Sveti Stefan Adası Dünyanın En Pahalı Oteli

Sveti Stefan, Saint Stephan (Aziz Stephan) anlamına gelen bir yer. Adriyatik kıyısında, Budva‘nın yakınlarında yer alan Sveti Stefan, küçük bir tatil köyü kıvamında.

Ada, 2007 yılında Singapurlu bir tatil işletmesi olan Aman Resorts tarafından 30 yıllığına kiralanmış. Günümüzde 5 yıldızlı otel ve tatil yeri olarak kullanılıyor. Sveti Stefan gezilecek bir yer değil, çünkü otelin müşterisi olmayanlara kapalı. Ancak parasını verip bir oda kiralayarak dünyanın en lüks otellerinden birinin yer aldığı bu adaya girebiliyorsunuz.

Sveti Stefan, taş evleri ve bahçeleriyle bana Aydın’daki Doğanbey Köyü‘nü, ada pozisyonu da yine Kuşadası’ndaki Güvercinada‘yı hatırlattı. Balkanların en pahalı otellerinden biri olan Aman Sveti Stefan‘da konaklamak için geceliği en düşük 6000TL kadarını cepten çıkarmak gerekiyor. Alternatif yollar ise ya adada mülkü olan birinin misafiri olmak ya da restoranların birinde rezervasyon yaptırmak. Yaz sezonunda Stevi Stefan turları da düzenleniyormuş.. 1 saate yakın turlar kişi başı 20€ kadar ücretlendiriliyor.

karadag budva sveti stefan adasiKaradağ (Montenegro) / Sveti Stefan Adası Nerede?

Ada çevresindeki plajları kullanmak için illa otelde kalmanız gerekmiyor, ancak hem otopark hem de plaj giriş ücreti olarak yüksek ücretler ödemeniz gerekiyor. Adanın hem kuzey tarafında hem de güney tarafında denize girilecek geniş plajlar var.

Sveti Stefan nerede ve nasıl gidilir?

Sveti Stefan Adası’nın hangi ülkede olduğu, ismi kadar çok bilinmiyor. Sveti Stefan Adası, Montenegro‘nun Budva sınırlarında yer alan küçük bir yer. Petrovac ile turistik şehir Budva yolu üzerinde yer alan bir ada.

Bu içerik ilginizi çekebilir

Sokaklarına giremiyorsunuz ama Budva’nın kartlarda ve kartpostallarda simgesi haline gelen bu adanın fotoğrafını çekebileceğiniz yerler var. Mesela yol üzerindeki Hotel Adrovic’in önünde ya da adanın tam karşı istikametine denk gelen yol kenarında kısa bir süreliğine duraklayabilirsiniz Stevi Stefan Adası’nın fotoğrafını çekmek için. Uzun uzun gezmek için aracınızı saati 2€ karşılığında, adanın yanındaki park alanlarına bırakabilirsiniz.

Sveti Stefan Adası’nın fotoğraflarını çekebileceğiniz en güzel yerlerden biri de yolun arkasındaki tepenin üzerinde yer alan Church St. Sava. Bunu da dip not olarak buraya ekleyeyim.