Kapadokya'nın Yeraltı Şehirleri

Kapadokya bölgesinin en ilginç kültürel zenginlikleri arasında yer alan yeraltı şehirleri her yıl meraklı gezginlerin akınına uğruyor. Kapadokya’nın büyük bir kısmı yeraltı şehirlerinden oluşuyor. Kapadokya’da birçok yeraltı şehri olmasına karşın büyüklük nezlinde diğerlerinden ayrılanlar da var. Yerin bu kadar altında, bu kadar geniş çaplı bir şehir yaptıklarına göre karşı karşıya oldukları tehlikenin boyutu oldukça büyüktü.

Yeraltındaki yaşam alanlarını baz alacak olursak insan kapasitesi yüksek olanlara yeraltı şehri denirken, daha küçük olanlara ise yeraltı köyü denilmiş. Yeraltı şehirlerinin yapılış amaçları, yerleşik olarak yaşayan halkın tehlike anında geçici olarak saklanmasını, korunmasını ve sığınmasını sağlamak. Bu amaçla inşa edilen yeraltı şehirlerine her evden gizli geçitlerle ve eğik tünellerle ulaşılıyor. Yeraltı şehrinin henüz oluşmaya başladığı dönemlerde, saldırganlar havalandırma boşluklarından aşağıya yanan çalılıklar atarak ilk kattaki insanları dumana boğarlardı. Bu nedenle daha derine ve daha geniş bir alana yayılma ihtiyacı hissetmişler.

Kapadokya’nın birçok yerinde kiliseler, manastırlar, yerleşim yerleri, odalar ve yerleşik hayatın ihtiyaç duyabileceği birçok yapı, volkanik dağların püskürttüğü lavlar aracılığı ile oluşan tüf kayalıklarının kolay aşındırılması sonucu inşa edilmiş. Yeraltı şehirleri de tıpkı yeryüzündeki yapılar gibi kolay oyulabilme özelliği sayesinde derinlere kadar gidebilmiş. Volkanik tüflerin bulunduğu yerleşim yerlerindeki insanlar, bu küflere kolaylıkla müdahale edebildikleri ve kazıyarak şekil verebildikleri için herhangi bir saldırı anında burada yaşamaya karar vermişler.

kapadokya yeralti sehirleri haritasi

Yeraltı şehirlerinde genel olarak öncelikle ahırlar bulunuyor. Şehirlerin giriş katlarında duvarlara dikkatli baktığınızda, hayvanların bağlanabileceği delikler olduğunu görürsünüz. Yakın yerlerde hayvanların yemlendiği ve beslendiği alanlar da bulunuyor. Sonrasında ise odalara geçiliyor, ancak bir insanın zor geçebileceği darlıktaki odalara giden tüm yollar güvenlik amacıyla 2 metreye kadar uzanan, 700 kg ağırlığa kadar çıkabilen değirmentaşı şeklinde itilebilen kaya kapılarla kapatılıyor. Kapılar kapatıldığında dışarıdan giriş olanaksız hale geliyor.

kapadokya yeralti sehirleri tunelleri 400x266
kapadokya yeralti sehirleri gezilecek yerler 400x266

Tünellerin eğik ve dar olmasının başka bir amacı da gelen saldırıların önüne geçmek. Bir tünelden aynı anda iki kişinin geçmesi mümkün değil. Böylece tek tek geçmek zorunda kalacak olan saldırganlar daha bireysel hareket etmesi gerekecek ve bu da korumasız olmaları anlamına geliyor. Ayrıca yükseklik olarak da alçak olan tünellerden geçen silahlı saldırganların ellerindeki aletleri indirerek geçmeleri gerekmekte. Bu da yerli halk için büyük avantaj. Düşmanı yavaşlatmak için harika bir yöntem. Tünellerde gezerken yukarıda göreceğiniz delikler, düşmanı kafalarından doğru mızraklamak için kullanılan delikler. Üst katta savunma yapan insanlar, alt kattaki tünellerden geçen insanları bu şekilde öldürebiliyor ya da kızgın yağlar dökerek düşmanı etkisiz hale getirebiliyorlardı. Düşmanı etkisiz hale getirmenin başka bir yolu da, düşmanların tek bir odaya doluşmasını sağlayıp her iki taraftaki yuvarlak kapıları üzerlerine kapatmalarıydı. Böylece herhangi bir çıkış olmadığı için düşman açlıktan ölene kadar içeride kalacaktı.

kapadokya yeralti sehirleri odalari 400x266
kapadokya yeralti sehirleri koridorlari 400x266

Yeraltı şehirleri küçük ve dar oldukları için girişlerdeki tabelalarda klostrofobisi olanlar için özellikle uyarılar var. Kalp hastalığı, yüksek tansiyonu ve astımı olanların içeriye girmesi tavsiye edilmiyor. Öyle yerlerden geçiliyor ki değil eğilerek geçmek, neredeyse dizlerinizin üzerinde geçmeniz gereken darlıkta yerler mevcut. Ancak sakinliğinizi koruyabilirseniz, içeride istediğiniz gibi turlayabilirsiniz. Heyecanlandığınız zamanlar olursa ayakta durabileceğiniz bir odaya geçin, çömelerek sakinleşmeye çalışın ve güzel yapıların tadını çıkarın.

Her ne kadar yerin altı havasız olur diye düşünseniz de, buraları inşa edenler hava sorununu çok iyi çözmüşler. Yukarıdan aldıkları havayı, bacalar aracılığıyla şehrin birçok yerine dağıtmayı başarmışlar. Odaların çokluğu ve kıvrımlı tünellerin varlığı hava sirkülasyonunun çok daha iyi olmasını sağlamış. Böylece yeraltı şehrinin her yerine hava girmesi sağlanmış.

Odalar ve katlar arasında tüneller olduğu kadar, 10 cm’i geçmeyen küçük haberleşme delikleri de bulunuyor. Gezerken çevrenize bunu düşünerek baktığınızda bu küçük haberleşme deliklerinden bolca görebilirsiniz. Bu delikler diğer kattaki odalar arasındaki iletişimi sağlar. Böylece düşmanın durumunu alt katlara inmeden veya üst katlara çıkmadan anlayabilirler.

Yeraltı şehirleri her ne kadar havadar olsa da aydınlatma için güneşi kullanmak mümkün olmamış. Bu nedenle odalar ve tüneller mumlarla aydınlatılıyormuş. Bezir adı verilen keten tohumundan elde edilen yağ ile yanan mumlar, odaların ve koridorların duvarlarına oyulan oyuklara konurmuş.

Özkonak Yeraltı Şehri

Nevşehir’deki önemli yeraltı şehirlerinden biri olan Özkonak Yeraltı Şehri‘nde her yeraltı şehrinde olduğu gibi birbirinden farklı büyüklükte odalar ve bu odaları birbirlerine bağlayan tüneller yer alıyor. Henüz tam anlamıyla temizlenmeyen yeraltı şehri, temizlendiği kadarıyla ziyaretçilere açık.

Sapa bir yerde olduğu için ziyaretçileri, diğer yeraltı şehirlerine göre nispeten az olan Özkonak Yeraltı Şehri, Avanos merkezden 20 dakika (16 km) mesafede yer alıyor. Avanos – Gülşehir Yolu üzerindeki Özkonak tabelaları aracılığıyla rahatlıkla bulabilirsiniz. Arabanızla gidiyorsanız girişin önünde parkedebileceğiniz ücretli bir park alanı mevcut. Müzekart sayesinde ücretsiz faydalanabileceğiniz yeraltı şehrine yaz dönemi 08:00’den 19:00’a kadar, kış dönemi 17:00’ye kadar giriş yapabiliyorsunuz.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu beldesinde yer alan Derinkuyu Yeraltı Şehri, en büyük yeraltı şehirlerinden biri. Yaklaşık 7 km’lik alanı ve 85 metre yüksekliği düşündüğümüzde gerçekten akılalmaz bir şehir bulunuyor yeraltında.  Bu tarihi mekanın yüzlerce bölümü var, ancak yalnızca 8 katı ziyaretçilere açık.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri, yapısı itibariyle Derinkuyu Yeraltı Şehri’ne çok benziyor, ancak Derinkuyu’dan çok daha küçük. 8 katlı olan Kaymaklı’nın ilk 4 katı ziyaretçilere açık. Yaz aylarında 08:00 – 19:00, kış aylarında 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzekart ile ücretsiz giriş yapılabiliyor.

Yeraltı şehirlerini gezdikten sonra dışarı çıktığınızda yeryüzünün ferahlığını hissediyorsunuz ve birkaç dakika boyunca şaşkınlıktan kendinize gelemiyorsunuz. Bu şehirlerden başka ziyaret edebileceğiniz yeraltı şehirleri de bulunuyor. Kapadokya’daki onlarca yeraltı şehri arasında ziyarete açık olan diğer yerler Tatlarin Yeraltı Şehri, Özlüce Yeraltı Şehri ve Mazı Yeraltı Şehri’dir.