Kotor Old Town

Kotor Old Town

Kotor’da gezilecek yerler arasında, araç trafiğine kapalı olan ve etrafı surlarla çevrili tarihi bir yer geliyor. Uzunluğu ve genişliği ile Kotor’u etkisi altına alan Old Town. Old Town, Kotor’daki en popüler yer. Gündüzleri gemilerle ve turistik olarak burayı ziyarete gelen birçok turist kafilesi ile karşılaşırsınız. Akşamları ise sadece Kotor’da konaklayanlar ve Kotor’un yerli halkının eğlendiği, yemek yediği bir yer haline gelir.

Kotor Old Town’a yaklaştığınızda köşede kocaman burç gibi bir yapı görürsünüz. Kampana Kulesi, Karadağ’ın tarihi simgelerinden biri. Şehri savunmak ve güvenliğini sağlamak için inşa edilmiş. Yüksek bir duvar olmamasına karşın hacimli ve eğimli olması, işgalcilere karşı oldukça etkili görünüyor.

Kotor Surlari
Kotor Tarihi Yapilari Old Town

Old Town, üç farklı giriş noktasına sahip. Bunlardan biri deniz tarafında bakan Deniz Kapısı (Sea Gate), diğeri Skurda Nehri üzerinden bir köprüyle bağlanan Kuzey Kapısı, üçüncüsü ise Güney Kapısı. Bu girişlerin herhangi birinden girip yüzlerce yıllık tarihi sokakları arasında dolaşmaya başlayabilirsiniz.

Kotor Festivalleri
Kotor Meydanlari

Old Town’ın tarihi sokakları arasında gezinirken karşınıza meydanlar ve yapılar çıkacaktır. Bu meydanların bir kısmı restoran ve kafelere hizmet ederken, kendinizi bir anda 5-6 kişilik bir grubun profesyonel seviyelerde çaldığı müziklere eşlik ederken de bulabilirsiniz. Her meydanda farklı bir etkinlik olabildiğinden, özellikle akşamları mutlaka Old Town’ın sokaklarında gezmenizi öneriyorum.

Kotor Old Town Tarihi Sokaklari
Kotor Old Town Meydanlari

Old Town’da 8. yüzyıldan itibaren yıllar geçtikçe genişleyen bir mimariye sahip. Saat kulesi, Sveta Marija, St. Tryphon Katedrali, Sveti Tripun Katedrali, Gospe od Zdravija, Napoleon Tiyatrosu, Old Town’da mutlaka karşınıza çıkacak tarihi yapılardan. Orta Çağ’ı burada gerçekten hissedebilirsiniz.

Kotor Maritime Museum

Kotor Old Town içerisinde Kotor Denizcilik Müzesi olarak geçen Kotor Maritime Museum, bölgedeki kültürel altyapının tek bir noktada toplandığı bir müze. Kotor’un tarihi, kıyafetleri, Kotor kültürüne göre işlenmiş silahları, eşyaları gibi denizcilikten öte eserler de bulunabiliyor.

Kotor Cats Museum

Başka bir müze de Kotor Cats Museum. Bu müzede de içinde kedi olan birçok şey var. Resimler, posta kartları, reklamlar gibi basılı materyallerin de aralarında olduğu onlarca nesne var. Bu nesnelerin çoğu da tarihi. Vintage sanatına meraklı olanların ilgisini çekebilir.

Kotor Old Town nerede ve nasıl gidilir?

Old Town aslında Kotor’un tam da merkezinde yer alıyor. Harita üzerinden baktığımızda Kotor Körfezi’nin en güneyinde. Kotor zaten çok küçük bir yerleşim yeri olduğundan, Kotor Old Town’ın sur duvarlarını şöyle bir etrafınıza baktığınızda mutlaka görürsünüz. Kotor Kalesi’nin bulunduğu tepenin tam da deniz kenarında.