Karagöl

Artvin’in Şavşat ilçesine bağlı olan Karagöl, ilçe merkezine 45 km. mesafede. 1994 yılında Milli Park kapsamına alınan ve büyüleyici bir güzelliği olduğu söylenen Karagöl’e, uzun, meşakkatli ve yoğun sis altında sürdürülen bir yolculuk sonrası varmıştık. Karşılaştığımız manzara ise hiçbir şey göremememize rağmen muhteşemdi. Yoğun sisten dolayı, Silent Hill filmi gibiydi adeta.

Karagöl, öyle bir göl ki, herbir yanını ağaçlar sarmış olan ve sonbaharda sarının, kırmızının, yaz mevsininde yeşilin, kışın beyazın hakim olduğu bu göle her mevsim gidesi geliyor insanın. Japon balıkları ve sazan balıklarının yaşadığı göl üzerinde sandalla gezintiye çıkmak da mümkün.

artvin karagol yogun sis 400x266
karagol sis altinda 400x266

Yaklaşık olarak 1500 metre yükseklikte bulunan Karagöl, 19.yy’da Aralık Deresi’nin bir heyelan nedeniyle kapanmasıyla oluşmuş. Dere zaten oldukça dar olduğu için, kapanması da kolay olmuştur muhtemelen.

Karagöl’ün çevresinde kısa bir doğa yürüyüşü yapmak mümkün. Devrilmiş ağaçlardan ve köklerden yapılma köprüler eşliğinde temiz havayı bol bol içinize çekmeyi ihmal etmeyin.

artvin karagol doga yuruyusu

Bölgede, yemek ve kahvaltı veren küçük bir pansiyon ve ilgililer için çadır kamp alanı mevcut. İmkânınız varsa bir gün konaklayıp, ertesi sabahtan itibaren gün boyunca güneşi takip ederek birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Haritada Gör ve Yol Tarifi Al