saat 11:00’a doğru gelirken Zelve Vadisi’ne doğru hareket ediyoruz. Hıristiyanlığın yayılmaya başladığı noktalardan biri olan Zelve Vadisi, birçok kilise ve manastıra ev sahipliği yapıyor. 1950’li  yıllara kadar yaşayan halk, taşların çökmesi gibi çeşitli tehlikelere maruz kalması nedeniyle başka bir köye taşınmış. Sonrasında müze olarak hizmet veren Zelve Vadisi, aynı zamanda bir yürüyüş parkuruna sahip. Ancak bir haftasonu gezisinde bu yürüyüşü gerçekleştirmek çok zaman alacağı için gerçekleştiremiyoruz.

kapadokya zelve vadisi trekking parkuru manzarasi 400x266
kapadokya zelve vadisi gezi notlari 400x266

Devrent Vadisi

Kapadokya küçük bir bölge ve vadiler birbirlerine oldukça yakınlar. Sırada Devrent Vadisi var. Devrent Vadisi, Kapadokya bölgesindeki şapkalı peribacaklarından sıyrılarak yeni şekiller görebileceğiniz bir vadi. Tarihsel süreç bu vadideki kayalara öyle farklı davranmış ki, ortaya çıkan peribacaları bir şeylere benzemeye başlamış. Bunun en popüler örneği ise deveye benzeyen peribacası. Devrent Vadisi, insanların buradaki kayaları bir şeylere benzetme dürtüsünden dolayı Hayal Vadisi olarak da biliniyor.

kapadokya devrent vadisi deve silueti peribacasi 400x266
kapadokya devrent vadisi gezilecek yerler 400x266

Ürgüp Müzesi

Devrent Vadisi’nin tadına baktıktan sonra Avanos‘tan Ürgüp‘e doğru uzanıyoruz. Saatlerimiz 12:30’u gösterirken Ürgüp Müzesi‘nde olacağız. Ancak Ürgüp Hükümet Konağı‘nın karşısında yer alan Atatürk Caddesi üzerindeki bir parkın içinde bulunan Ürgüp Müzesi’nin bulunduğu yerlere aracınızı bırakamıyorsunuz. Müzenin arkasındaki Ürgüp Devlet Hastanesi’nin bulunduğu Turan Caddesi üzerinde kaldırım kenarına bırakabilirsiniz. Ürgüp Müzesi, hem etnografik, hem de özellikle Ürgüp’teki kazılardan çıkan arkeolojik eserlerin sergilendiği bir müzedir. Kapadokya bölgesinin eskiden bir iç deniz olduğunu kanıtlayan deniz canlıları fosillerini de burada görmek mümkün, ayrıca 10 milyon yıl öncesine ait olduğu düşünülen mamut dişi fosili de en ilginç kalıntılardan.

urgup muzesi arkeolojik at eserleri 400x266
urgup muzesi mamut disi fosili 400x266

Altı Kapılı Türbe

Turan Caddesi üzerindeki aracımıza doğru ilerlerken bir türbe ilişiyor gözümüze. Ürgüp’ün şehir merkezine yakın bir konumda olan 13. yüzyıl Selçuklu dönemine ait bir Altı Kapılı Türbe olduğunu öğreniyoruz. Üstü açık olan türbe altıgen planlı olduğu için Altıkapılı Türbe ismini almış. Türbenin her kenarında bir pencere veya kapı bulunuyor. İlgili olanlar, içeri ücretsiz giriş yaparak türbe yapısını yakından inceleyebilirler.

Temenni Tepesi

Aracımıza geçerek, Ürgüp’te her yerden görülebilen Temenni Tepesi‘ne doğru çıkıyoruz. Tepenin belli bir kısmına araçla çıkabiliyoruz, kalanına yaya devam ediyoruz. Tepede bir kafe var, karnınızı doyurabilir, Ürgüp’ün güzel manzarasına karşı bir şeyler içebilirsiniz. Tepenin başka bir özelliği de Selçuklu sultanı IV. Kılıç Arslan‘ın türbesinin bulunması. Hemen yanında ise kardeşi III. Keykubat‘ın temsili mezarı yer alıyor.

Asmalı Konak

Temenni Tepesi’nden sonra Özcan Deniz ve Nurgül Yeşilçay‘ın başrollerini oynadığı Asmalı Konak dizisinin çekildiği yere gidiyoruz. Konak, Ürgüp merkeze çok yakın, ancak önü bir hayli kalabalık olabiliyor. Biz içeri girmedik, dışarıdan görmek yeterli. Asmalı Konak hayranı değiliz, fakat madem burada çekilmiş, konağı bir gidip görelim istedik.

Üç Güzeller

Kapadokya bölgesi sıradışı peribacaları ile ünlü. Tur rehberlerinin özellikle uğradığı peribacalarından biri de kimi kayıtlarda Üç Güzeller, kimisinde İkiz Peri Bacaları şeklinde geçen peri bacalarıdır. Ürgüp’ten çıkarken Göreme istikametine doğru ilerlediğimizde 2 km sonra sağ tarafta göreceğiniz peri bacalarının önündeki birçok tur otobüsü ve arabadan doğru yere geldiğinizi anlayabilirsiniz. Aracınızı yol kenarına parkederek bu muhteşem peribacalarının fotoğraflarını çekin. Bu peri bacalarına hayatınızın bir zamanında mutlaka rastlamışsınızdır. Barış Manço, 1979 yılında Yar Ola adlı şarkısının klibini burada, Üç Güzeller’in bulunduğu vadide çekmiş. 50YTL’nin arkasında da Üç Güzeller ve muhteşem manzarası resmedilmiş.

Kızılçukur Vadisi

Üç Güzeller Peri Bacaları’ndan sonra Ortahisar istikametine giderken Kızılçukur’da bir seyir alanı olduğunu öğreniyoruz. Ortahisar’a gitmek için sola dönmek gerekirken, Kızılçukur Vadisi’ne gitmek için sağa dönüyoruz. İçeri girdikten sonra gerçekten muazzam bir manzara var. Ziyaretçiler içkilerini alıp burada günü batırıyormuş, toprak yapısı da kızıla boyandığı için Kızılçukur Vadisi ismini almış. Bu vadi aynı zamanda iyi bir yürüyüş parkuru.

Ortahisar Kalesi

Vadiden çıkarak Ortahisar beldesine doğru harkeet ediyoruz. Saat 14:30 gibi kaleye varıyoruz. Ortahisar Kalesi bir savunma kalesi, dolayısıyla önemli bir stratejik öneme sahip. Kalenin zirvesine normalde çıkılıyor olmasına karşın, biz gittiğimizde ancak ikinci katına kadar çıkabildik. İkinci katın manzarası bile bir hayli güzel. Çıktığımız için memnun kaldık.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Ortahisar gezimizin de sonuna geldik. Madem vaktimiz var, neden yeraltı şehirlerini gezmiyoruz? Rotamızı Deirnkuyu’ya yönlendiriyoruz ve dünyanın en büyükleri arasında yerini alan Derinkuyu Yeraltı Şehri‘ni gezmeye gidiyoruz. Müzenin 8 katı ziyarete açık ve daha aşğılarda şehrin başka kısımlarının da olduğu söyleniyor. Bir yeraltı şehrine göre inanılmaz bir boyut. Derinkuyu’ya gittiğinizde tabelalar aracılığıyla rahatlıkla bulabilirsiniz. Müzekart geçiyor.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı, Derinkuyu’nun 10 km kuzeyinde yer alıyor. Her ne kadar Kaymaklı Yer Altı şehri de Derinkuyu Yeraltı Şehri ile benzer özellikler taşısa da insan görmek istiyor. Kaymaklı’nın da 8 kat olduğu biliniyor, ancak ziyaretçiler henüz 4 katını gezebiliyorlar.

Mustafapaşa Seyir Tepesi

Kaymaklı Yeraltı Şehri’nden sonra Mazi Yeraltı Şehri’ne gitmek istedik. Ancak yönlendirici tabelalar bir süre sonra kayboldu ve o kadar aramamıza bir türlü Mazi Yeraltı Şehri‘nin girişine ulaşamadık. Sonraki noktamız olan Mustafapaşa‘ya doğru ilerlemeye koyulduk. Hedeflediğimiz gibi günümüzün sonuna doğru yaklaşırken ve güneş batmaya başlarken Mustafapaşa’da vardık. Güneşi Mustafapaşa’nın seyir tepesinde batırmaktı niyetimiz ve doğru saatte tepeye çıktık.

Güneş batması, haftasonu Kapadokya gezimizin sonuna geldiğinin işareti. Kayseri Havalimanı’na doğru yolculuğa çıktık, bir daha görüşmek dileğiyle Kapadokya diyerek içimizden.